שתף קטע נבחר

צילום: AP

הרפובליקנים לצד נתניהו: "נאום אובמה מסוכן"

בכירי המפלגה השמרנית בארצות הברית מיהרו לתקוף את הנשיא הדמוקרטי בעקבות הצהרתו כי הסכם בין ישראל לפלסטינים יהיה מבוסס על גבולות 1967. "אובמה השליך את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס", אמר מיט רומני, מתמודד מוביל להובלת הרפובליקנים בבחירות הקרובות לנשיאות

נתניהו זוכה לתמיכה אמריקנית מול תכתיבי אובמה . בכירי המפלגה הרפובליקנית מתחו ביקורת על הנשיא מהמפלגה היריבה, בשל נאומו אמש (ה') בו הצהיר כי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים יתקיים על בסיס ההכרה בגבולות 1967. אחד המועמדים להנהגת המפלגה השמרנית בבחירות ב-2012, מיט רומני, אמר כי ברק אובמה "השליך את ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס".

 

רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר, אמר שהנשיא העניק לפלסטינים ניצחון עוד לפני חידוש המשא ומתן בין הצדדים. "התכתיבים האמריקניים למשא ומתן הם חסרי כבוד כלפי ישראל, בעלת בריתנו", הדגיש רומני, שטען כי תוכן הנאום "אינו הולם".

 

מועמד נוסף לראשות המפלגה הרפובליקנית, ניוט גינגריץ', התייצב גם הוא לצד הממשלה הישראלית. הוא אמר שאובמה נשא אמש במחלקת המדינה בוושינגטון את "הנאום המסוכן ביותר להישרדות ישראל" בתולדות ארצות הברית. גינגריץ', שהיה יו"ר בית הנבחרים בשנות התשעים, אמר כי ישראל אינה יכולה לשמור על ביטחונה אם תחזור לגבולות 1967. "הנשיא היה צריך לקרוא לחמאס לזנוח את קריאתו להשמדת ישראל", אמר גינריץ'.

 

בנאומו בוושינגטון הצהיר אובמה, כי מדינה יהודית ודמוקרטית חייבת להתבסס על גבולות 1967, תוך חילופי שטחים. במקביל, הוא הביע התנגדות פומבית לכוונת הפלסטינים לבקש מהאו"ם הכרה במדינתם בספטמבר. עם זאת הוא נמנע מהתייחסות לנושא הפליטים וזכות השיבה, העדיף לא לתקוף באופן חריף את הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, והזכיר לנתניהו כי "הקהילה הבינלאומית התעייפה מהתהליך הזה שאף פעם לא מגיע לשלום".


נתניהו ממריא לארה"ב. "מוכן לעימות עם אובמה" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

בקרבת ראש הממשלה, שהמריא הלילה לארה"ב, הביעו אכזבה מהנאום של הנשיא האמריקני ערב ביקור נתניהו. בהודעה רשמית שפרסם נתניהו, הוא דרש מאובמה לאשרר את ההתחייבות האמריקנית לפיה ישראל לא תתבקש לסגת לקווי 1967 שאינם בני הגנה.

 

הערב צפויים שני המנהיגים להיפגש,

ומקורביו של ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי נתניהו מוכן לעימות עם אובמה בנושאים החיוניים. "הוא לא סיפק את הסחורה. הוא שכח את תנאי הקוורטט שעליהם הוא חתום. כנראה שאובמה לא מבין את המציאות במזרח התיכון. הוא לא ענה על אף אחת מהדרישות של נתניהו", אמרו בהתייחסם לנאומו של נתניהו בכנסת, שבו הודיע ראש הממשלה, כי ישראל לא תיפרד מגושי ההתנחלויות ותשמור על נוכחות צבאית לאורך נהר הירדן.

 

אובמה גם לא התייחס בנאומו לשאלת ההכרה הפלסטינית במדינה יהודית כתנאי מוקדם למשא ומתן, בעוד שנתניהו לא מוכן לסטות מעיקרון זה. אנשי ראש הממשלה ציינו כי "נתניהו מוכן לוויתורים כואבים. בנאומו בכנסת, הלך ראש הממשלה רחוק. הוא מתמודד עם קואליציה ימנית בעייתית. הצפי היה שאובמה יבין ויתחשב בנאומו בסוגיות האלה בנאום. לכן, מה שחסר בין היתר בנאום, הוא ההכרה במדינה יהודית במפורש".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני. "נאום לא הולם"
צילום: רויטרס
גינגריץ'. להזכיר את חמאס
צילום: AP
אובמה נואם. "סיכן את ישראל"
צילום: רויטרס
מומלצים