שתף קטע נבחר

ליצמן בעד? אנחנו נגד, ושכולם יחנקו

סגן שר הבריאות רוצה להילחם בסיגריות ופתאום צצה לה אהדה מופרזת למדי לציבור מכורי הניקוטין? הכל מצליח להידחק לקרן זווית אם מציבים במרכז הבימה את החרדי

אתמול צוין בישראל "יום ללא עישון", כשברקע ניצבים שלל מחקרים רפואיים על נזקיו של ההרגל המגונה. איש כבר אינו יכול לפספס את האזהרות המרתיעות, בפונט "קידוש לבנה", החותרות תחת כל בוקר מסוקס עם חפיסה. בסך הכול כולנו הפנמנו את המסר שעישון זה רע, או כמו שבני, חכמולוג בן תשע מגדיר אותו: "מנהג מסוכן לבריאות". האמנם?

 

 • הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  כמעט כל כלי תקשורת בעל תפוצה סבירה מצא לנכון לפרסם מאמר דעה אחד לפחות נגד התכנית הממשלתית לצמצום העישון. כמעט שלא הורגשו מי שהעזו

  להשמיע את קולם בעד.

   

  פתאום הידיעות על ההחמרות וההגבלות שמטילים בארצות הברית, מעוז הדמוקרטיה וזכויות הפרט על המעשנים "בסנטרל פארק" או על חופי לוס אנג'לס, נופלות על אוזניים אטומות. אנחנו כאמור, מבינים טוב יותר, אנחנו חברתיים. כלומר פרו- מעשנים.

   

  למה שחלילה נפריע לזה היושב על הספסל בתחנת הרכבת להפריח טבעות בנחת לכל עבר? כשכל האסמטיים, נשים בהריון או סתם מי שאינו חובב של עישון פאסיבי, ירחיק את עצמו לעמידה של רבע שעה בקצה המרוחק של הרציף. מה קרה שבאמצע שמורת טבע, כשסוף סוף הגעתם למפל, אדי הניקוטין מוכרחים לכסות את ניחוחות הפריחה שבאוויר? למה שיגיע הקץ לבקשות המנומסות  בבתי קפה, כשההוא בשולחן ליד,חושב שזה בסדר לעשן לך לתוך הפנים, כי אנחנו בחוץ ולא בפנים? מה פתאום שיעשו לכפייה הזאת, "לסרטן את הסביבה" סוף? אנחנו הרי אנשים מתחשבים.

   

  מאיפה צצה האהדה הפתאומית לציבור מכורי הניקוטין? איך נשכחו חולי הריאה ובעלי הגידולים בוושט? למרבה ההפתעה, הכל מצליח להידחק לקרן זווית אם מציבים במרכז הבימה את החרדי. או אז הרי ברור לכל ישראלי בר דעת, שאם הוא בעד משהו - אנחנו ברור שנגד. 

   

  רק אנדרדוג מקצועי יסכים להודות שסגן שר הבריאות, זה עם הכיפה השחורה הגדולה והמבטא היידשאי המעצבן, צודק במשהו. לא יקום ולא יהיה. ושכולם יחנקו, תרתי משמע.

   

  ליצמן לא ייצא נקי

  וכך, לא יעזרו הדיבורים על הפחתה במחירי הדלק והמים על חשבון הסיגריות. התקשורת תמשיך בשלה עם כותרות קרביות כמו "חזק על חלשים" ו"שליצמן ידאג לחולים". כולם זוכרים לו את הניקוד השחור שצבר עם היוזמה הקודמת להכנסת טיפולי השיניים לילדים לסל הבריאות - מהלך המאפשר כיום לכל ילד במדינת ישראל ליהנות מטיפול רפואי בשיניו ללא קשר ליכולתם הכלכלית של הוריו. קולות הארגונים החברתיים המברכים נעלמו בשאון ההמון.

   

  גם כאן, למרות שמדובר בהטבה לא מגזרית בעליל (תהיו בטוחים שהאותיות הקטנות נבדקו בקפידה), הוא לא ייצא מזה נקי. גם העובדה הפשוטה כי

  סגן השר מטה אוזן לוועדת מומחים בנושא, שישבה וגיבשה את המסקנות המלומדות, והן העומדות בבסיס החקיקה, לא יעשו עם האיש חסד. הנטייה האוטומטית ל"לאו מוחלט" על כל מה שמקדם "החרדי", יעשו לכל המעשנים את עבודה.

   

  האמת? אי אפשר שלא להתפעל מהיכולת המופלאה של החברה בישראל לירות לעצמה ברגל על כל שיפור בבריאותם, רק כי היוזם הוא חרדי. תופעה שכבר עברה מזמן את גבול הטעם הטוב. הרצון לראות את סגן השר כ"חרדי הרע" שרוצה לנגח את המעשן החילוני מהרחוב כבר הגיע לממדים של דמוניזציה מתקדמת. חוסר יכולת להתנתק מהסכסוך הפנים-דתי, לטובת הכלל. למען איכות החיים של כולנו, עם כיפה ובלי, מצליחה פעם אחר פעם להעכיר את האווירה. ואת האוויר.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ליצמן. אם הוא מוביל מהלך....
  צילום: נועם מושקוביץ
  פתאום אוהבים עשן
  צילום: shutterstock
  מומלצים