שתף קטע נבחר

ארה"ב הטילה סנקציות על חברת האחים עופר

מחלקת המדינה בוושינגטון הודיעה כי שבע חברות זרות, בהן החברה הישראלית, ניהלו קשרים עסקיים עם איראן ומימנו את תוכנית הגרעין שלה - בניגוד לעיצומים האמריקניים. דובר האחים עופר: "מעולם לא מכרנו אניות לאיראן וישראל תאשר את דברינו"

החברה הישראלית עקפה את הסנקציות וספגה סנקציות משלה: ארצות הברית הודיעה היום (יום ג') כי הטיל עונשים על שבע חברות זרות שניהלו קשרים עסקיים עם איראן וסייעו למימון תוכנית הגרעין שלה, בהן חברת הספנות של האחים עופר. חברות נוספות על הכוונת האמריקנית: חברת הנפט הממשלתית של ונצואלה וחברות ספנות מסינגפור, מונקו ואיחוד האמירויות הערביות.  

 

 

רני רהב, דובר אחים עופר בישראל, מסר בתגובה לסנקציות האמריקניות: "אנו מעולם לא מכרנו אוניות לאיראן". רהב גם הדגיש כי "הגורמים הרשמיים והמוסמכים של מדינת ישראל יאשרו את דברינו במלואם. נקודה". 


קיבל סיוע מחברה ישראלית? אחמדינג'אד בכור בנתאנז (צילום: AP)

 

בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית נמסר שקבוצת האחים עופר, יחד עם שתי חברות ספנות ממונקו וסינגפור, היו מעורבות בעסקה בספטמבר 2010 במסגרתה סיפקו שירותי ספנות בשווי של כ-9 מיליון דולר לחברת הספנות האיראנית IRISL. על חברה זו הוטלו בעבר עיצומים על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי ונאסר לעשות עסקים עמה. 

 

"היו צריכים לדעת שעושים עסקים עם חברה איראנית"

עוד נמסר בהודעת מחלקת המדינה כי "קבוצת האחים עופר לא ביצעה בדיקה נאותה ולא נעזרה במידע פומבי וזמין שהיה מצביע כי מדובר בחוזה עם חברת IRISL".

 

בעקבות הסנקציות שהוטלו על החברה הישראלית, נאסר על חברת האחים עופר לקבל מימון מהבנק לייצוא-ייבוא של ארה"ב, לקבל הלוואות של למעלה מ-10 מיליון דולר ממוסדות פיננסיים אמריקניים ולקבל רישיונות ייצוא בארה"ב. 


"כל החברות יישאו באחריות למעשיהן". הילרי קלינטון (צילום: EPA)

 

לפי מחלקת המדינה, הממשל האמריקני ידאג לכך שהחברות עליהן הוטלו סנקציות "יישאו באחריות כנדרש בחוק, במקרים שבהם הן היו אמורות לדעת כי שהן מספקות לאיראן מוצרים ושירותים שנאסרו מתוקף העיצומים שהוטלו על ארה"ב". 

 

"כל החברות סיפקו נפט מזוקק לאיראן"

"כל החברות הללו היו מעורבות בפעילויות שקשורות לאספקת נפט מזוקק לאיראן, כולל אספקה ישירה כל גז ומוצרים נלווים", מסר תת-מזכירת המדינה ג'יימס סטיינברג.

 

לטענת גורמים בממשל האמריקני, איראן משתמשת ברווחי הנפט שלה כדי לממן את תוכניתה הגרעינית. "אלה שממשיכים לתמוך בצורה לא אחראית במגזר האנרגיה של איראן ולסייע למאמציה להתחמק מהסנקציות האמריקניות יעמדו בפני השלכות חמורות".

 

"ארה"ב פועלת בצורה תקיפה עם שותפותיה בעולם כדי להפעיל לחץ על ממשלת איראן לציית לדרישות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", הודגש בהודעת מחלקת המדינה. "הסנקציות שהוכרזו היום הן צעד חשוב להשגת מטרה זו - למנוע מאיראן להשיג ולהשתמש במשאבים לטובת פעילויות גרעיניות לא חוקיות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
"עשה עסקים עם איראן". סמי עופר
צילום: מאיר פרטוש
"מימנו את תוכנית הגרעין בניגוד לסנקציות האמריקניות". הכור בבושהר
צילום: איי פי
מומלצים