שתף קטע נבחר

איראן: נשדרג הצנטריפוגות, נגביר ייצור האורניום

עוד צעד לכיוון פצצת אטום: ראש סוכנות הגרעין בטהרן הודיע כי האיראנים יתקינו צנטריפוגות מדור חדש, ישלשו את ייצור האורניום המועשר ויעבירו אותו מנתנז לקום

איראן לא מסתפקת באורניום המועשר שברשותה, ומתכוונת לשדרג גם את הצנטריפוגות - ובכך עושה צעד נוסף לעבר ייצור פצצת אטום. ראש סוכנות הגרעין באיראן, פרידון עבאסי, אמר היום (ד') כי בקרוב יותקנו צנטריפוגות מדור חדש במתקני הגרעין באיראן. הוא הוסיף כי בכוונת איראן להגביר את ייצור האורניום המועשר. צרפת גינתה את ההכרזה האיראנית וכינתה אותה "התגרות".

 

בראיון לכתבים לאחר ישיבת הממשלה בטהרן ציין עבאסי כי "עבודת המחקר על דורות חדשים של צנטריפוגות הסתיימה", וכי המדענים האיראנים ממשיכים לעבוד עליהם הן במתקן הגרעין בנתנז והן במתקן החדש "פורדו" שבקום. לדבריו, "בקרוב נתקין אשכולות ראשונים של 164 צנטריפוגות מהדור הזה".

 

עבאסי התייחס גם למלאי האורניום המועשר שברשות הרפובליקה האיסלאמית. הוא ציין כי בכוונתה של איראן להגביר פי שלושה את העשרת האורניום לרמה של 20 אחוז, ולהעבירו מנתנז למתקן בקום: "השנה נשלש את יכולת הייצור, תחת פיקוח הסוכנות לאנרגיה אטומית". לדבריו, הייצור בנתנז לא ייפסק, "עד שנהיה בטוחים שבפורדו אנחנו מייצרים פי שניים מהכמות הנוכחית". רק לאחר מכן, יופסק ייצור האורניום המועשר ברמה של 20 אחוז בנתנז, וכל הייצור יועבר למתקן בקום.

 

בדו"ח האחרון של סבא"א דווח כי איראן מחזיקה ב-55 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20 אחוז. מדובר באורניום ברמה נמוכה, שעבר תהליך העשרה נוספת, ובמערב חוששים כי זהו שלב בדרך של טהרן לייצר אורניום מועשר לרמה של 90 אחוז, הדרוש לייצור נשק גרעיני. עם זאת, בטהרן מכחישים וטוענים כי הוא נועד לתפעול כור המחקר שלהם בטהרן, המשמש למטרות אזרחיות בלבד.

 

כדי לייצר פצצת אטום דרושים 120 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20 אחוז, וכעת יש לאיראן מחצית ואולי יותר מהכמות הזו. המשמעות היא שטכנית איראן מסוגלת, אם תחליט על כך, לייצר פצצה בתוך מספר חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד בנתנז. האורניום עובר דירה
צילום: AFP
מתקן ההעשרה בקום
מומלצים