שתף קטע נבחר

הארכת שעון הקיץ: "עושים מאיתנו צחוק"

הכרזותיו של שר הפנים לא הרשימו את יוזמי העצומה להארכת שעון הקיץ: "זו לא הארכה אמיתית, חושבים שהציבור מטומטם". גם ח"כ הורוביץ לא מרוצה: "יש להאריך את שעון הקיץ באופן משמעותי יותר". בש"ס כמובן מברכים. ח"כ דוד אזולאי: "קשה לילדים לקום בבוקר"

בקיץ שעבר, לפני שישראל חזרה לשעון חורף ב-12 בספטמבר, חתמו עשרות אלפי ישראלים על עצומה להארכת שעון הקיץ. היום (ב'), לאחר ששר הפנים אלי ישי הודיע על הארכת השעון ל-193 ימים בשנה, מארגני העצומה מתקשים להסתיר את אכזבתם. לדבריהם, יש להאריך עוד יותר את שעון הקיץ.

 

השר ישי אמר, כי הוועדה המקצועית שפעלה במשרדו קבעה ששעון הקיץ יחל בלילה שבין יום חמישי ליום שישי הקודם ליום ראשון האחרון בחודש מרס ויסתיים בלילה שבין שבת ליום ראשון בשבוע שאחרי 1 באוקטובר. אם סיום שעון הקיץ יחול בחג תידחה העברת השעון למוצאי החג. שעון הקיץ יהיה לכל הפחות 192 ימים.

 

יוזם העצומה, ד"ר שמעון אקהויז, אמר ל-ynet: "זו פשוט זריית חול בעיניים. עושים מאיתנו צחוק וחושבים שהציבור מטומטם. זאת בדיחה. השנה, לדוגמה, שעון החורף יוזז מוקדם יותר בעקבות המלצת הוועדה". לדבריו, היו צריכים להאריך את השעון עד חודש נובמבר או סוף אוקטובר, כמו בארצות-הברית ובאירופה. "מה שהשר ישי והוועדה קבעו זו לא הארכה אמיתית", הוא אמר. "אמנם הקדימו את השעון, אבל הבעיה האמיתית נותרה בעינה. יחשיך מוקדם כבר באוקטובר".

 

כעת, בעקבות החלטת שר הפנים לאמץ את המלצות הוועדה המקצועית שמינה, אמר אקהויז כי הוא שוקל לחדש את המאבק הציבורי, כדי להאריך את משך זמן שעון הקיץ. "עכשיו אני רואה שזה מעורר זעם בלתי רגיל אצל אנשים. כולם מרגישים פראיירים".


שעון הקיץ - 2011-2015

שעון הקיץ לאחר השינוי
שנה תחילת שעון הקיץ לפני השינוי תחילת שעון הקיץ אחרי השינוי סוף שעון הקיץ לפני השינוי סוף שעון הקיץ אחרי השינוי מספר ימים
2011 1.4 ---- 2.10 2.10  
2012 30.3 23.3 23.9 7.10 199
2013 29.3 29.3 8.9 6.10 192
2014 28.3 28.3 28.9 5.10 192
2015 27.3 27.3 20.9 4.10 192
 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין, שלקח חלק במאבק בעד הארכת שעון הקיץ, מתח גם הוא ביקורת חריפה על הודעתו של שר הפנים: "ההודעה של השר היא פארסה, לניסיון לסמא את עיני הציבור. בפועל מדובר בהארכה לא משמעותית של ימים ספורים בממוצע בכל שנה, כאשר בחלק מהשנים יהיה מדובר אפילו בקיצור בפועל של שעון הקיץ".

 

גיצין גם ביקר את עבודת הוועדה: "הוועדה לא נתנה מענה לצרכים הציבוריים ולכן הציבור בישראל ימשיך להיאבק על זכותו הבסיסית לאור ולאיכות חיים, כמו במדינות המפותחות בעולם. הוועדה לא תשתיק את הציבור. לא ייתכן שהשר ישי ייצא בהצהרות פומפוזיות, כשבפועל הוא לא שינה דבר".

 

והיו מי שבירכו על ההחלטה. המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, אמר: "אני שמח שהמאבק הציבורי שניהלתי עם עוד מאות אלפי אזרחים ופנייתי לשר הפנים הניבו פרי והביאו להארכתו של שעון הקיץ עד 1 באוקטובר. כאשר הציבור אינו אדיש הוא יכול להשיג תוצאות ולשכנע את מקבלי ההחלטות. המלאכה נעשתה באופן חלקי ולא הושלמה, יש עדיין לפעול להארכת תקופת שעון הקיץ עד תחילת נובמבר, כדי להביא לסנכרון עם העולם המערבי כולו".

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, דווקא גם בירך על החלטת השר ישי: "כל שעת אור נוספת מעודדת את צריכת שירותי הפנאי, בהשוואה לשעון החורף. מסיבה זו אף גדל הפדיון במגזר המסחר והשירותים".

