שתף קטע נבחר

גפני: הקפאת מס החברות – או משבר קואליציוני

יו"ר ועדת הכספים מאיים במשבר קואליציוני אם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יישם את החלטת הוועדה להקפיא את מס חברות לפחות במשך שנה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מאיים במשבר קואליציוני אם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יישם את החלטת הוועדה להקפיא את מס חברות לפחות במשך שנה. הוא השמיע את איומו בדיון על תקציב המדינה והמדיניות הכלכלית בישראל שנערך במכון ון ליר בירושלים. סגן הממונה על התקציבים באוצר, אייל אפשטיין, הזהיר בכנס כי התקציב הדו שנתי החדש "מתוח, ואפילו מתוח מאוד".

 

עם זאת, גפני החמיא לראש הממשלה, לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל על מדיניותם הכלכלית. הוא אמר כי "הכלכלה הישראלית חזקה והמשק יציב בגלל העובדה שהשלושה מנהלים את העסק כחברה כלכלית וזוהי המדיניות הנכונה. על פסילת מועמדות סטנלי פישר לראשות קרן המטבע העולמית אמר גפני, "אני מאושר שהנגיד בגיל 67 ולפיכך יישאר נגיד הבנק".

 

על התקציב אמר אפשטיין כי במחצית הראשונה של השנה "השתמשנו כמעט בכל הרזרבות התקציביות ל-2011 , ואין יכולת חוקית או סיבה לפתוח אותו למימון צרכים נוספים". סגן הממונה על התקציבים הסביר את מתיחת התקציב בשיבוש המהלך המתוכנן של העלאת מיסים עקיפים וישירים כדי לשמור על תקציב מאוזן. זאת, בעקבות הלחץ הציבורי הביא לביטול העלאת הבלו על הדלק ב-20 אגורות שקיזז 660 מיליון שקל מההכנסה המתוכנת.

 

עוד אמר אפשטיין כי "הבזבוז התקציבי הוא ענק ועדיין יש בתקציב בזבוז אין סופי", אבל הדגיש כי ה"המדיניות הפיסקאלית אמינה, עקבית ונכונה ורוב הבעיות התקציביות נובעות מהחלטות שגויות בעבר. עוד ציין כי האוצר עושה מאמץ גדול לשלב נשים ערביות וגברים חרדים בשוק העבודה.

 

המשנה לנגיד בנק ישראל, צבי אקשטיין אמר בכנס כי למעשה אין משרד עבודה במדינת ישראל ויש כשל בשמירה על קבוצות חלשות בחברה. הוא הדגיש כי אי השוויון בחינוך ובתעסוקה המתמקדת באוכלוסייה הערבית והחרדית היא בעיה קשה שמחייבת פתרון. עוד אמר כי דעתו הפרטית היא שאין מקום להמשיך בהורדת המסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים