שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יום ירושלים - גם לחילונים
  "בעוד שיום העצמאות מקדש את שלטון העם בארץ, יום ירושלים צריך להביא לבירור הזהות היהודית. מכאן תצמח הבירה להיות נקודת הגשר היהודי בין חלקי העם: דתיים וחילונים"

  יום שחרור ירושלים הולך ומתקרב, וכך גם ההתרגשות. לא רק יום העצמאות הפיזי של הקמת המדינה, שדומה לפסח ושחרור מבית עבדים, אלא יציקת תוכן, ייעוד, רוחניות, בדומה למתן תורה כהשלמה לחירות.

   

   

  כך למדנו משחר ילדותנו. יום ירושלים נחגג בערב של סעודת הודיה עם דברי שבח והלל על המדינה וירושלים, בריקוד דגלים מישיבת מרכז הרב לכותל המערבי, שבו פוגשים את כולם חוגגים יחד. ביום העצמאות חגגנו את הנס הגדול של עצמאותנו וחזרתנו למצב הטבעי והנורמלי של עם ישראל כעם ריבוני היושב בארצו, וביום ירושלים אנו נקראים לעלות קומה ולהתחבר לתוכן הפנימי והרוחני של תהליכי הגאולה העוברים עלינו, ולחבר בחיינו את קדושת השכל וקדושת המעשים גם יחד. וכך ממשיכים גם היום לחגוג את יום שחרור ירושלים בישיבות ובאולפנות.

   

  אך לא חלפו דורותיים, וחגיגות יום ירושלים מתקיימות כמעט רק בציבור הדתי לאומי. החרדים רואים בזה חג ציוני ולכן לא רוצים לקחת בו חלק. הציבור הכללי, המסורתי והחילוני מדיר את רגלו מהיום הזה. ב"מדינת תל אביב" לא מפרגנים לירושלים, אין הסעות לכותל וגם לא מתקיימות עצרות הזדהות בכיכר - זהו יום רביעי בשבוע. הולכים לעבודה, ללימודים לבילויים ואין אזכור או ביטוי ליום החשוב.

   

  הגשר

  מערכת החינוך, הפורמאלית והבלתי פורמאלית, יכולה להפוך את ירושלים למנוף מרכזי בחיזוק הזהות היהודית, בנוסף לזהות הלאומית. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, וכך מחנכים במגזר הדתי והממלכתי גם יחד.

   

  בעוד שיום העצמאות מקדש את השלטון של עם ישראל בארצו, יום ירושלים צריך להביא לבירור

  הזהות היהודית. ירושלים תצמח להיות נקודת הגשר היהודי בין חלקי העם: דתיים וחילונים, בזהות המשותפת שלנו כאן בארצנו. 

   

  החיבור בין הציבורים ביום ירושלים עשוי להיות אות לחיבור ברבדים עמוקים יותר של אמונה במהות משותפת, ולא רק בחיים טכניים משותפים. אם יצליח הציבור הדתי-לאומי, שמרגיש את יום ירושלים, לחלוק תחושה זו, מתוך תחושת חיבור ושוויון, נוכל בעתיד לראות את המוני בית ישראל חוגגים יחד את יום שחרור ירושלים. 

   

  • אילן גאל-דור הוא מנכ"ל תנועת "גשר"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ריקוד דגלים. רק לדתיים?
  צילום: AFP
  אילן גאל-דור
  מומלצים