שתף קטע נבחר

ציום: רויטרס, MCT

נוביצקי או לברון ג'יימס: מי יענוד טבעת ראשונה?

כוכבי מיאמי ודאלאס יזדקקו לעזרה מחבריהם על מנת לנצח בסדרת גמר הפלייאוף. למי יש שותפים טובים יותר? איזה ספסל עדיף ומי תהיה האלופה? ירון דרוקמן מנתח את יחסי הכוחות

בחזרה ל-2006. חמש שנים לאחר שמיאמי גברה על דאלאס בסדרת גמר ה-NBA, נפגשות שתי הקבוצות פעם נוספת במעמד הגבוה ביותר. לשתיהן זו הופעה שנייה בלבד בגמר והן ייפגשו לראשונה לפנות בוקר (4:00 שעון ישראל) במשחק הראשון בפלורידה. תואר היסטורי לדאלאס ודירק נוביצקי, או שסוף סוף לברון ג'יימס יענוד טבעת אליפות?

 

 

חמש שנים עברו, אך רק ארבעה שחקנים שרדו בשתי הקבוצות. בהיט נשארו מאז דוויין וייד ויודוניס האסלם, במאבריקס עדיין משחקים נוביצקי וג'ייסון טרי. מיאמי עברה השנה מהפכה, כשג'יימס וכריס בוש הצטרפו לווייד, כאשר שחקנים נוספים בעלי נסיון רב שרוצים לפרוש עם תואר הצטרפו גם הם לקבוצה. מנגד, השחקן המשמעותי היחיד שהצטרף לדאלאס הוא טייסון צ'נדלר.


עושים את ההבדל. לברון ג'יימס ודווין ווייד (רויטרס) 

 

מייק ביבי - ג'ייסון קיד

מייק ביבי, שחגג החודש את יום הולדתו ה-33, לא זכה מעולם בטבעת אליפות למרות הקריירה המפוארת שלו. לפני שהגיע במהלך העונה למיאמי הוא הספיק לשחק 56 משחקים באטלנטה ועוד שניים בוושינגטון. הגארד קלע ב-22 משחקים בהיט 7.3 נקודות בממוצע ומסר 2.5 אסיסטים. בפלייאוף הממוצעים ירדו מעט ל-3.6 נקודות ו-1.2 אסיסטים בכ-22 דקות משחק.

 

ג'ייסון קיד הוא הרכז הפותח המבוגר ביותר שמשחק בסדרת גמר ב-NBA. השחקן הוותיק, שמעולם לא זכה באליפות, חגג לפני מספר חודשים את יום הולדתו ה-38. למרות שרוב השחקנים בני גילו, תלו כבר מזמן את הנעליים, קיד הוכיח כי יש לו מה לתת.


ג'ייסון קיד, טייסון צ'נדלר ופג'ה סטויאקוביץ' (רויטרס) 

 

בעונה הסדירה הוא שותף ב-80 משחקים וסיים אותם בממוצעים של 7.9 נקודות, 4.4 ריבאונדים ו-8.2 אסיסטים ב-33 דקות משחק. ב-15 המשחקים בפלייאוף השתפר קיד מעט בהתקפה. הוא קלע 9.9 נקודות בממוצע, קטף 4.5 ריבאונדים ומסר 7.7 אסיסטים.

 

השורה התחתונה: יתרון לקיד, למרות שהוא יצטרך להתמודד גם עם הרכז המחליף והצעיר הרבה יותר, מאריו צ'אלמרס.


כריס בוש עם לברון ג'יימס. לא ירדו מהמגרש בפלייאוף (AFP) 

 

דוויין ווייד - דשון סטיבנסון

ב-2006 היה ווייד הגורם המרכזי לזכייה באליפות של מיאמי. בארבעת משחקי הפלייאוף מול המאבס בהן ניצחה קבוצתו, הוא קלע בממוצע 39.2 נקודות.

 

הפעם, במקום שאקיל אוניל, גארי פייטון, אנטואן ווקר ואלונזו מורנינג, משחקים לצידו שני שחקנים צעירים הרבה יותר ורעבים לאליפות - לברון ובוש. הממוצעים של ווייד בפלייאוף: 23.7 נקודות, 7.2 ריבאונדים ו-4.1 אסיסטים.


דשון סטיבנסון עם דירק נוביצקי וטייסון צ'נדלר (AP) 

 

מנגד, דשון סטיבנסון אמנם עולה בחמישייה, אך הוא משחק בממוצע 15 דקות. הממוצעים של סטיבנסון, בן 30, רחוקים מאוד מאלו של וייד והתרומה שלו היא רק 3.5 נקודות בממוצע בפלייאוף.

 

השורה התחתונה: יתרון ברור לווייד.

 

לברון ג'יימס - שון מריון

אחרי שבע שנים בלי אליפות בקליבלנד, מקווה ג'יימס לזכות בתואר בשבועיים הקרובים. במשחקי הפלייאוף של קבוצתו הוא כרגיל להט והוביל את ההיט בנקודות, בריבאונדים ובאסיסטים. (26 נקודות, 8.9 ריבאונדים ו-5.5 אסיסטים). הפעם הוא לא יהיה האפשרות הכמעט יחידה לכדור האחרון.


שון מריון. גם בגיל 32 יש לו מה לתת (AP) 

 

מריון הוכיח שיש לו מה לתת, גם בגיל 32 וחצי, כשהיה בין הגורמים המרכזיים לניצחון במשחק החמישי מול אוקלהומה בגמר המערב. השחקן, ששיחק שתי חצאי עונות במיאמי, חולם גם הוא על אליפות ראשונה בקריירה. הממוצעים שלו בפלייאוף 11.2 נקודות ו-6.3 ריבאונדים.

 

השורה התחתונה: יתרון ללברון.

 

כריס בוש – דרק נוביצקי

בוש, שנדד דרומה מטורנטו בעקבות החלום לזכות בטבעת, לא ירד כמעט מהמגרש בפלייאוף, כמו לברון ו-וייד. התפוקה שלו ב-15 המשחקים האחרונים: 18.6 נקודות ו-8.9 ריבאונדים.


שלח את קובי בראיינט מבוייש הביתה, דירק נוביצקי (MCT) 

 

הענק הגרמני הוכיח במשחקי הפלייאוף, כי הוא אחד השחקנים הטובים ביותר כיום ב-NBA. הוא שלח את קובי בראיינט מבוייש הביתה אחרי ארבעה משחקים, היה בין האחראיים למהפך אדיר במשחק הרביעי מול אוקלהומה וקלע סל חשוב בסיום המשחק החמישי. הממוצעים של נוביצקי בפלייאוף: 28.4 נקודות ו-7.5 ריבאונדים ב-39 דקות משחק.

 

השורה התחתונה: יתרון לנוביצקי.

  

ג'ואל אנתוני - טייסון צ'נדלר

אולי העמדה הבעייתית ביותר של מיאמי. בוש מעדיף לשחק בעמדה 4, אילגאוסקאס נמצא כבר הרבה מעבר לשיא והאסלם, שדי נמוך לעמדה הזו, חזר רק לאחרונה מפציעה. גם ג'מאל מגלוויר לא תורם הרבה, כשהוא זוכה לעלות לשחק. הממוצעים של אנתוני: 3.3 נקודות ו-5.1 ריבאונדים.


ההבטחה הגדולה לא התממשה, טייסון צ'נדלר (MCT) 

 

בצד השני משחק צ'נדלר, שנבחר במקום השני בדראפט 2001. ההבטחה הגדולה לא התממשה, אבל בדאלאס יכולים להסתפק בתרומה שלו, במיוחד מתחת לסל: 7.3 נקודות ו-9.3 ריבאונדים בממוצע.

 

השורה התחתונה: יתרון לצ'נדלר.

 

שחקני הספסל

מיאמי מקבלת אמנם את רוב התפוקה משלושת השחקנים הגדולים, אך גם לספסל יש מה להציע כשצריך. תשאלו את ג'יימס ג'ונס, שקולע בממוצע 6.5 נקודות. צ'למרס מוסיף 6.1 נקודות והאסלם 3.8. מייק מילר מסתפק ב-22 נקודות בממוצע. גם אדי האווס וג'וואן האוורד מוכנים לפקודה לעלות לשחק מאריק ספולסטרה, גם אם זה לכמה דקות ולא בכל משחק.


הספסל של דאלאס טוב יותר. ג'ייסון טרי (רויטרס) 

 

ומה עם הספסל של דאלאס? ג'ייסון טרי קולע 17.3 נקודות בממוצע, אבל מעדיף לעלות מהספסל.
לוח המשחקים של גמר ה-NBA
משחק תאריך הלילה שבין שעה מארחת
1 31.5 שלישי לרביעי 04:00 מיאמי
2 2.6 חמישי לשישי 04:00 מיאמי
3 5.6 ראשון לשני 03:00 דאלאס
4 7.6 שלישי לרביעי 04:00 דאלאס
5 9.6 חמישי לשישי 04:00 דאלאס*
6 12.6 ראשון לשני 03:00 מיאמי*
7 14.6 שלישי לרביעי 04:00 מיאמי*
ג'יי. ג'יי. בראה מוסיף בפלייאוף עוד 8.9 נקודות ופג'ה סטויאקוביץ' תורם 8.8 נקודות. מי שעוד עולה מהספסל הוא הסנטר ברנדון הייווד, שקולע בממוצע 3.5 נקודות.

 

השורה התחתונה: יתרון לדאלאס.

 

בעונה הרגילה: ניצחון כפול לדאלאס

שתי הקבוצות נפגשו העונה פעמיים ודאלאס ניצחה בשני המפגשים. ב-27 בנובמבר הן נפגשו בטקסס והמאבס ניצחו 95:106. שישה שחקנים בדאלאס קלעו מעל עשר נקודות ומי שהובילו את הקלעים היה קארון באטלר, שגם היה מסוגל לתרום הרבה לקבוצה אך סובל מפציעה. 


לא יהווה את האופציה היחידה לכדור אחרון, לברון ג'יימס (רויטרס) 

 

באטלר קלע 23 נקודות ונוביצקי סיים עם 22. לברון קלע באותו משחק 23 נקודות ואילו בוש ו-וייד הסתפקו ב-22. ב-20 בדצמבר נפגשו שתי הקבוצות בפלורידה. דאלאס ניצחה אז שוב 96:98, בזכות 26 נקודות של נוביצקי ו-19 של טרי. וייד, בצד השני, קלע 22.

 

המשחק הראשון בסדרה יתקיים במיאמי, שניצחה פעם אחת יותר מאשר דאלאס בעונה הסדירה. דווקא במשחק האחרון בעונה הסדירה, בחוץ מול טורנטו, נתנו בהיט ללברון, וייד ובוש לנוח, כיוון שהבטיחו את המקום השני במזרח. מי שסידר למיאמי את יתרון הביתיות היו דווקא שחקנים שלא מקבלים הרבה דקות משחק בפלייאוף.  

 

אדי האוס צלף מכל פינה וסיים את המפגש בקנדה עם 35 נקודות. האוורד תרם 18 ומגלווייר קלע אמנם שמונה נקודות, אך הוריד 19 כדורים חוזרים. אגב, באותו ערב גם דאלאס ניצחה, אך זה לא הספיק.

 

דאלאס אמנם ניצחה לא מעט משחקי חוץ בפלייאוף, כולל שניים בלוס אנג'לס, אבל ב-26 העונות האחרונות זכו בסופו של דבר באליפות 20 קבוצות להן היה את יתרון הביתיות בגמר. אז מה יהיה הפעם? בשבועיים הקרובים נדע.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים