שתף קטע נבחר

אושר בטרומית: יהודקו הסנקציות על סרבני גט

הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר קובעת כי במקרה שבית הדין החליט לחייב סרבן גט לגרש את אשתו, יהיה עליו לקבוע מועד לדיון על הסנקציות תוך פרק זמן שלא יעלה על כחודש וחצי

חדשות טובות למסורבות הגט : מליאת הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית הצעת חוק שלפיה אם הוחלט בבית הדין כי חלה על סרבן גט חובה לגרש את אשתו, על הדיינים לקבוע לוח זמנים לדיון בסנקציות נגדו תוך 30-45 יום ממתן פסק הדין.

 

 

הצעת החוק, שהוכנה על-ידי ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) בשיתוף עם ארגון "מבוי סתום - למען מסורבות גט", אושרה בתחילת השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה

והובאה היום בפני המליאה.

 

בדברי הרקע להצעה ציין שנלר כי "מבקר המדינה ציין בדו"ח העוסק בבתי הדין הרבניים כי לרשות הדיינים עומד כלי יעיל נגד סרבני הגט - הוא החוק המאפשר סנקציות ובמקרים קיצוניים אף מאסר בכפייה - אולם אינם עושים בו די שימוש". הוא הסביר כי הימנעותם של הדיינים נובעת מהחשש שהסנקציות נגד סרבן הגט עלולות לגרום ל"גט מעושה" ובכך למנוע את נתינת הגט.

 

הצעת החוק, הסביר שנלר, "קובעת לוח זמנים קבוע לדיון בצווי הגבלה (הן ה'סנקציות'), דבר שיסייע לבתי הדין להפעיל את הכלי השימושי הזה בצורה אפקטיבית ויעילה יותר".

 

לאחר אישור ההצעה בקריאה טרומית אמר שנלר: "על המחוקק ועל בתי הדין הרבניים לעשות יד אחת נגד סרבני הגט, ובכך למזער את מספרן, ולמנוע את סבלן של

מסורבות הגט".

 

מנכ"לית "מבוי סתום", עו"ד בתיה כהנא-דרור, הוסיפה: "אנו מברכות על פריצת הדרך בהליכי החקיקה, לקראת יישום חוק הסנקציות על סרבני גט בבתי הדין הרבניים. הצעה זו עשויה לקדם את השוויון והצדק בהליכי הגרושין בישראל ולמנוע מאלפי נשים בישראל את העינוי המתמשך הכרוך בסרבנות גט.

 

"במהלך שלבי החקיקה אף נפעל לקבלת גרסתנו המלאה, לפיה הסנקציות אשר יוטלו על סרבני גט, יוטלו באופן מיידי לאחר פסק הדין, אף ללא כל צורך בדיון נוסף של בית הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים