שתף קטע נבחר

בנק ישראל בודק השלכות פרשת "עופרגייט"

משפחת עופר מחזיקה במצטבר 25.5% מבנק מזרחי טפחות. באגף הפיקוח מחויבים לבדיקת בעלי שליטה כשיש חשד לפעילות לא-תקינה, ובשלב זה לא ברור אם ואיך יינקטו צעדים אופרטיביים. המפקח על הבנקים זומן לדיון בוועדת הכלכלה

אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל בודק את השלכות פרשת הסחר של סמי עופר על אחזקות המשפחה בבנק מזרחי טפחות, שבו היא שותפה בגרעין השליטה - כך דווח הבוקר (ג') בגלי צה"ל. באגף הפיקוח על הבנקים מחויבים לבדיקת בעלי השליטה בכל זמן שמתעורר חשד לפעילות לא-תקינה של בעלי המניות ובשלב זה לא ברור אם ואיך יינקטו צעדים אופרטיביים בעניין.

 

 

בתוך כך דווח, כי יו"ר ועדת הכלכלה, כרמל שאמה הכהן (ליכוד), זימן במפתיע את המפקח על הבנקים דודו זקן לדיון שייערך אחר הצהריים בנושא הסחר עם איראן. הסיבה, לדברי שאמה, היא כי לאחים עופר אחזקות בבנק מזרחי.

 

שאמה אמר כי "אף אחד לא יודע כרגע את השלכות הפרשה על מהלך עסקיהם של האחים עופר. כרגע העתיד לא בהיר ומלווה ברמת סיכון מוגברת. אופק שלילי מחייב את עירנות בנק ישראל והפיקוח על הבנקים".

 

בתוך כך, בוועדה עצמה מקיימים התייעצויות האם לקיים את הדיון בדלתיים סגורות. לדברי הדוברת של שאמה לבנת ניזרי מלכה "בקרוב יוחלט האם לסגור את הדיון משיקולים בטחוניים". ניזרי מלכה הוסיפה כי "מדובר ביוזמה שלנו, אף גורם רשמי לא פנה אלינו בבקשה לסגור את הדיון. נקיים את כל המאמצים שהדיון יהיה פתוח לציבור".

 

רוב גרעין השליטה במזרחי - בידי יולי עופר

משפחת עופר, שמחזיקה במצטבר 25.5% ממזרחי טפחות, שותפה בגרעין השליטה בבנק עם מוזי ורטהיים (22.3%). יש לציין כי פרשת "עופרגייט" קשורה לצד של סמי עופר, ואילו רוב גרעין השליטה של המשפחה במזרחי טפחות הוא של אחיו יולי עופר.

 

לין אחזקות, שנמצאת בבעלותו של בנו של סמי עופר, אייל, מחזיקה ב-5.73% ממניות מזרחי טפחות ובכשליש ממניות "עופר נכסים" המחזיקה ב-19.75% ממניות מזרחי טפחות. שני שלישים ממניות "עופר נכסים", כאמור, נמצאים בידי יולי עופר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול לראשונה לקשר המסחרי שניהלה חברה בבעלות האחים עופר עם איראן. בוועדת חוץ וביטחון טען נתניהו כי הקשרים העסקיים שנחשפו בין חברת הספנות של משפחת עופר עם איראן נעשו ללא היתר משרדו.

 

היום חשף "כלכליסט" כי אוניות מטען של סמי עופר עגנו אף הן בנמלים איראניים כשעל סיפונן מטען, מחצבים וכימיקלים הספינות שייכות לחברת ספנות של עופר בשם Zodiac Maritime Agencies, ואחת מהן עגנה בנמל איראני לפני ארבעה חודשים בלבד, זאת לאחר שפעילות יבוא ויצוא הנפט של עופר למדינה כבר הופסקה.


פורסם לראשונה 31/05/2011 09:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים