שתף קטע נבחר

הנכד בהלוויית הרב דסברג: "תודה שהיית אבא"

נכדיו של הרב אורי דסברג, שנהרג אתמול בתאונת דרכים בגוש עציון, הודו לו בהספדים על שגידל אותם במקום הוריהם שנהרגו בפיגוע. "זה לא דבר ברור מאליו. הוא היה יכול לבחור אחרת"

"תודה, אבא, שנתת לי להיות הבן שלך". במילים כואבות אלו נפרד היום (ד') ישי אונגר בן ה-16 מסבו, הרב אורי דסברג, שגידל אותו כאב. הלווייתו של דסברג, שנהרג אתמול בתאונת דרכים בגוש עציון, נפתחה בהספדים של רבנים ושל שני נכדיו, אותם גידל ביחד עם אשתו יהודית לאחר שהוריהם נרצחו בפיגוע ירי לפני 15 שנים.

 

 

"סבא היה קודם כל אבא, וזה לא דבר ברור מאליו", ספד דביר בן ה-18, שהיה בן שנתיים כשאיבד את הוריו. "הוא היה יכול לבחור לא להיות אבא שלנו, וזה היה בסדר. בכל זאת הוא בחר לחזור 20 שנה אחורה ולגדל שני תינוקות. תמיד הרגשתי בטוח לצידו. הוא תמיד נתן לי זמן ומקום להתבטא. בחיים לא ראיתי את אבא רב עם מישהו, והוא לא כפה את דעתו על אף אחד. הרבה חיילים בודדים מסתובבים שמחים בזכותו. הוא אהב לעזור לזולת וכל זה בלי כתבות ופרסומים".

 

"סבא היה אבא שלי לכל דבר", ספד ישי בן ה-16. "אם היה משהו שהיה אסור לומר, הוא לא היה מבליג. הוא בחר להיות אבא. בסופו של דבר הוא דאג לכך שלא נהיה עצובים. תודה, אבא, על כל הדברים שלימדת אותי, ועל כך שנתת לי להיות הבן שלך".


ההלוויה באלון שבות. "סבא לא היה מבליג" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

דסברג נהרג בהתנגשות בין משאית ורכב פרטי בכביש 60 שבגוש עציון, בין נווה דניאל לאלעזר. בתאונה נהרגו גם יוכבד אלטשול, בת 55 מאלעזר, ואילנה אולך, בת 56 מאפרת.

 

הוריהם של דביר וישי אונגר, ירון ואפי, נהרגו בפיגוע ירי בשנת 1996. לאחר הפיגוע בו נהרגו ההורים, גידל דסברג את שני הילדים עם רעייתו יהודית. כיום לומדים השניים בישיבה בקריית ארבע. "לא כל כך הכרנו את ההורים שלנו, אבל סבא וסבתא נתנו לנו הרגשה כאילו הם ההורים", סיפר דביר. ישי בן ה-16, שהיה אז תינוק, הוסיף: "סבא היה צדיק, הוא תמיד התנדב לעזור לזולת וגן אנחנו לא הרגשנו חוסר באב. הכול בזכותו, תמיד התייחסנו אליו כאבא ולא כסבא".


"תמיד התייחסנו אליו כאל אבא". דביר וישי עם הסבים יהודית ואורי דסברג

 

בר און דסברג, בנו של אורי ודודם של הילדים, סיפר כי החלטתם של הסבים לגדל את דביר וישי הגיעה ממקום מושכל. "ההחלטה הזו נראתה לכולם כדבר ההגיוני ביותר. אפשר לראות את הילדים היום ולראות כיצד חונכו, ללא כל משקעים פסיכולוגיים. הם לא גדלו כיתומים. הוריי היו להם אבא ואמא, מאסיפות הורים ועד עצות וליווי בחיי היום-יום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבכה את מות סבו
צילום: נועם מושקוביץ
אורי דסברג עם בתו, אפי, שנהרגה בפיגוע ב-1996
זירת התאונה בכביש 60
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים