שתף קטע נבחר

מקשיב לרחוב: "ג'וליאני יתמודד במרוץ הרפוליקני"

עורך מגזין נחשב ובעל השפעה בקרב הרפובליקנים טען שראש עיריית ניו יורק לשעבר יכריז בקרוב על הצטרפותו. לדבריו, ג'וליאני יציג עצמו כ"מר ביטחון" וכאחד שיכול לעשות סדר בכלכלה

הולך עם הסקרים? ראש עיריית ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, עשוי להצטרף בקרוב למרוץ הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית. כך טען עורך המגזין השמרני "דה וויקלי סטנדרד", בילי קריסטל, הנמנה על ראשי הניו-שמרנים ובעל השפעה בקרב המפלגה הרפובליקנית. סקרים שנערכו לאחרונה ברחבי ארה"ב הציבו את ג'וליאני במקום בראשון ברשימת המועמדים הרפובליקנים לבית הלבן.

 


לא יחזור על הטעויות של הקמפיין הקודם? ג'וליאני (צילום: AP)

 

במאמרו מתבסס עורך המגזין השמרני על "שני מקורות מהימנים", שמסרו כי ראש עיריית ניו יורק לשעבר עשוי להכריז על מועמדותו בימים הקרובים. לדבריו, בשל רשימת המועמדים הרפובליקנים המאכזבת, החליט ג'וליאני להתמודד פעם נוספת על ראשות המפלגה.

 

בפריימריז הקודם שנערך לפני ארבע שנים, עשה ג'וליאני טעות טקטית קשה שגרמה לו לעוף מהמרוץ, למרות שגם אז ניבאו לו הסקרים ניצחון. בתקופה זו ב-2007, הוא הוביל את רשימת המועמדים עם 50 אחוזים מהקולות, כשבמקום השני נמצא ג'ון מקיין עם כ-20 אחוזים בלבד.

 

בסתיו, קיבל ג'וליאני החלטה שלא להתמודד בניו המפשיר מול מיט רומני ומקיין משום שהעדיף להמתין להם בפלורידה ולהביס אותם שם. אולם, זו היתה טעות מרה שעלתה לו בהפסד כואב בפלורידה והותירה אותו מחוץ למרוץ.

 

לפי המאמר של קריסטל, הפעם מתכוון ג'וליאני לא לחזור על הטעות ולהתמודד בניו-המפשיר מול רומני, ששם זכור היטב מתקופתו כמושל מסצ'וסטס השכנה. מקורביו טוענים כי ג'וליאני מעריך שיוכל להביס את רומני ואת שאר המועמדים הרפובליקנים במדינות הגדולות והמתונות יותר, כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקליפורניה.


ג'וליאני יוכל לנגוס בקולות שלו? אובמה (צילום: MCT)

 

ג'וליאני, כמו רומני וג'ון האנטסמן, יכולים להשיג את הרוב של העצמאים ולנגוס בקולות הדמוקרטיים של אובמה, מאחר שמערכת הבחירות צפויה להתמקד בנושאי כלכלה וביטחון. הוא סבור שיוכל להקנות לעצמו דימוי של מי שמסוגל לעשות סדר כלכלי ולהציג עצמו כ"מר ביטחון", בעיקר בזכות הפרסומים והשבחים על התנהלותו המופתית כראש העיר ניו יורק אחרי הפיגוע במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001 .

 

עם זאת, השלושה יתקשו לעבור את המחסום של הציבור השמרני בסוגיות חברתיות, כגון זכותן של נשים להפיל וזכויותיהם של בני הקהילה הגאה.

 

עד כה, הכריזו ארבעה מועמדים על השתתפותם במרוץ הרפובליקני: רומני, מושל מינסוטה לשעבר טיפ פולנטי, הסנאטור לשעבר ריק סנטורום ויו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ'. ביום שני הקרוב הם ישתתפו יחד עם עוד שלושה אחרים בעימות בניו המפשיר, שישודר ברשת CNN.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רודי ג'וליאני. למד מהטעות
צילום: AP
מיט רומני. ג'וליאני יוכל להביס אותו?
צילום: רויטרס
מומלצים