שתף קטע נבחר

מנכ"ל האוצר לשעבר: "לערבים יש תקרת זכוכית"

ירום אריאב בפורום קיסריה: "לאלו שמצליחים להיכנס לשוק העבודה חוסמת תקרת הזכוכית את הקידום". ממחקר שהראו בכנס עלה כי 38.5% מהצעירים הערבים בגילאי השירות הצבאי - 18-22 אינם עובדים ואינם לומדים

מה עושים הצעירים הערבים בזמן שהיהודים בצבא? מחקר חדש של פורום קיסריה לכלכלה וחברה קובע שהתשובה היא: כלום. 38.5% מהצעירים הערבים בגילאי השירות הצבאי - 18-22 אינם עובדים ואינם לומדים. כך עולה ממסקנות חוקרי פורום קיסריה שהוגשו היום (א') בכנס הפורום במכללה למינהל בראשון לציון. זאת, לעומת 23% באוכלוסייה הכללית ו-17% באוכלוסייה היהודית. כ-30% מהגברים הערבים בגילאים הללו אינם עובדים ואינם לומדים, לעומת 30% אצל נשים.

 

עורך המחקר, ד"ר מומי דהאן, אמר בכנס הפורום: "מדובר בתופעה מדהימה. ברור שחלקם עובדים ב'שחור' אבל אני חושב שזה חלק קטן מהם. אני לא חושב שכל כך הרבה אנשים עובדים ב"שחור" מה גם שבגיל הזה אין כמעט תועלת כלכלית בעבודה בשחור וגם נשים לרוב אינן עובדות ב'שחור' בכלל. אנחנו מעריכים שהסיבה לכך היא רמת השכלה נמוכה של האוכלוסייה הערבית".  

 

"אנשים צעירים עם השכלה נמוכה שגרים בפריפריה, במיוחד ערבים, הם מאוד לא אטרקטיביים בשוק העבודה, כמעט אין להם במה לעבוד. זה מה שקורה כשהמדינה מקצה 7,000 שקל לשנה לתלמיד ערבי ו-9,000 שקל לתלמיד יהודי. סיבה נוספת לכך שערביות צעירות לא לומדות ולא עובדות הוא שנשים ערביות בכלל נוטות לא לעבוד, במיוחד לאחר נישואיהן, וגיל הנישואין באוכלוסייה הערבית הוא נמוך מאוד".  

 

לדברי דהאן: "נקודת האור בסיפור הזה היא שבשנים האחרונות יש עלייה דרמטית ברמת הלמידה ורכישת תעודת בגרות ומקצוע, בעיקר של בנות, ובמקביל גיל הנישואין עולה".

 

מנכ"ל האוצר לשעבר, ירום אריאב, שהשתתף בצוות שחיבר את המסקנות, אמר בכנס: "ערבים נתקלים בכל מקום עבודה כמעט בתקרת זכוכית שחוסמת גם את הכניסה שלהם לעבודה ואחר כך, לאלה שמצליחים להיכנס, גם בקידום שלהם".

 

איש העסקים שלמה דברת , שהשתתף גם הוא בצוות המחקר, ציין כי החוק, המעניק עדיפות ליוצאי צבא במשרות ממשלתיות, יחמיר את המצב. לדברי דברת: "החוק הזה זה כמו להגיד שלא רוצים עובדים ערבים".

 

הדיון הועבר בשידור חי ב-ynet


פורסם לראשונה 19/06/2011 09:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
מומי דהאן
צילום: זום 77
צבי אקשטיין
צילום: ישראל הדרי
ירום אריאב
צילום: גיא אסייג
מומלצים