שתף קטע נבחר

"מחיר החשמל יזנק - אם הגז המצרי לא יחזור"

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, הזהיר בוועדת הכלכלה מהתייקרות של עשרות אחוזים. הסיבה: מעבר ליצור חשמל ודלק מפחם או סולר בעלות נוספת של 4-3 מיליארד שקלים

התייקרות של עשרות אחוזים בתעריפי החשמל צפויה במקרה של הפסקת אספקת הגז המצרי בתקופת המעבר של כשנה בין מיצוי מאגר הגז הישראלי מול אשדוד ותחילת האספקה המתוכננת משדה תמר. את האזהרה השמיע היום (ב') מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, בהמשך הדיון בוועדת הכלכלה בנושא הגז המצרי.

 

 

גליקמן ציין כי ההתייקרות צפויה עקב המעבר הבלתי נמנע ליצור חשמל ודלק מפחם או סולר שמשמעותו הוצאה נוספת של 4-3 מיליארד שקלים. זאת בנוסף לנזק הצפוי מזיהום האוויר ולפגיעה באמינות אספקת החשמל עקב תקלות צפויות במערכת הייצור, כתוצאה משינוי הדלק.

 

גליקמן ציין כי מחירו של הפחם יקר ב20% ממחיר הגז ושל הסולר פי 8%. אפשר להוזיל את השימוש בדלק נוזלי במעבר למזות, אולם אז ייגבה "מחיר סביבתי" גבוה - עלייה בזיהום האוויר, וזאת במידה שהדבר יאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה.

 

בינתיים חברת החשמל נערכה לקראת תקופת המעבר אם יחולו עיכובים באספקת הגז הטבעי, באמצעות חיסכון, ניצול יתרות הגז הישראלי ושימוש בדלקים חלופיים.

  

שוקי שטרן, ממנהל הגז הטבעי במשרד התשתיות אמר שבמשרד לא הופתעו והחלו להיערך בתרגול תרחישים ומסלולי חירום למקרה של הפסקת אספקת הגז ממצרים.

 

ד"ר נמרוד נוביק, סגן נשיא בקבוצת מרחב - מבעלי חברת הגז המצרית EMG, הודיע בוועדת הכלכלה כי הוא מקווה שאספקת הגז המצרי תתחדש בתוך שבוע ובתקופה זו יסתיימו עבודות שדרוג אמצעי האבטחה של צינור הגז, שניזוק פעמיים מחבלות.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) אמר בפתח הדיון, כי הוא מקווה שהיעדר הגז המצרי לא יגרום לכך שייווצר מונופול בשוק הגז.

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים