שתף קטע נבחר

"כבר לא סופרים כמה עגלות מילאנו בקרשים"

לקראת ההילולה במירון הכל מוכן, והילדים משלימים את איסוף העצים למדורות. באתרי הבנייה לא מתרגשים

ל"ג בעומר כבר ממש מעבר לפינה - מחר (שבת) יעלה מעל ישראל ענן הפיח המסורתי ממדורות החג. כמו ספירת העומר, יש שהתחילו לאסוף את הקרשים למדורה כבר בפסח. "כבר חודש שאנחנו אוספים קרשים, היינו הראשונים בעיר שהתחלנו לאסוף", סיפרו בגאווה חבורת ילדי כיתה ה' מבית הספר נווה שלום בבאר שבע. "יש לנו 50 משטחי עץ ומילאנו לפחות 14 עגלות סופר. אנחנו כבר לא סופרים".

 

 

"אנחנו אוספים מכל רחבי העיר", סיפר אחד הילדים באזור פלח 7, שכונה חדשה בבירת הנגב שבה אתרי בנייה לרוב. "בהתחלה אספנו מהוואדי אבל נגמרו הקרשים אז עברנו לכאן".


"אולי בסוף המשפחה תלך ונישאר אנחנו" (צילום: הרצל יוסף)

 

חן ודורון, בני 11, סיפרו כי רק בתחילת השבוע החלו באיסוף הקרשים, אבל הצליחו למלא כבר חמש עגלות סופר.

 "אנחנו עושים את המדורה בחולות, אתמול עשינו שני סבבים והיום זה הסיבוב השלישי שלנו", סיפר חן. "מצאנו הרבה קרשים, ושמנו ליד הבית".

 

דורון סיפר שיהיו במדורה 11 ילדים, "והשקענו בזה הרבה". הוא וחברו מצאו את מבוקשם בעיקר באתרי בנייה, ואחד הפועלים טען שנוכחותם של הילדים לא מפריעה לו. "זה במכולה של הפח. זה חוסך לילדים הרבה. במקום שיחפשו ברחוב יש להם את הכל פה מרוכז".


עוד סיבוב קרשים. אוספים כבר חודש (צילום: הרצל יוסף)

 

סתיו בן ה-13 שפגשנו בשכונה ט' מסתובב בכל העיר. "יש לנו כבר חמש עגלות סופר מלאות". הוא נעזר בחברו נדב, בן 10, שניהם הפכו לאוספי הקרשים הרשמיים של המשפחות שלהם. "אנחנו עושים את המדורה עם המשפחה שלי ושלו, ואנחנו בעיקר עושים את כל העבודה. המדורה תתחיל ב-9 ותימשך עד 12 ואפילו יותר. אולי אחר כך המשפחה תלך ונישאר רק אנחנו".

 

המשטרה מבטיחה למנוע רוכלות במירון

ההילולה המסורתית הגדולה תהיה כרגיל בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון שליד צפת. במשטרת מרחב גליל הושלמו ההכנות. על מנת לאבטח את החוגגים, יתפרסו מספר מעגלי אבטחה סביב ההר ויתקיים מערך של פיקוח ובקרת הנכנסים. השנה יש חידושים ותשתיות משופרות.

 

כבכל שנה ישתתפו מעל 3,000 שוטרים אשר יתפרסו בחניונים עין הוזים, ספסופה ופרוד, בכניסות למושב מירון ובמתחם ההדלקות על ההר. דובר מרחב גליל, רב- פקד ערן שקד, הבטח ש"גם השנה תפעל המשטרה נגד תופעת הרוכלות ולא תאפשר הצבת דוכנים במתחם".

 

לדבריו, מפקד מרחב הגליל "רואה חשיבות רבה בשמירת השבת בקרב כוחות המשטרה והגורמים האחרים, והשנה ההדלקה המרכזית תחל בחצות ואחריה יבואו חמש הדלקות נוספות שיתפרסו לאורך הלילה וביום שלמחרת".

 

גם במד"א מרחב ירדן הושלמו ההכנות לל"ג בעומר. על מנת לשמור על קדושת השבת ולהימנע מחילולה תחנות מד"א יעמדו בכוננות גבוהה כבר ממחר ועד ליום שני בחצות בכל רחבי הארץ. במהלך שלושת ימי ההילולה במירון, יפעיל מד"א מוקד שליטה מיוחד בהר וכן שתי מרפאות: האחת בבניין ישיבת מירון, שתאויש ברופא,

 פרמדיקים וחובשים, והאחרת סמוך לשער בזק בכניסה הראשית למירון. בנוסף, סמוך לקבר עצמו ייפרס כוח עתודה רגלי של פרמדיקים, חובשים ומתנדבים, שיעניקו מענה רפואי מיידי לחוגגים שיחושו ברע ויסייעו להוציאם מתוך חגיגות ההילולה אל המרפאות.

 

בסך הכל יוצבו שלושה נט"נים, שני תאר"נים, 10 אמבולנסים, מרפאה ניידת, חמישה אופנועים, טרקטורון וכ-120 אנשי עזרה ראשונה של מד"א. בנוסף יפעל מרכז מידע לציבור בטלפון 1-700-500-679. במד"א ממליצים לחוגגים להרבות בשתייה בכמות מספקת, מי שנוטל תרופות להצטייד במלאי מספיק, ולהקפיד על אכילת מזון שנשמר בתנאי קירור והיגיינה נאותים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מילאנו לפחות 14 עגלות"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים