שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלופה ראשונה במטכ"ל של גברים: "היא תסתדר"
  אחרי שהרמטכ"ל הודיע לה כי תהיה לאשה הראשונה בצה"ל שמקבלת דרגת אלוף, אמרה תת-אלוף אורנה ברביבאי: "אני מתרגשת, אמלא את תפקידי הכי טוב שאפשר". חבריה בטוחים: "היא תסתדר בין גברי המטכ"ל". לדברי גורם המעורה בתהליך המינוי, גנץ בכלל נטה לבחור בקצין ממערך השדה

  היא אשת צבא מיומנת, היא נשאה כבר בכמה תפקידים רמים, וגם העלאה בדרגה אינה אירוע שזר לה. אבל גם תת-אלוף אורנה ברביבאי לא יכולה הייתה אמש (יום ה') להסתיר את התרגשותה, אחרי שקיבלה את הבשורה כי היא האשה הראשונה בתולדות צה"ל שתקבל דרגת אלוף. "אני מתרגשת, זה יום שמח עבורי", אמרה למקורביה, והביעה תקווה שמינויה יפתח דלתות לקצינות נוספות.

   

  העלאתה של תא"ל ברביביאי בדרגה הפכה אמש לעובדה מוגמרת, אחרי ששר הביטחון, אהוד ברק, אישר את המלצות

  הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, על המינויים בצמרת צה"ל. תת-אלוף ברביבאי (49), המכהנת כיום כראש מטה אגף כוח אדם, תחליף את האלוף אבי זמיר, שמסיים את שירותו, בתפקיד ראש האגף. במסגרת סבב המינויים, יועלה תת-אלוף אייל אייזנברג לדרגת אלוף ויפקד על פיקוד העורף. אלוף יאיר גולן ישמש כאלוף פיקוד הצפון.

   

  "אני מבינה את האחריות שעומדת להיות מוטלת על כתפיי", אמרה אמש ברביבאי, עדיין תא"ל, למקורביה. "אני מתכוונת לעשות את התפקיד באופן הכי טוב שאפשר". את הבשורה על מינויה לתפקיד ראש אכ"א והעלאתה בדרגה קיבלה תא"ל ברביבאי שהרמטכ"ל בכבודו ובעצמו התקשר אליה כדי לבשר לה על המהלך ההיסטורי. קצינים המכירים את ברביבאי העידו כי בשבועות האחרונים ציפתה בדריכות להחלטה.

   

  עשתה היסטוריה בפעם החמישית

  "לא פעם אמרה בשיחות סגורות שהיא ראויה לכך, לאחר שעברה את כל התפקידים המרכזיים במערך משאבי האנוש", סיפר אחד הקצינים ל-ynet. "היא לא ניהלה שום קמפיין, אבל הדגישה כי היא מכירה היטב את התחום, ויכולה לבצע את העבודה באופן שאינו נופל מזה של אף אחד אחר".


  תא"ל ברביבאי. נחמדה בחוץ, קשוחה בפנים (צילום: נועה סיטי אליהו)

   

  בסביבתה של ברביבאי הזכירו כי מינויה לראש אכ"א הוא התפקיד החמישי שבו היא עושה היסטוריה: היא הייתה האשה הראשונה בתפקיד קצינת שלישות פיקודית, הראשונה כמפקד חיל (שלישות) וכן הראשונה כראש חטיבה בזרוע היבשה ובמטה אגף במטכ"ל. קצינים ששירתו תחת פיקודה תיארו אותה כקצינה קשוחה וקפדנית במיוחד. "היא שולטת ביד רמה בתחום שלה, ולא פעם מקבלת החלטות קשות ולא פופולריות", אמרו. קצין אחר אמר: "אורנה נחמדה מאוד מחוץ למשרד, אבל כשזה מגיע לענייני עבודה, היא רצינית באופן שלעיתים גורם לחששות".

   

  ד"ר סא"ל (מיל') ענת ברקו, שמכירה את ברביבאי עוד מתפקידה כמפקדת לשכת הגיוס בבאר-שבע בשנת 1995, מספרת: "מדובר בקצינה רצינית, איכותית ובעלת היכרות עמוקה עם הצבא. היא ראויה לתפקיד לא כי היא אשה, אלא משום שהיא פרצה דרך ורכשה ניסיון רב". ד"ר ברקו ציינה כי "מינויה של ברביבאי יסמן לקצינות רבות בצה"ל שיש אפשרות להגיע עד למטה הכללי, והן יכולות לעשות את זה". באשר להיותה של ראש אכ"א הבאה האשה היחידה במטכ"ל, אמרה ד"ר ברקו כי "אורנה תמיד הייתה בסביבה של קצינים, וידעה להביע דעתה. גם כעת תדע להשתלב ולהשפיע".

   

  המבקרים: תחושה שלא הכל על רקע מקצועי

  מי שתמכה בשנתיים האחרונות בהעלאתה של ברביבאי לדרגת אלוף הייתה חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד), שבעצמה הייתה חברה במטה הכללי של צה"ל ושימשה כדוברת צה"ל. "אני מברכת את שר הביטחון והרמטכ"ל על ההחלטה", אמרה אמש, "זו החלטה ראויה ונכונה. כולי תקווה שמינויה של אורנה ברביבאי ישבור את תקרת הזכוכית שהייתה קיימת עד כה במטה הכללי בצה"ל. ישנן עוד קצינות רבות שראויות להיות בשנים הבאות במטכ"ל". סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ששוחח אמש אף הוא עם ברביבאי ובירך אותה, כינה את ההחלטה כ"יום גדול בהיסטוריה של מדינת ישראל".


  גנץ העדיף קצין אחר? ברביבאי "תדע להביע דעתה" (צילום: נועה סיטי אליהו)

   

  אבל לצד השמחה, כבר עלו אמש גם קולות ביקורתיים בכל הנוגע למינוי ולהליך שקדם לו. אף ששר הביטחון והרמטכ"ל מציגים כלפי חוץ קו אחיד בנושא, סיפרו גורמים המעורים בתהליך כי הרמטכ"ל גנץ נטה לבחור קצין ממערך השדה

  לתפקיד, ואף הצביע על כמה מועמדים שסיימו באחרונה תפקידים של מפקדי אוגדות. בטווח, התקבלו רמזים מכיוונו של שר הביטחון, אהוד ברק, לפיהם הוא מעוניין בקידום אשה לדרגת אלוף.

   

  בסופו של דבר המליץ גנץ על מינוי ברביבאי, וברק אישר אותו. בקרב מי שפחות מתלהב מהמינוי, ניתן היה לשמוע אמש ביקורת על כך שנוצר מצב שבו לראשונה מתמנים לתפקיד ראש אכ"א זה אחרי זה שני קצינים מתוך התחום ולא מקרב מערך השדה. "דווקא קצינים שהגיעו מבחוץ היו אנשי בשורה, וידעו להוביל מהלכים משמעותיים יותר מאשר אנשי משאבי אנוש", אמר אחד המבקרים, "יש תחושה שהמינוי הערב לא נובע רק ממניעים מקצועיים טהורים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תא"ל אורנה ברביבאי. "לא ניהלה קמפיין"
  צילום: דובר צה"ל
  "החלטה ראויה ונכונה". ח"כ רגב
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים