שתף קטע נבחר

הפלסטינים לא מתרשמים מאובמה: נפנה לאו"ם

נשיא ארה"ב יצא שלוש פעמים בשבוע האחרון, כולל היום, נגד כוונת הרשות לבקש מהאו"ם להכיר במדינה בספטמבר. אבל ההנהגה הפלסטינית התכנסה, והודיעה כי היא דבקה בתוכנית: "מטרת הנאום של נתניהו היתה לחסל כל סיכוי לשלום"

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, נתן הערב (יום ד') עוד איתות לכך שהפלסטינים הולכים על האופציה החד-צדדית בכל הכוח, חרף הצהרותיו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נגד המהלך. בתום ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, ועל רקע נאום נתניהו אתמול בקונגרס, אמר עבד רבו כי "סגירת הדלתות בפני תהליך השלום מאלצת אותנו לבחון את כל האפשרויות האחרות, ובמיוחד ההליכה לאו"ם ולמועצת הביטחון בספטבר הקרוב".

 

עבד רבו אמר כי "דרך המשא ומתן היא האופציה האסטרטגית של הפלסטינים", אך הדגיש כי בשל ההתפתחויות המדיניות האחרונות סביב נאומו של ראש ממשלת ישראל, הדרך למשא ומתן אינה פתוחה. הוא הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית תמשיך בקידום הפנייה לעצרת הכללית של האו"ם כדי שזו תכיר במדינה פלסטינית בספטמבר, במיוחד אחרי ועידת הליגה הערבית בקטאר, שתנוצל לגיבוש עמדה ערבית ובינלאומית אחידה.


נתניהו נואם בקונגרס, אתמול. "נימוקי הביטחון הם תירוץ" (צילום: רויטרס)

 

עבד רבו גינה את נאומו של נתניהו בקונגרס האמריקני, ואמר כי מטרתו הייתה אחת - לחסל כל אפשרות להתחלת תהליך שלום אמיתי. "דברי נתניהו הוכיחו בבירור שההתנחלויות והכיבוש ימשיכו, ושכותרת התוכנית הישראלית היא סיפוח אדמות פלסטיניות בין שבירושלים, בבקעה או בחלקים אחרים בגדה המערבית, תחת התירוץ של ביטחון".

 

הוא אמר כי העולם כולו יודע שישראל היא יישות כובשת וגזענית, וכי העובדות בשטח מוכיחות זאת, במיוחד כשנתניהו קיבל החלטה להקים אלפי יחידות דיור בירושלים יום לפני הגעתו לוושינגטון. הוא הביע תקווה "שהצדדים האחראים בעולם יידעו להסיק את המסקנות מדברי נתניהו, ויפעלו בצורה אקטיבית יותר כדי לשים קץ לרוח הקיצוניות של הכיבוש". עבד רבו קרא לעולם לבחור בין מזרח תיכון נקי מכיבוש וגזענות לבין תוכנית נתניהו, ולבחור בין שלום אמת לבין כיבוש והתכחשות לזכויות העם הפלסטיני.


אובמה בבריטניה. גם הספק סביב הפיוס עם חמאס נדחה (צילום: AFP)

 

מזכ"ל הוועד הפועל בירך על מתווה אובמה שדיבר בנאומו על מדינה פלסטינית שהמשא ומתן על גבולותיה יתבסס על

גבולות 1967, וכן על רצונו שהמשא ומתן יחל בנושא הגבולות והביטחון. עבד רבו דרש מהקוורטט וממועצת הביטחון לקבוע לוח זמנים מוגדר שלא יחרוג מחודש ספטמבר, כדי ליישם את רעיונותיו של אובמה ולהתחיל בתהליך שלום אמיתי.

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף לא התרשם כנראה גם מהביקורת של אובמה על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, והדגיש את הצורך ביישומו ובהשלמת הדיונים שמתנהלים בין הפלגים הפלסטיניים. "הסכם הפיוס מתבסס על החוק הערבי והבינלאומי, וזהו מקור כוחו", אמר. הוא הדגיש כי אש"ף מחויב להסכמים שנחתמו ולהחלטות שהתקבלו בארגון בעבר, וקרא שוב להקמת ממשלת עצמאים וקיום בחירות למועצה המחוקקת, למועצה הלאומית ולנשיאות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
יאסר עבד רבו. "ישראל מדינה גזענית וכובשת"
צילום: אורי פורת
מומלצים