 

הצעת חוק מאוחדת

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין מהליכוד, הסביר כי הקואליציה הגיעה לסיכום עם האופוזיציה, על הצעות החוק האחרות בנושא שעון הקיץ, לתקופה ארוכה יותר מזו שקבע ישי היום. על פי הסיכום, היום תאשר הכנסת בקריאה טרומית את הצעות החוק הללו, שיאוחדו בהמשך להצעת חוק אחת, יחד עם הצעת חוק שתביא הממשלה - על פי המתווה של ישי.

 

אלקין אמר: "אני מברך על ההסכמה שהושגה בין שר הפנים למגישי הצעת החוק. אנחנו בקואליציה קשובים ודואגים לציבור ודואגים להביא תוצאות, במקום להפריח סיסמאות. כפי שהוכח כבר בעבר, על ידי הידברות ניתן לפתור בעיות סבוכות, כמו בתחום דת ומדינה".

 

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, אמרה: "ברכותי לשר אלי ישי על כך שנדרש לסוגיה המרגיזה רבים במדינת ישראל. יחד עם זאת, ציפיתי שההצעה תהיה הרבה יותר מרחיבה והיא תצטרך להיות מעוגנת בחקיקה, כדי שלא תהיה נתונה למצבי רוח של שר כזה או אחר. כל קונסטלציה פוליטית אחרת, מלבד חקיקה לא תשנה בנושא הזה. בהיעדר הצעה מרחיבה יותר, אני חושבת שאצטרך להצטרף לישי - אף על-פי שהצעתי נתמכת על ידי נציג הקואליציה, ח"כ זבולון אורלב ונוסחה על ידי רבני צוהר".
שעון הקיץ בעולם בשנת 2010

שעון הקיץ בעולם בשנת 2010
מדינה התחלת השעון סוף השעון
ישראל 26 במרס 12 בספטמבר
ארצות הברית 14 במרס 7 בנובמבר
מדינות אירופה 28 במרס 31 באוקטובר
לבנון 28 במרס 31 באוקטובר
סוריה 2 באפריל 29 באוקטובר
איראן 22 במרס 22 בספטמבר
קובה 14 במרס 31 באוקטובר
מרוקו 2 במאי 8 באוגוסט
הרשות הפלסטינית ורצועת עזה 26 במרס 11 באוגוסט

 

ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי הוסיף: "אני סבור שיש לקבוע בחוק תאריך קבוע בלי זיגזגים. אני קורא לשר הפנים לאמץ את ההצעה של רבני צהר ולא להסתפק ב-1 באוקטובר, אלא ב-10 באוקטובר. חשוב לציין שלמועד שעון הקיץ אין שום קשר לענייני הלכה וכל יהודי יכול לקיים תרי"ג מצוות בכל לוח זמנים, גם כזה של שעון קיץ".

 

ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ לא הסתיר את אכזבתו. "יש להאריך את שעון הקיץ באופן

 משמעותי יותר, בהתאם למועד החל באיחוד האירופי ובארה"ב: סוף אוקטובר - כפי שקובעת הצעת החוק שהגשנו", הוא אמר. "סיום שעון הקיץ ב-1 באוקטובר, משמעו הארכת שעון הקיץ בימים ספורים בלבד בממוצע רב-שנתי, כאשר ביחס לשנה הנוכחית המשמעות היא ששעון הקיץ אפילו יקוצר. הודות למאבק הציבורי הגדול ולהצעת החוק שלנו, עלה הנושא לדרג הגבוה ביותר בממשלה. אנו נמשיך במאמץ להארכה משמעותית של שעון הקיץ, על-פי הצעת החוק שתובא הערב לקריאה טרומית במליאת הכנסת".

 

בש"ס בירכו על השינוי. ח"כ דוד אזולאי אמר: "אני חושב שההצעה הזאת היא הצעת פשרה טובה. אני מאוד מקווה שהציבור יקבל אותה בהבנה והשלמה. אין ספק בכך שלמשך תקופה ארוכה יהיו ימים קשים בהפעלת שעון הקיץ, בעיקר למי שעובדים בשעות הבוקר המוקדמות וגם לילדים שוודאי יתקשו בהתחלה לקום בבוקר".

 

הוא הוסיף: "לצערי הרב, למרות הפשרה, כבר יש מי שדורשים שזה יימשך עד נובמבר וזאת הצעה הזויה. המשמעות היא שהשעות הן בלתי אפשריות. החשיכה תהיה מאוחרת, הורים יצטרכו להעסיק את ילדיהם יותר שעות, ואנשים יישנו פחות שעות. צריך לזכור שאף אחד לא עשה עדיין שום מחקר על החיסכון הגדול בתעשייה ובמניעת תאונות דרכים בשעון קיץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למה לא להזיז בסוף החודש?
צילום: AP
השר אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
השר סילבן שלום
צילום: AFP
ח"כ דליה איציק
צילום: גיל יוחנן
ח"כ זבולון אורלב
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ניצן הורוביץ
צילום: משה שי
ח"כ דוד אזולאי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים