שתף קטע נבחר

מעבר רפיח נפתח: 150 פלסטינים יצאו למצרים

מקורות ברצועת עזה דיווחו כי החל משעות הבוקר הגיעו מאות פלסטינים למעבר במטרה לעבור את הגבול למצרים. 150 פלסטינים חצו את המעבר למצרים בשלושה אוטובוסים. מהיום המעבר יהיה פתוח שישה ימים בשבוע, בין 9:00 ל-17:00

אחרי ארבע שנים - מעבר רפיח נפתח באופן קבוע: הבוקר (שבת), אחרי פתיחת המעבר, יצאו שלושה אוטובוסים ובהם 150 בני-אדם מרצועת עזה למצרים.

 

מקורות ברצועת עזה דיווחו כי החל משעות הבוקר הגיעו מאות פלסטינים למעבר במטרה לעבור את הגבול למצרים וכי ישנה התעניינות תקשורתית רחבה בפתיחתו המחודשת.


שלושה אוטובוסים יצאו למצרים (צילום: AFP)

 

סגן שר החוץ של ממשלת חמאס, ראזי חאמד, אמר כי בצד הפלסטיני של המעבר אין משקיפים בינלאומיים כפי שהיה בעבר. "הצד הפלסטיני לא קיבל עד לרגע זה דרישה מהצד המצרי בעניין הזה, אך אנחנו מעדיפים שהמעבר יהיה עניין מצרי-פלסטיני בלבד".

 

הוא ציין כי אין צורך אמיתי בהימצאותם של משקיפים אירופים במעבר. "הממשלה הפלסטינית פיקחה על המעבר בהצלחה ובאופן מקצועי וחוקי על פי הכללים הנהוגים בעולם במעברים יבשתיים". 

 

עד כה המצרים איפשרו לתושבי עזה להיכנס לשטחם רק תחת תנאים מסויימים, והפלסטינים נאלצו להמתין שבועות או חודשים לקבל אישור. החל מהיום המעבר יהיה פתוח שישה ימים בשבוע, בין 9:00 ל-17:00. תושבי רצועת עזה עדיין יצטרכו לקבל אישור ממצרים כדי לצאת מרצועת עזה, וגברים בין גיל 18 ל-40 יצטרכו גם להוציא ויזה מצרית, תהליך שלוקח שבועות.

 

בשלב זה תותר התנועה במעבר רפיח לאנשים בלבד, אולם הפלסטינים

 ממשיכים לדרוש מהמצרים כי המעבר ייפתח בצורה מסודרת גם למעבר סחורות. כיום המצרים מעבירים דרך מעבר רפיח סחורות "על בסיס הומניטרי".

 

פתיחת המעבר, לראשונה מאז שחמאס השתלט על רצועת עזה, היא התפתחות דרמטית עבור הפלסטינים, ומנגד מהלך שמדאיג את ישראל מבחינה ביטחונית ומהווה עוד סימן להידרדרות ביחסים עם קהיר מאז הפלת הנשיא המצרי, חוסני מובארק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממתינים במעבר
צילום: AFP
יוצאים עם מטען
צילום: AFP
מומלצים