שתף קטע נבחר

צפו במחאה בנאום נתניהו: "הכיבוש אינו בר הגנה"

חמישה מפגיני שמאל פרו-פלסטינים קטעו את נאומו של ראש הממשלה בפני ועידת השדולה היהודית. שלושה מהם היו יהודים שסיפרו לאחר מכן כי לא יכלו לעמוד מנגד: "אפליה היא לא ערך יהודי ולא הופכת את ישראל למקום בטוח יותר"

נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני ועידת הלובי הישראלי (איפא"ק) בוושינגטון נקטע לפנות בוקר (יום ג') מספר פעמים על-ידי חמישה מפגיני שמאל, חלקם יהודים. בתגובה לטענת נתניהו שקווי 1967 אינם בני הגנה, הם אמרו כי המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים היא דבר שאינו בר הגנה. בעקבות המחאה הוצאו ארבעה מהם מהאולם. 

 

כמה פעמים במהלך נאומו של נתניהו קמו המפגינים ממקומותיהם, הניפו שלטים וקראו סיסמאות. עוד בטרם הצליחו המאבטחים להוציא אותם מהאולם הם מחו גם נגד "גזל אדמה פלסטינית, המצור על עזה מניעת זכויות מהפליטים הפלסטינים, השתקת מחאות והרס של בתים ובתי ספר". נתניהו המשיך בדבריו ואמר: "נראה לכם שמחאה כזו הייתה יכולה להתקיים בעזה?".

 

אחד המפגינים היה ריק קולבת'-הס, יהודי-אמריקני בן 53 ממסצ'וסטס. "בתור בן לניצול שואה למדתי שכולם צריכים לעמוד למען אחרים כשמתנכלים להם, ולמדתי מה קורה כשאנחנו לא מגנים על האנושות", הוא צוטט בהודעה לעיתונות שפרסמו מארגני המחאה. "עכשיו זה התפקיד שלי לקום ולתמוך בפלסטינים ולומר 'הפצצת בתי ספר הוא דבר שאינו בר הגנה, הריסת בתים היא דבר שאינו בר הגנה'".


אחד המפגינים מוצא מן האולם (צילום: AFP)

 

מפגין אחר סיפר כי בתור יהודי הוא אינו יכול לעמוד מנגד מול המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים. "בתור צעיר יהודי חשוב לי לקום ולומר היום לנתניהו ולאיפא"ק שהם לא מייצגים אותי", אמר אריאל וגוזן, בן 30 מניו יורק. "לא ארשה שימוש לרעה באמונה שלי ככלי נשק בתור כיסוי לגניבת בתי הפלסטינים וחייהם. היהדות מלמדת אותי לקום כשאני רואה דיכוי, אפליה היא לא ערך יהודי ולא הופכת את ישראל למקום בטוח יותר. כיבוש אדמה פלסטינית אינו בר הגנה".

 

"כספי המסים מממנים אלימות נגד הפלסטינים"

המפגין המבוגר בחבורה, ברוס טאוב, בן 71 ממסצ'וסטס, הוסיף כי "בתור יהודי, אני בא מעם שהיה מפוזר בכל העולם בלי לאבד את זהותו. לא אשב מנגד ואתן יד לשלילת זכויות מפליטים פלסטינים במדינה שמאפשרת לי להפוך לאזרח שלה, למרות שאין לי קרובי משפחה שם".

 

מפגינה אחרת אמרה כי היא מוחה בפני איפא"ק על התמיכה של ארה"ב בישראל למרות הפרות זכויות האדם שלה. "זה כולל הרג, פציעה וכליאה של מפגינים לא אלימים הנלחמים לאותן זכויות אדם כמוני", אמרה צ'לסי ביירס, סטודנטית בת 21 מאריזונה. "אני מזועזעת ששלושה מיליארד דולר מכספי המסים של ארה"ב הולכים לממן אלימות כזאת במקום לבנות עתיד יציב יותר". "מאחר שהפלסטינים אינם יכולים לעמוד מול נתניהו ולהזכיר לו מה מצבם היום יומי,

אנחנו עושים זאת למענם, הרעבת עזה היא דבר שאינו בר הגנה, השלכת פצצות עם זרחן לבן היא דבר שאינו בר הגנה", ציין מפגין נוסף, סאשה גזלין, בן 23.

 

בהודעה לעיתונות שהפיצו המפגינים נאמר כי הם מתכניים להמשיך במחאה הנמשכת מאז תחילת ביקורו של נתניהו בארה"ב, ובכוונתם להגיע גם הערב לקונגרס בזמן נאומו של ראש הממשלה.

 

Read this article in English

 

יצחק בן-חורין ואטילה שומפלבי, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעזה זה לא היה קורה. נתניהו
צילום: AP
מוחים בשם הפלסטינים. אחד המפגינים
צילום: AFP
מומלצים