שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מסתמן: ישראל מחוץ לאירוויזיון 2012

  אם התאריכים שנקבעו לא ישתנו, ישראל לא תוכל לקחת חלק בתחרות האירוויזיון הבאה - זאת לאחר שאיגוד השידור האירופי קבע כי שלב הגמר ייערך ב-26 במאי 2012, ערב שבועות

  ישראל בדרך החוצה מהאירוויזיון, ולא בגלל דנה: איגוד השידור האירופי פרסם בשבוע שעבר את מועדי התחרות לשנת 2012, שתתקיים בעיר באקו שבאזרבייג'ן. על-פי ההודעה הרשמית, שלבי חצי הגמר ייערכו ב-22 וב-24 במאי 2012, ושלב הגמר ייערך במוצאי שבת, 26 במאי, ה' בסיון התשע"ב, ערב חג השבועות על פי לוח השנה העברי.

   

   

  התאריך שנקבע בשיתוף המדינה המארחת, אזרבייג'ן, ימנע מישראל לקחת חלק בתחרות, שכן על פי חוקי המדינה, ישראל לא משתתפת בכל אירוע או תחרות בינלאומית בערבי חג ובמועדי ישראל. יודגש כי מרגע קביעת התאריך על ידי איגוד השידור האירופי, כמעט לא ניתן להזיזו. יש לציין כי התאריך המאוחר יחסית נקבע בגלל משחקי ליגת האלופות, אותה סיבה שגרמה לדחיית גמר האירוויזיון בשבועיים בשנה שעברה.

   

  יתכן כי ישראל תגיש בקשה רשמית להקדמת התחרות בשבוע, ורק אם הדבר יהיה מקובל על איגוד השידור האירופי, על המדינה המארחת ועל כלל המדינות המשתתפות, תתאפשר השתתפות ישראל בתחרות.


  אירוויזיון 2011. ומה בשנה הבאה? (Pieter Van den Berghe - EBU)

   

  בעיה נוספת סביב השתתפות ישראל בתחרות היא עניין האבטחה, שכן לאזרבייג'ן גבול פתוח עם איראן. ל-ynet נודע כי גורמים ברשות השידור החלו בגישושים בעניין ובבדיקות האם אפשרי שמשלחת ישראלית רשמית תגיע ותייצג את ישראל באזרבייג'ן. בנוסף, הדבר כרוך בהגדלה משמעותית של עלויות האבטחה, כך שכלל עלות השתתפות ישראל בתחרות, הנחשבת גם כך ליקרה, תגדל עוד יותר - ולא מן הנמנע שתתקבל ברשות השידור הישראלית ההחלטה לוותר על ההתמודדות.

   

  עד היום ישראל לא נמנעה מהשתתפות בתחרות הזמר האירופית בשל קיומה בחגי ישראל, שכן התחרות נערכת בדרך כלל בחציו הראשון של חודש מאי. המועד המאוחר יחסית שנקבע כאמור, יפול לראשונה בתולדות המדינה על חג השבועות. עם זאת, ישראל נמנעה בעבר מספר פעמים מהשתתפות באירוויזיון בשל שידורו בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל - זאת בטרם נחקק החוק לפיו ערב יום הזיכרון לא יחול במוצאי שבת. כך, נעדרה ישראל מהתחרות ב-1980, 1984 וב-1997.

   

  עוד יצויין כי אין כל קשר בין הישגי נציגת ישראל לאירוויזיון 2011, דנה אינטרנשיונל, לבין ההכרעה האם ישראל תשתתף או לא תשתתף בתחרות הבאה. כזכור, עד 2004 מדינה שהגיעה להישגים נמוכים בתחרות, "נענשה" והשתתפותה הוקפאה לשנה. החל מאותה שנה, בשל ריבוי המדינות המשתתפות, החלו להנהיג בתחרות את שיטת חצאי הגמר, וכך כל מדינה החברה באיגוד וחפצה להשתתף בתחרות יכולה לעשות זאת, מדי שנה.

   

  החלו ההכנות בבאקו

  בתוך כך, בעיר באקו שבאזרבייג'ן החלו כבר עתה, זמן קצר לאחר היוודע תוצאות אירוויזיון 2011, ההכנות לקראת התחרות בשנה הבאה. בתחילה נודע

  כי אולם חדש וייעודי יוקם בסמוך לכיכר הדגל הלאומי שבה והוא יכיל כ-20 אלף מקומות, אך בהמשך החליטו בעיר לעשות שימוש באצטדיון הכדורל על-שם תאופיק בחרמוב הנמצא בה. אפשרות נוספת היא אולם בשם "היידאר אלאייב" בעיר.

   

  עד כה אישרו 11 מדינות את השתתפותן בתחרות, בידיעה שזו תתקיים ב-22, 24 ו-26 במאי. המדינות המאשרות נכון להיום הן: אוסטריה, בלגיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, יוון, גרמניה, הונגריה, הולנד, שוויץ וכמובן המדינה המארחת, אזרבייג'ן.

   

  מרשות השידור נמסר בתגובה: "ברשות השידור בוחנים את הנושא".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  במת אירוויזיון 2011. בשנה הבאה לא נשתתף?
  צילום: EBU
  לאתר ההטבות
  מומלצים