שתף קטע נבחר

דו"ח: עלייה חדה בפגיעות במבקרים בהר הזיתים

נתונים שפרסמה עמותת "ירושלים אחת" מצביעים על עלייה של כ-50% במספר אירועי הפח"ע בבית העלמין שבמזרח ירושלים, ובעקבותיה על ירידה בכמות המבקרים

בדיוק לפני שנה הצביע מבקר המדינה על רמת אבטחה לקויה בבית העלמין הר הזיתים, ומתברר כי המצב במקום רק מחמיר: מנתונים שמפרסמת עמותת "ירושלים אחת" עולה כי בחודשים האחרונים נרשמה עלייה של כ-50% בהיקף הפעילות החבלנית בהר ובדרכים המובילות אליו – דבר שגרם לירידה במספר המבקרים בו.

 

 

בדו"ח, שחיבר מכון המחקר "קלע", על סמך נתונים שנאספו מגורמי הביטחון השונים ומתייחסים לסוף שנת 2010 ותחילת 2011, נטען כי באוקטובר שעבר אירעו בסך הכל 35 אירועים ביטחוניים באזור, בדצמבר חלה ירידה קלה ל-32, ובינואר של שנה זו זינק המספר ל-45. מדובר בעיקר ביידוי אבנים של פלסטינים לעבר כלי רכב ואנשים יהודים. רוב האירועים נרשמו בדרכים אל בית העלמין (כמו ראס אל-עמוד ודרך יריחו), אך כמה מהם היו בתוכו – ארבעה באוקטובר 2010, שלושה בדצמבר וחמישה בינואר 2011.

 

בנתונים שפורסמו גם פילוח לפי אזורי הקבורה בתוך בית העלמין: חלקת חסידי גור "מובילה" ו-33% מהאירועים התרחשו בה, בחלקות התימנים ואבוחצירא וב"ציר אפגניסטן" – 17% כל אחד, ובחלקת אפגניסטן ובחלקת הגניזה – 8% כל אחד.

 

ב"ירושלים אחת" טוענים כי על אף עלייה מתמדת במספר הפונים למרכז ההסברה בהר הזיתים, ניכרת השפעה של המצב הבטחוני על הגעת המבקרים בפועל. עוד ציינו בעמותה כי אין בהכרח התאמה בין עלייה או ירידה במספר האירועים בעיר כולה לנעשה בהר הזיתים, אם כי בחודשים האחרונים נרשמה עלייה בשני האזורים.

 

פחות קונים

הרב אלעזר גלבשטיין, מנכ"ל החברה קדישא בירושלים, אישר כי ניכר שרף הפחד בציבור עלה. לדבריו, נרשמת ירידה במספר המבקרים בבית

העלמין ובעסקאות החדשות לקניית חלקות קבורה. עם זאת הוסיף כי אין שינוי בהיקף הדרישה לשירות הליווי שמעמיד ארגונו למשפחות הבאות לפקוד את קברי יקיריהן. גלבשטיין סבור כי מי שקרוביו קבורים בהר הזיתים, או שיש לו קשר אחר למקום, לא יימנע מלבקר בו בגלל המצב הביטחוני.

 

שלמה רבינוביץ, רכז "ירושלים אחת", קרא למערכת הביטחון להחזיר לעצמה את השליטה בהר ולאפשר ניהול של חיים תקינים עבור המבקרים בו ותושבי האזור היהודים. "רק הגברת הנוכחות והחזרת ההרתעה תביא לעצירת ההידרדרות הביטחונית בהר הזיתים", טען.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצבות מנותצות בהר הזיתים
באדיבות סוכנות הידיעות חדשות 24
מומלצים