שתף קטע נבחר

הצעת חוק: סוף להפרטת שירות בריאות התלמיד

על פי הצעת חוק שיזמו שבעה חברי כנסת, תופסק הפרטת שירותי בריאות התלמיד והאחריות על הנושא תושב למדינה. בעקבות חשיפת ynet בשבוע שעבר על תפקוד לקוי של חברת נטלי הודיע מש' הבריאות כי "קצה סבלנותם" מהתנהלות החברה

במשרד הבריאות עדיין לא החליטו מי יהיה אחראי על חיסון ובדיקת התלמידים בשנה הבאה, אך הצעת חוק חדשה שהונחה היום (ב') על שולחן הכנסת עשויה להתוות פתרון: לפי הצעת החוק, האחריות על שירותי בריאות התלמיד תחזור לידי המדינה ותופסק הפרטת השירות.

 

 

את ההצעה יזמו שבעה ח"כים ממגוון סיעות הבית, שלי יחימוביץ' (עבודה), חיים כץ (ליכוד), משה מוץ מטלון (ישראל ביתנו), שלמה מולה (קדימה), יצחק וקנין (ש"ס), דב חנין (חד"ש) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי).

 

"בתום עשור וחצי של הפרטה, אפשר לקבוע בוודאות כי ההפרטה, ובצדה הקיצוצים השיטתיים, התבססו על תחשיב כלכלי מעוות, שטחי וקצר טווח, קיצוץ אשר עלה ביוקר.

 

"הוא מביא להרס שיטתי של הרפואה המונעת שעליה היתה תפארתה של מדינת ישראל, ומסכן את חיי הילדים", מציינים הח"כים בדברי ההסבר לחוק. 

 

רק בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי חודש לפני סוף שנת הלימודים כ-30% מהתלמידים טרם חוסנו וכמחצית לא עברו בדיקות ראייה, שמיעה או מעקב גדילה.

 

בעקבות הפרסום הודיע משרד הבריאות כי הם אינם מרוצים מהנתונים וכי "קצה סבלנותם" מהתנהלות החברה שמספקת את השירותים, חברת נטלי.

 

הצעה דומה הוגשה בכנסת הקודמת על ידי ח"כ יחימוביץ, רן כהן ודב חנין. לדברי יחימוביץ', "להצעה המונחת בנוסחה היום יש הפעם סיכוי גבוה לעבור את משוכת החקיקה. ראשית, ההצעה מצומצמת ונקודתית ודנה אך ורק באחיות בריאות הציבור המטפלות בתלמידים ולא ברפואה המונעת בכללה;

 

"שנית - לכולם ברור כעת שהפרטת השירות היא כישלון מוחלט ומתמשך המסכן את חיי הילדים; ושלישית - ההכרה בצורך הדחוף בהלאמת השירות היא כעת נחלתם של ח"כים ושרים מכל קצוות הקשת הפוליטית".

  

בדברי ההסבר להצעת החוק כותבים הח"כים כי "יופסק מיקור החוץ של השירות, אשר הונהג בעשור וחצי האחרון והוכח ככישלון חרוץ, עד כדי פגיעה בבריאותם של התלמידים בישראל וברפואה המונעת".

 

הם גם סוקרים דוחות של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שמהם עולה כי לאורך השנים ומאז ההפרטה ניתנו שירותי בריאות התלמיד באופן לקוי וחסר: "בריאותם ילדי ישראל נפגעה כתוצאה מהעברת הפעילות לחברות פרטיות, הכשרת האחיות נפגמה, מספר החיסונים, הבדיקות, הטיפולים, המעקבים פחתו, ורמת הסיכון עלתה".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפרטת שירות הבריאות לתלמיד היא כישלון מוחלט"
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים