שתף קטע נבחר

ה"שרביט" עושה קסמים: הפיתוח מהיר מהמתוכנן

בעקבות "כיפת ברזל", גם מערכת ההגנה מפני טילים בטווחים בינוניים בדרך לשימוש מבצעי - מוקדם מהצפוי. "ההכרזה על מבצעיות נראית לעין", סיפר ראש התוכנית ברפאל. ההערכה: בסוף השנה הבאה כבר תסייע המערכת בהגנה על העורף

מערכת "כיפת ברזל" רושמת לזכותה הישגים, ומה עם שכבת ההגנה השנייה מפני רקטות? במערכת הביטחון מביעים שביעות רצון מתהליך הפיתוח של מערכת "שרביט קסמים", שאמורה לספק מענה לירי טילים בטווחים בינוניים. "בחודשים הקרובים נערוך ניסוי מערכתי מלא, ואפשר לומר שההכרזה על מבצעיות המערכת זה משהו שכבר נראה לעין", אמר אל"מ (מיל') פיני יונגמן, העומד בראש התוכנית ברפאל.

 

יונגמן הציג היום (ג') לראשונה את מאפייני המערכת בכנס ניו-טק לפיתוח יכולות צבאיות. הוא נמנע מלנקוב במועד מדויק שבו תהפוך "שרביט קסמים" למבצעית, אך ציין כי הפיתוח מתקדם באופן מהיר מהמתוכנן. ההערכה המעודכנת במערכת הביטחון היא שכבר בסוף השנה הבאה תוכל המערכת ליטול חלק בהגנה על העורף ולספק מענה, בין היתר, למרבית הקטיושות והטילים שיש כיום בידי חיזבאללה.

 

"המערכת תוכל להתמודד גם מול איומים שנמצאים כעת על שולחן השרטוטים או שנחשבים לאיומים פוטנציאליים", הבטיח יונגמן. "המטרה, בסופו של דבר, היא שנוכל לתת מענה לכל סוגי הרקטות והטילים לטווח קצר, לרקטות שמערכת החץ (ליירוט טילים בליסטיים – ח"ג) תבחר על פי תכנית מוגדרת מראש שלא ליירט, וכן לטילי שיוט מסוגים שונים".

 

במהלך ההרצאה שנשא בכנס, הבהיר יונגמן כי "שרביט קסמים" תהיה

יעילה בכל מזג אוויר, וציין כי כוחות הביטחון יוכלו לשנות את יעדו של הטיל המיירט גם בזמן מעופו. "קיימנו ניסויים למיירט שעברו בהצלחה, ואנו נמשיך במסגרת תהליך הפיתוח לבצע ניסויים מתקדמים ככל שהזמן יתקדם".

 

מערכת "כיפת ברזל", הנחשבת שכבת ההגנה התחתונה ביותר, כבר נכנסה לשימוש בדרום הארץ ומסייעת בהתמודדות עם הירי מרצועת עזה. לפי התוכנית במערכת הביטחון, השילוב של "שרביט קסמים", "כיפת ברזל" וכן מערכות הפטריוט והחץ, יוכל להגן על אזרחי ישראל מפני כל סוגי האיומים. "כשתהיה המערכת מבצעית, הדבר יוסיף ביטחון לאזרחי ישראל אל מול האיומים הקיימים וגם לנוכח אלו שטרם פותחו", סיכם יונגמן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונגמן בכנס היום. "מענה לכל האיומים"
צילום: בן קלמר
מומלצים