שתף קטע נבחר

החבר הטוב דקר את פיליפ: "השאירו אותו למות"

נערים חשודים שלא מנעו את רצח פיליפ גלר, בן 16, שנדקר למוות בבאר שבע במסיבה ביתית. אף אחד לא טרח להזעיק עזרה, והוא התבוסס בדמו כרבע שעה. חבר לשכבה: "הפקירו אותו, יכלו למנוע את זה". ערב הבגרות בלשון, בבית הספר נערך כינוס לזכרו בו שוחחו על תופעת האלכוהול

המסיבה התמימה הובילה שני חברים הכי טובים לעימות שבסופו דקירה ומוות. הדוקר והחברים האחרים כנראה פשוט נעלמו. חמישה נערים שבילו שלשום במסיבה בבאר שבע, במהלכה נדקר למוות פיליפ גלר, בן 16, בידי חברו הטוב, נעצרו לחקירה בחשד לאי מניעת פשע. הם שוחררו אמש (שבת) למעצר בית, בעוד מעצרו של החשוד ברצח הוארך בשישה ימים.

 

מהחקירה מסתמן שלאחר הדקירה הקטלנית אף אחד מהמבלים לא טרח להגיש לפיליפ עזרה או להזעיק אמבולנס, והוא נשאר כ-15 דקות להתבוסס בדמו. לבית החולים הגיע במצב אנוש, ובבוקר נקבע מותו.

 

כמה שעות אחרי כן, תלמידי כיתות י' בתיכון מקיף ז' בבאר שבע קיימו אמש בבית הספר ערב לזכר פיליפ. חבריו לספסל הלימודים התאספו כדי להעלות זכרונות,

 ולנסות להבין כיצד הסתיימה אמש מסיבת בית בשכונת רמות היוקרתית - במותו של חברם. למרות הכל, תחת ההלם הם ייגשו היום לבחינת הבגרות בלשון.

 

אחד מחבריו סיפר: "הכרתי את פיליפ מהיסודי, הוא היה חבר טוב. הוא היה בן-אדם טוב שלא היה עושה שטויות. אני לא יודע איך הוא הגיע למצב כזה".

 

מחקירת המקרה עולה כי הנערים שתו אלכוהול, ובין שני החברים הטובים פרץ ויכוח שהסתיים ברצח. החשוד במעשה הובא אתמול בצהריים לשחזור של המקרה וטען כי פעל מתוך הגנה עצמית. המשטרה דחתה את גרסתו, כיוון שלפי החשד הוא נכנס לבית במטרה לקחת סכין שאיתה דקר את פיליפ, כנראה מחוץ לבית. בחקירה טען החשוד שפיליפ הכה אותו בראשו בלבנה. עורכת דינו, פאולה ברוש מהסנגוריה הציבורית, מסרה שהחשוד "עצוב מאוד ונמצא במצב נפשי קשה".

 

פיליפ, מימין, מחבק את החשוד ברצח. "ילדים רגילים"  ()
פיליפ, מימין, מחבק את החשוד ברצח. "ילדים רגילים"

 

שכנים, ולא החברים במסיבה, הם שהתקשרו למוקד מגן דוד אדום, זמן ממושך יחסית אחרי הדקירה. אחד התלמידים טען כי החברים במסיבה הפקירו את פיליפ. הוא התייחס לחשוד ברצח: "זאת תופעה מגעילה שפתאום הוא יוצא עליו". הוא סיפר כי המבלים שתו אלכוהול, אך לא כולם. "היו שם במסיבה ילדים שיכלו למנוע את מה שקרה, היו כאלו שלא שתו. צריך שיהיו איתך חברים שהם 'סחי' לגמרי כדי שיפרידו במקרה כזה.

 

"זאת הייתה אמורה להיות שתייה בכיף וזה לא אמור להתפתח למשהו כזה", הוסיף התלמיד. הוא התייחס למנהגי השתייה של הנוער: "שותים פעמיים בחודש ככה זה צריך להיות. נהנים, מסיבה, יכולים לשבת, לצחוק וליהנות ביחד. גם אם ילד אחד ישתה בקבוק שלם זה לא יכול להגיע למצב שאחד ידקור את השני".

 

חבר אחר לספסל הלימודים אמר כי שמע על הרצח רק בבוקר שלמחרת. "חבר התקשר אליי. הוא הודיע לי שהוא ראה באינטרנט בחדשות שילד נדקר. אם לא הייתה השפעת האלכוהול, זה לא היה קורה".

 

"עצוב לראות שאתם חברים בפייסבוק"

מיד לאחר הרצח, הגיבו חבריו של פיליפ בעמוד הפייסבוק שלו. בהודעות לזכרו התייחס אחד החברים לקרבה שהייתה בין הנרצח לחשוד בדקירה: "הכי עצוב לראות שבחברים שלך בפייסבוק מופיע השם שלו.. עם חברים כאלה לא צריך אויבים".


פינת הזיכרון בבית הספר. "זה לא אמיתי" (צילום: רועי עידן)

 

אחת מידידותיו כתבה: "אין אין זה פשוט לא אמיתי, לא מעכלת! אוהבת ומתגעגעת". גולש אחד כתב: "אני לא אשכח אותך, אוהב אותך אחי". בהודעה נוספת נכתב על הנרצח: "תמיד תישאר בלב שלנו, ובחיים לא נשכח אותך".

 

רבים מהתלמידים בתיכון בבאר שבע העידו כי הם נוהגים לשתות משקאות חריפים במסיבות ואירועים חברתיים. לדבריהם, מדובר במנהג שבשגרה. בתמונות בפייסבוק, שצולמו במסיבת יום הולדת שבה חגגו פיליפ והחשוד ברצח, מונחים לצד הנוכחים בקבוקי וודקה.


מתוך עמוד הפייסבוק של פיליפ גלר

 

הנערים חגגו בסוף השבוע, כשמחר הם אמורים לגשת לבגרות בלשון. תלמידים בתיכון אמרו כי הם אינם יודעים כיצד יעברו את המבחן החשוב כשבן כיתתם נדקר למוות וחבר אחר נעצר בחשד לרצח המזעזע.

 

קרוביו של פיליפ סיפרו על "ילד שקט" שלמד פיזיקה ומתמטיקה.

 "הוא היה ילד חברותי שאהבו להסתובב לידו. בחור שמח, ילד טוב כזה שלא עושה בעיות ובלגן", אמרו החברים ההמומים. "אנחנו מכירים את שניהם טוב, אף אחד לא יכול להסביר מה קרה באותו לילה. זה סיפור עצוב, המסיבה נגמרה רע וכולנו מצטערים על כך".

 

המשטרה הסכימה אמש לשחרר את החשודים האחרים, בהם צעירה אחת, באי מניעת פשע (רצח), למעצר בית בתנאים מגבילים לשבוע ימים. עו"ד של שניים מהחשודים, אלכס גאוסקין, אמר כי "מדובר בילדים טובים, נורמטיבים, שפשוט היו בזמן הלא נכון במקום הלא נכון". כמה מבני משפחות החשודים באי מניעת הרצח אמרו אמש בבית המשפט למשפחת החשוד ברצח: "תהיו חזקים".


פורסם לראשונה 04/06/2011 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודקוציה: רועי עידן
", כתבו בפייסבוק של פיליפ
צילום רפרודקוציה: רועי עידן
השכונה בה התרחש הרצח. נחשבת יוקרתית ושקטה
צילום: רועי עידן
מומלצים