שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מיתוסים על סקס ועל מניעת הריון ומחלות מין

  השבוע קראנו כאן בערוץ יחסים שני טורים שעסקו בקיום יחסי מין עם או בלי קונדום ואת התגובות אליהם. להלן העובדות

  כולנו חושבים שאנחנו יודעים הכל על סקס ומיניות, אבל לא כך הדבר. להלן מספר מיתוסים ואמונות שגויות בתחום הזה:

   

  • "אין צורך להשתמש בקונדום כשמשתמשים בגלולות למניעת הריון" - טעות

  הגלולה או המדבקה או הטבעת למניעת הריון הן אמצעי מניעה בטוחים ביותר , ואכן אין צורך באמצעי מניעה נוסף מבחינת הריון. אבל כל אמצעי המניעה האלה אינם מגינים בפני מחלות מין .בתחילת מערכת יחסים חדשה, ולא משנה באיזה אמצעי מניעה נוסף משתמשת האשה, רצוי להשתמש לפחות בחודשים הראשונים גם בקונדום, נגד מחלות מין. לאחר שלושה חודשים יכולים בני הזוג לבצע בדיקת נוגדנים לאיידס, ואם אז היא תצא שלילית- ניתן להפסיק את השימוש בקונדום. זכרו: בדיקת האיידס נותנת אינפורמציה לגבי מה שהיה לפני שלושה חודשים ולא לגבי מה שקורה היום.

   

  • "קיום יחסי מין בזמן הווסת מונע כניסה להריון" - נכון ולא נכון 

  נשים רבות חושבות שקיום יחסי מין בלתי מוגנים מוגנים בתחילת/ בסיום המחזור ימנע מהם מלהיכנס להריון. לרוב זה נכון. הביוץ, שהוא הזמן היחיד בו ניתן להכנס להריון, מופיע 14 יום לפני הווסת הבאה. ולכן, אשה שיש לה וסת סדירה, לדוגמה כל 28 יום, מבייצת 14 יום לפני הווסת הבאה, שזה גם שבועיים מהווסת הקודמת, ולכן אין לה סיכוי להרות בזמן או בסמוך לווסת. זאת אלא אם כן חודש אחד משהו משתבש והביוץ מופיע מוקדם מהרגיל מבלי שהיא תדע על כך. מצד שני, נשים עם וסת קצרה, לדוגמה כל 20 יום, מבייצות גם הן 14 יום לפני הווסת הבאה - ולכן בעצם מבייצות ביום השישי מתחילת הווסת. מאחר שהזרע יכול להישאר במקרים מסויימים פעיל בגוף האשה עד לחמישה ימים מיום קיום יחסי המין, אפשר להבין איך אשה שקיימה יחסי מין ביום השני למחזור הווסת שלה, בזמן שעדיין דיממה, תהרה אם תבייץ ארבעה ימים אחרי כן.

   

  • "הנקה מגנה על האשה מפני הריון" - נכון ולא נכון

  נשים נוהגות לחשוב שאם אין וסת אין ביוץ, אבל יש נשים שנכנסות להריון למרות שהן מניקות. גם אם ביוץ ומחזור לא מתקיימים חודשים רבים בזמן ההנקה, הרי שבשלב מסוים יתחדש הביוץ. לרוב האשה לא תהיה מודעת למועד התחדשות הביוץ, לכן היא בהחלט עשויה להרות בזמן שהיא מניקה. מצד שני, הנקה מלאה בלבד, והדגש הוא על מלאה, מגינה באופן כמעט מוחלט נגד הריון בשלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה, לכן אין שום צורך בהגנה נוספת בתקופה זו.

   

  • "האשה מוגנת לחלוטין אם הגבר גומר מחוץ לגוף" - טעות 

  מדובר באחד המיתוסים השכיחים והמופרכים ביותר. שפיכת זרע חיצונית )משגל נסוג) לא תמיד תגן מפני כניסה להריון! אשה יכולה להיכנס להריון גם אם בן זוגה מוציא את איבר מינו לפני הגמירה, משום שכאשר הוא עומד לגמור ומתחיל לסגת משתחררת לעיתים טיפה קטנטנה של זירמה, שמכילה דווקא את הזרעונים הטובים ביותר. כמות קטנה מאוד של זרע יכולה להוביל להריון בלתי רצוי. ובכל זאת, למרות שאיננו ממליצים על שיטה זו כאמצעי קבוע, בעת חירום אמיתית, כשאין שום דבר אחר בנמצא - אפשר לנסות ולקוות לטוב.


  אפשר להיכנס להריון כבר מהפעם הראשונה (צילום: Shutterstock)

   

   

  • "לא נכנסים להריון בפעם הראשונה של קיום יחסי מין" - טעות

  זוהי שטות מוחלטת. אשה יכולה להיכנס להריון אפילו אם זו הפעם הראשונה שהיא מקיימת יחסי מין. רצוי לפנות לרופא/ת נשים לפני שמתכננים לקיים יחסי מין בראשונה, כדי לקבל ייעוץ על אמצעי מניעה. אם עדיין לא עשיתם זאת, יש להשתמש בינתיים בקונדום.

   

  • "לא נורא אם שוכחים גלולה אחת" - טעות

  גלולות הן אמצעי מניעה מצויין רק אם משתמשים בהן נכון. מספיק לעיתים לשכוח גלולה אחת כדי להיכנס להריון. יתרה מכך, שלשולים ו/או הקאות יכולים להוריד משמעותית את יעילות הגלולה. נשים שיש להן נטייה לשכוח לקחת גלולות בזמן יכולות לעבור לאמצעי מניעה נוחים יותר, כמו מדבקה נגד הריון אותה יש להחליף פעם בשבוע, או הטבעת הוואגינלית, שהיא אפילו יותר דיסקרטית ודורשת החלפה רק פעם בארבעה שבועות. 

   

  • "אנחנו מכירים את כל אמצעי המניעה, בשביל מה ללכת למרפאה" - טעות

  רובנו לא מודעים לכלל אמצעי המניעה המודרניים שקיימים בשוק. לפני לקיחת אמצעי המניעה יש להתייעץ עם הגינקולוג ולבקש ממנו הסבר קצר על כל אמצעי המניעה הקיימים, כדי להתאים את הטוב ביותר עבור האשה. ישנן נשים שמעדיפות אמצעי מניעה שלא נלקחים בבליעה, אחרות לא מעונינות באמצעי מניעה שצריך לזכור לקחת כל יום אלא מעדיפות אמצעי שצריך להשתמש בו פעם בשבוע או פעם בחודש. לנשים אחרות אסור להשתמש בכלל בגלולות, ולאחרות ימליצו על התקן תוך רחמי או אמצעי אחר.

  .

  • "טבעת חודשית למניעת הריון מיועדת לנשים מבוגרות" - טעות

  אין להתבלבל בין התקן תוך רחמי לבין טבעת. בנוסף, במקרים מסויימים ניתן להחדיר התקן תוך רחמי גם לנשים שטרם ילדו. הטבעת נובה רינג מכילה בתוכה בדיוק את אותם הורמונים כמו הגלולות למניעת הריון שמשתחררים כל יום במשך שלשה שבועות, דבר הפותר מהצורך לזכור לבלוע גלולה כל יום. טבעת זו מוחדרת לנרתיק ומוסרת בדומה להחדרת טמפון. לכל מי שמותר להשתמש בגלולות מותר להשתמש בטבעת.

   

  • "לא ניתן להכנס להריון אם הסקס נעשה בעמידה או במקלחת" - טעות

  סקס בלתי מוגן יכול להוביל להריון, לא משנה איפה או איך הוא מתבצע .

     

  • "לא משנה מתי עושים חיסון נגד וירוס הפפילומה נגד סרטן צוואר רחם" - טעות

  רצוי, אם אפשר, לבצע את החיסון לפני קיום יחסי מין בפעם הראשונה. כבר בפעם הראשונה ניתן להידבק בווירוס הבעייתי, לכן רצוי לבצע את החיסון לפני תחילת יחסי המין, או בזמן הכי קצר שאפשר לאחר התחלתם.

   

  ד"ר עמוס בר הוא רופא נשים בכיר, מומחה למיילדות וגינקולוגיה. חבר האיגוד הישראלי לאמצעי מניעה ובריאות מינית.

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מי אמר שאי אפשר להיכנס להריון בעמידה?
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים