שתף קטע נבחר

לא מתחשבים בעיוורים: אישומים נגד אגד וקווים

בצעד תקדימי הוגשו כתבי אישום נגד שתי חברות התחבורה הציבורית. הן לא התקינו מערכת כריזה פנימית וחיצונית עבור לקויי ראייה, למרות פניות חוזרות ונישנות של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים

לראשונה - כתבי אישום פליליים נגד חברות שהפרו את הוראות צו הנגישות: נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים הגישה הבוקר (יום א') כתבי אישום פליליים נגד "אגד" ו"קווים" בשל אי הנגשת אוטובוסים לאנשים לקויי ראייה.

 

בכתב האישום נגד "אגד", שהוגש לבית המשפט השלום בחיפה, נטען כי בין מאי ליולי 2010 שלחו אנשי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים למעלה מ-10 מכתבי התראה, שעניינם היעדר נגישות באוטובוסים עירוניים, המופעלים

 על-ידי החברה. מכתבי ההתראה כללו ממצאי ביקרות מדגמיות שנערכו, מהן עלה כי לא מופעלת כריזה פנימית וחיצונית באוטובוסים.

 

במסגרת מכתבי ההתראה הבהירו במשרד המשפטים את החובה להפעיל כריזה פנימית וחיצונית באוטובוסים נגישים, בהתאם לדרישות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. במשרד והזמינו את נציגי "אגד" להעביר את טענותיהם בעניין.

 

באוקטובר 2010, כך על-פי כתב האישום, הורה משרד המשפטים ל"אגד" בצו נגישות לדאוג להפעלת כריזה פנימית בכל האוטובוסים העירוניים, ולהפעלת כריזה פנימית וחיצונית באוטובוסים הנגישים המופעלים על ידיה. חודש לאחר מכן נערכו בדיקות מדגמיות בקווי אוטובוס בשכונת נווה שאנן בחיפה ובקריית-ים ובקריית-מוצקין. אז התברר כי אין כריזה פנימית וחיצונית באוטובוס. בסיכום האישום נכתב: "במעשיהם המתוארים לעיל הפרו הנאשמים את הוראות צו הנגישות, בכך שלא דאגו להפעלת כריזה פנימית וחיצונית באוטובוסים הנגישים המופעלים על-ידי החברה".


תחנת אוטובוס ברמת-גן, עם מספרי הקווים ללקויי ראייה 

 

צו נגד "קווים"

נגד חברת קווים הוגש כתב האישום לבית המשפט השלום בתל-אביב. גם לחברה זו נשלחו בין החודשים אפריל לספטמבר 2010 מכתבי התראה אשר כללו ביקרות שעניינן היעדר כריזה פנימית וחיצונית באוטובוסים עירוניים, שיוצרו אחרי שנת 2003.

 

בנובמבר אשתקד הורתה הנציבות ל"קווים" בצו נגישות להפעיל כריזה פנימית בכל האוטובוסים העירוניים, וכריזה פנימית וחיצונית באוטובוסים הנגישים המופעלים על ידה, בהתאם לדרישת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

 

בינואר 2011 נערכו ביקורות מדגמיות בקווי אוטובוס נגישים. הביקרות העלתה כי בקווים 37 ו-56 ביהוד ובקו 36 באור יהודה לא בוצעה כריזה פנימית וחיצונית. את כתב האישום הגיש עו"ד אינאס חג' יחיא.

 

יש לציין כי באוטובוסים רבים של חברת "דן" מופעלת מערכת כריזה בתוך ומחוץ לאוטובוס.

 בתוך האוטובוס מכריזה המערכת על התחנה הבאה והתחנה הנוכחית ומחוץ לאוטובוס על מספר הקו ועל כיוון הנסיעה.

 

דובר אגד רון רטנר מסר בתגובה כי "היועצים המשפטים של החברה טרם קיבלו את כתב האישום, וכשיקבלו אותו ידרשו אליו בבית המשפט". הוא הסביר כי בימים אלה נערכת אגד להטמעת מערכת "אולטרה מודרנית" כהגדרתו, "שתכלול גם כריזה חיצונית בתחנות עצמן - מחוץ לאוטובוסים. כאשר יגיע אוטובוס אל כל תחנה, יפעל הכרוז בתחנות". בינתיים, הסבירו באגד, כל הנהגים קיבלו הנחיות בדבר הצורך להכריז על תחנות בדרך.

 

גם בחברת "קווים" אמרו כי לא קיבלו את כתב האישום: "חברת קווים רכשה מערכות כריזה מהמתקדמות ביותר עבור כל צי האוטובוסים העירוניים שבבעלותה ועובדה זו הודגשה חזור ושנה בפני נציבות השוויון. מכיוון שהמדובר בתהליך מורכב אשר יישומו לוקח מספר חודשים, לכל הפחות, וזאת בשל הצורך לבצע, בין היתר, התאמות טכניות, לא הייתה בידי קווים האפשרות לבצע את התהליך בבת אחת".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגובת אגד: "מכניסים מערכת אולטרה מודרנית"
צילום: ג'ורג' גיסברג
קווים. ביקורות ביהוד
צילום: גל אילן
מומלצים