שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קהיר: לא נחדש הגז לישראל עד לתיקון האבטחה

  שר הנפט של מצרים אמר כי צינור הגז זקוק לעבודות אבטחה, אך לא פירט מתי הן צפויות להתרחש. יו"ר החברה המצרית האחראית על תיקון הצינור אמר כי מצרים לא חוששת מהליך בוררות בינלאומי: לצד המצרי יש "קייס" חזק

  שר הנפט של מצרים, עבדאללה גראב, אמר היום (ה') לכתבים כי ארצו לא תחדש את ייצוא הגז לישראל ולמדינות ערב, עד שתאבטח באופן מספק את צינור ההולכה בחצי-האי סיני. הוא הוסיף, כי צינור הגז זקוק ל"עבודות אבטחה", אך לא פירט מתי הן צפויות להתקיים.

   

   

  זרם הגז ממצרים נותק בפעם האחרונה ב-27 באפריל בפיגוע שביצעו אלמונים באחד המסופים ליד אל-עריש. פיצוץ אחר בפברואר הביא להפסקה בייצוא במשך כחודש.

   

  במצרים ממשיכים לעסוק גם בסוגיית מחירי הגז הנמכר לישראל. אינג' חוסיין אלמהדי, יו"ר חברת האחזקות המצרית לגזים טבעיים, האחראית על תיקון הצינור לישראל והזרמת הגז, צוטט היום כאומר שחברת "אמפל" ביקשה לקיים התייעצויות באשר לחילוקי הדעות המשפטיים בדבר הפגיעה באינטרסים שלה. מהדי ציין כי לצד המצרי יש "קייס" חזק יותר מאשר לצד הישראלי בכל האמור לעסקת הגז. הוא לא פירט.

   

  יו"ר החברה הוסיף כי "חברות הנפט הישראליות" שלחו למצרים מכתב טרם הפנייה לבוררות בינלאומי, אולם לדבריו לצעד זה אין כל השלכה על המשך המו"מ המתקיים כיום בדבר עדכון המחירים של הגז המיוצא לישראל. הוא הגדיר את המחיר שמשלמת ישראל עבור הגז כ"זעום".

   

  ובתוך כך, ד"ר עבד אלמעז אחמד נג'ם, מומחה לחוק בינלאומי באוניברסיטת עין שמס המצרי, הצהיר כי סיכויי הזכייה של ישראל בהליך בוררות אינם מובטחים. הוא העריך כי האיום בפנייה לבוררות נועד להפעיל לחץ על הצד המצרי במהלך הדיונים על המחירים.

   

  לפי נג'ם, למצרים סיכוי לא פחות מישראל בהליך בוררות אם תוכיח כי המחירים שנגבו מישראל היו נמוכים במידה ניכרת מהמחיר בשוק העולמי. לדבריו, אם יחל תהליך הבוררות, מצרים תצטרך להוכיח כי נגרם לה נזק כלכלי כתוצאה מהמחיר הנמוך שנגבה מישראל בעידן מובארק.

   

  חברת אמפל הודיעה השבוע לבורסה בתל אביב כי פתחה בהליכי בוררות בינלאומיים כנגד ממשלת מצרים בנוגע לסוגיית מחיר הגז המשולם על ידי EMG  וכן בכל הקשור להחזרת הגז. אמפל שותפה ב-EMG - חברת הגז המצרית המשווקת גז טבעי לישראל. ב-EMG שותפים ממשלת מצרים, איש העסקים המצרי חוסיין סאלם, חברת האנרגיה התאילנדית PTT, איש העסקים היהודי-אמריקני סם זל וחברות מרחב ואמפל הישראליות שבשליטת יוסי מימן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים