שתף קטע נבחר

אבו-מאזן: לקבוע תוכנית לשיקום רצועת עזה

משלחת של אנשי עסקים מהגדה הגיעה לעזה לדון בתוכנית לשיקום הרצועה. בין השאר מקווים הפלסטינים לתקן את הנזקים הכבדים שנותרו ממבצע עופרת יצוקה, לבנות שדה תעופה ונמל ימי ולהשתחרר מהתלות בחברת החשמל הישראלית

שדה תעופה, נמל ימי, מתקני התפלת מים והרחבה של חברת החשמל - אלו רק חלק מהתוכניות שהוצגו היום (ד') בישיבה לשיקום רצועת עזה, בנוכחות אנשי עסקים ומשקיעים. הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, קרא לקבוע תוכנית לשיקום רצועת עזה, ושב ואמר שהוא מתכוון לבקר בקרוב ברצועה.

 

 

בשיחת טלפון אמר אבו-מאזן לנוכחים בישיבה כי הרשות הפלסטינית תהיה מוכנה לשתף פעולה בשבועות הקרובים עם הסקטור הפרטי בעזה כדי לקדם את הבנייה, וקרא לשקם את התשתיות, את קו החוף וכן את נמל עזה.


מתכנן להגיע לרצועה בקרוב. אבו-מאזן (צילום: AFP)

 

עשרות אנשי העסקים הפלסטינים, המשקיעים והקבלנים, הגיעו לפגוש משלחת מהגדה המערבית, שהגיעה לרצועת עזה דרך מעבר רפיח. בין חברי המשלחת היו יו"ר קרן ההשקעות הפלסטינית, מוחמד אבו-מוצטפא, חבר הוועד הפועל של אש"ף, עבדאללה אפרנג'י, מנהל בנק "אל-קודס" ברמאללה וחבר הוועד המרכזי של פתח.

 

המשלחת דנה בתוכניות לשיקום רצועת עזה והגישה תוכניות משלה לשיקום ולהשקעה ברצועה. כמו כן הגישה המשלחת תוכנית למתן הלוואות משכנתא לתושבים ברצועה, וכן תוכנית חלופית שתסיים את התלות בחשמל מישראל. בנוסף דנו בישיבה על האפשרות לפתוח בעזה סניף של חברת הסלולר הפלסטינית "ווטניה".

 

תרומה של 5 מיליארד דולר

במהלך הישיבה אמר אבו-מוצטפא, כי ניהל התייעצויות עם אנשי עסקים מהמגזר הפרטי במטרה להקים קרן השקעות של מיליארד דולר שתשקיע ברצועת עזה. הוא הדגיש כי לתוכניות השיקום תהיה עדיפות בשלב הבא שאחרי הפיוס.


בניין הפרלמנט שנהרס בעזה בזמן עופרת יצוקה (צילום: AFP)

 

בנוסף אמר איש העסקים כי בכוונתו להשקיע 200 מיליון דולר בעזה וכן לעודד משקיעים פלסטינים להשקיע ברצועה. לדבריו, קרן ההשקעות תנוצל כדי להשקיע בפרויקטים שונים בסקטור הפרטי.

 

אבו-מוצטפא אמר כי הרשות הפלסטינית תפעל לשיקום הרצועה באמצעות הכסף שהובטח על ידי המדינות התורמות, בסכום של חמישה מיליארד דולר. לדבריו, אחת המשימות החשובות שיהיו לממשלה הבאה תהיה לדרוש מהמדינות לעמוד בהתחייבות הזאת ולהעביר את הכספים.

 

כבר לפני כמה חודשים הכריז ראש ממשלת חמאס, על תחילתה של תוכנית לשיקום רצועת עזה אחרי שזו ניזוקה באופן קשה כתוצאה המתקיפות צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה.

 

ראש הממשלה הפלסטינית הנוכחי, סלאם פיאד, ידוע כתומך נלהב בתוכנית שתשקם את רצועת עזה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי הפיוס בא השיקום. אבו-מאזן
צילום: AFP
הפצצה ברצועת עזה במהלך מבצע עופרתי יצוקה
צילום: AP
מומלצים