שתף קטע נבחר

בגלל הרעש: מפעל אגן כימיקלים ייסגר בלילה

רגע לפני המכירה לסינים: מפעל אגן כימיקלים הסמוך למושב ניר-גלים, ליד אשדוד, ייסגר בלילות לאחר שהוכח סופית כי הוא מהווה מפגע רעש ליישובים הסמוכים. מכתשים-אגן, בבעלות נוחי דנקנר: "אנחנו משתפים פעולה עם ההליך"

המשרד להגנת הסביבה צפוי להוציא צו סגירה קבוע לעבודת לילה במפעל אגן כימיקלים באשדוד בעקבות התלונות המתמשכות על מפגע רעש שהוא גורם.

 

 

בשבוע שעבר נסגר המפעל לשני לילות לניסיון, כדי לבחון את השינוי ברעש באזור, והירידה שנמדדה בעוצמת הרעש ביישוב הסמוך הייתה משמעותית מאוד. לפיכך התגבשה במשרד החלטה שאין מנוס מסגירת המפעל בלילות עד לטיפול בבעיות הרעש. החברה לא דיווחה עד כה לבורסה על הסגירה הזמנית ואיומי הסגירה בשל בעיות הרעש.

 

אגן כימיקלים, חברה-בת בקבוצת מכתשים-אגן שבשליטת נוחי דנקנר, ממוקם במרחק ‭300-200‬ מטרים מבתיו של מושב ניר גלים. בין המושבניקים למפעל שורר עימות מתמשך על רקע שורה של טענות שמעלים התושבים זה שנים. בעבר נחתם ביניהם הסדר פיצויים בעקבות טענת התושבים כי יבולים בשדותיהם נפגעו בעקבות פעילות המפעל, המייצר קוטלי עשבים.

 

אגן כימיקלים, כמו שאר מפעלי מכתשים-אגן, אמור להימכר לחברת הכימיקלים הסינית כימצ'יינה. הוא אמנם רק אחד ממפעלי החברה בארץ ובחו"ל, אך מהווה עוגן חשוב בערכה של החברה מבחינת הסינים. אם המשרד להגנת הסביבה יסגור את המפעל בלילות, הדבר יכול להשפיע על היקפי הייצור ולפגוע ביכולתו לנצל את השעות שבהן עלויות החשמל נמוכות יותר, מה שעלול להשפיע על רווחיותו.

 

ההערכה היא שבמכתשים-אגן ינסו למנוע את הסגירה. מהחברה נמסר: "אנחנו משתפים פעולה עם ההליך‭."‬

 

מי אחראי כאן?

בתוך כך, עלתה במשרד להגנת הסביבה טענה כלפי מידת אחריותו של מנכ"ל מכתשים-אגן, ארז ויגודמן, לפרשת הרעש במפעל אגן כימיקלים. במשרד מספרים כי במכתב ששלחה החברה אליהם נטען כי מי שאחראי לעניין הרעש הוא מנכ"ל אגן צבי מנור, וכי לוויגודמן אין כל אחריות בנושא. "לא ייתכן שמי שעומד בראש חברה כמו מכתשים-אגן לא יהיה אחראי למתרחש בה בכל הנושאים, כולל בדאגה לטיפול בבעיות סביבתיות‭,"‬ טוענים במשרד להגנת הסביבה, "מפתיע שמנסים להסיר אחריות מהמנכ"ל ולהעבירה לכפופים לו‭."‬

 

ממכתשים-אגן נמסר בתגובה: "בהתאם למבנה הארגוני של קבוצת מכתשים-אגן, בנושא זה האחריות מבחינה משפטית מונחת בידי כל אחת מחברות התפעול בקבוצה ביחס לפעילותה‭."

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
מפעל מכתשים ברמת חובב
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים