שתף קטע נבחר

מארגני המשט: באים לעזה, גם בלי הטורקים

הארגון הטורקי IHH הודיע כי הוא שוקל לבטל את השתתפותו במשט בהמשך החודש, אבל הוא רק אחד מני כמה ארגונים שאמורים לקחת חלק במפגן הימי. עמיתיו באירופה מבהירים: "לטורקים בעיות משלהם, זו לא סיבה מבחינתנו לא לנסוע"

הארגון הטורקי IHH שעמד מאחורי המשט הקטלני לעזה אשתקד הראה היום (ד') סימנים ראשונים של הססנות לגבי יציאת המשט הנוסף לרצועה בהמשך החודש, אבל עמיתיו ליוזמה נשמעים הרבה פחות ספקנים. "אנחנו יוצאים לעזה בכל מקרה, אין שום סיבה שלא נצא", אמר ל-ynet הישראלי לשעבר דרור פיילר, שנמנה עם מארגני המשט באירופה.

 

הבוקר דיווח העיתון הטורקי "הורייט" כי אנשי ה-IHH שוקלים לבטל את יציאת המשט על רקע ההתפתחויות באזור, ובעיקר

אלה בסוריה. בעיתון דווח כי דובר הארגון אמר: "אנחנו שוקלים מחדש את התוכנית, וחושבים שניתן להשיג את מטרותינו הן אם נשלח את האונייה 'מרמרה' לעזה והן אם נבטל את שליחתה. נקבל החלטה סופית עד סוף השבוע".

 

חבר הנהלת IHH, חוסיין אורוץ', אישר ל-ynet את הדברים, ואמר כי בארגון שוקלים את מועד יציאת המשט, אך הדגיש כי לפי שעה - ההכנות נמשכות כרגיל. "מחר נקבל החלטה סופית בעניין, אבל כרגע התאריך הוא התאריך, ואין שום בעיות עם המשט".


עורכים תיקונים אחרונים ב"מרמרה", בחודש שעבר

 

בחודשים האחרונים פנתה ישראל לטורקיה בבקשה שתשכנע את מארגני המשט להימנע מהוצאתו לדרך, אך אנקרה השיבה כי אין באפשרותה לעשות כן, משום שהיא מדינה דמוקרטית. למרות זאת, בשבוע שעבר קרא שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, למארגני המשט לשקול מחדש את המהלך על רקע פתיחת מעבר רפיח, שאמורה הייתה להקל את הסגר על הרצועה.

 

"למי תקראו טרוריסטים עכשיו, בלי הטורקים?"

הישראלי לשעבר דרור פיילר הבהיר ל-ynet כי חרף הצהרות IHH, הארגונים האחרים ששותפים ליוזמה אינם מתכוונים לדחות את המשט. "ל-IHH יש סיבות משלהם, סיבות פנימיות. זו לא סיבה מבחינתנו לא לנסוע. אנחנו יוצאים כי אנחנו

חושבים שזה חשוב, לא בגלל ארגון כזה או אחר", אמר פיילר.

 

הוא הבהיר כי אנשי IHH, ארגון מוסלמי קיצוני שמוגדר על-ידי ישראל ומדינות נוספות ארגון טרור, ממשיכים לתמוך במובילי המשט, ורוצים לצאת בעצמם למסע לעזה. "נצטער אם הם לא יוכלו לצאת, אבל זה לא דבר שמסכן את המשט. אולי דווקא מעז ייצא מתוק. עד עכשיו טענו בישראל שהטורקים טרוריסטים. מה יגידו עכשיו - שהשבדים, הדנים, האמריקנים וכל עמי העולם - כולם טרוריסטים?", אמר בהתייחס לפעילים שישתתפו במשט הקרוב.

 

פיילר, שהשתתף גם במשט הקודם, שבו תקפו נוסעי האונייה "מרמרה" את חיילי צה"ל שהשתלטו עליה, ומאש התגובה בו נהרגו תשעה פעילים טורקיה, אמר כי IHH עדכן את הארגונים האחרים שאמורים להשתתף במשט בבעיותיו. "ידענו שיש

סימני שאלה שם, אנחנו עובדים יחד יותר משנה וחצי, נמצאים בקשר וסומכים אחד על השני. אנחנו אמנם באים מארצות עם תרבויות שונות ולחצים שונים, אבל כולנו פועלים למען המטרה, ולא נוותר".

 

האירופים: נצא בין 24 ל-27 באפריל

בתנועת Free Gaza היו מי שהופתעו בכל זאת מהודעת IHH. אדם שפירו, איש הארגון שהוציא את המשט הקודם ומקדם את המשט הנוכחי באירופה, הופתע לשמוע על דבריו של חבר הנהלת IHH. "זה חדש לי, אדבר עם חוסיין ואבקש להתעדכן בהחלטתם", אמר ל-ynet. "אנחנו לא יודעים עדיין איך ננהג אם הם יחליטו שלא להשתתף".


פעילים על ה"מרמרה" מכים חיילי צה"ל בשנה שעברה (צילום: דובר צה"ל)

 

גרטה ברלין, העומדת בראש ארגון Free Gaza, סיפרה ל-ynet כי בארגון שמעו על ההתפתחויות דרך אמצעי התקשורת,

אך הבהירה גם היא כי תהא החלטת IHH באשר תהא - המשט ייצא לדרכו כמתוכנן. "ל-IHH יש שתי ספינות, וגם אם הן לא ייצאו - נצא עם עשר ספינות מצרפת, גרמניה, קנדה, בלגיה, אוסטרליה והספינה מארה"ב שעליה אני אהיה".

 

ברלין הדגישה כי אנשיה בודקים מול הטורקים את המצב, אולם שאר הספינות כלל אינן קשורות ל-IHH. היא סיפרה שכמה מהספינות כבר עושות דרכן לעבר נמל היעד שממנו ייצאו לעזה. היא סירבה לחשוף את זהותו: "אתם הרי חושבים לעצור אותנו ולגרום לנו לא לצאת. לא נעזור לכם בזה. אני רק יכולה לומר שנצא מנמל היעד בין 24 ל-27 ביוני".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האונייה "מרמרה". לא תחזור לעוד סיבוב?
צילום: רויטרס
מומלצים