שתף קטע נבחר

הפיצוץ: הוארך מעצר טכנאי הגז וגנב המתכות

המשטרה מייחסת הריגה: "לטכנאי חלק דומיננטי בתוצאה". משפחתו: "הוא 'רב תקן', לא מתפשר על בטיחות". אדם נוסף החשוד שניסה לגנוב צינורות וגרם לפיצוץ יישאר גם הוא במעצר

האם הפיצוץ שגבה את חייהם של ארבעה בני אדם ופצע עשרות נגרם בגלל רשלנות מקצועית? מעצרו של טכנאי חברת "פזגז" שהגיע אתמול לבניין ברחוב העצמאות בנתניה בעקבות תלונה על דליפה, הוארך הבוקר (יום ו') בחמישה ימים בבית משפט השלום בפתח תקווה.

 

במשטרה מייחסים לטכנאי, דניאל ישראל, בן 50 מרעננה, סעיף חשד של הריגה וחושדים כי עזב את הבניין מבלי לטפל כהלכה בתקלה, שגרמה לאסון. כמו כן, נעצר רחמים גויטע, בן 46 מנתניה, שנראה מתעסק עם צינורות בבניין. הוא חשוד שניסה לגנוב מתכות וגרם לפיצוץ, וגם מעצרו הוארך בחמישה ימים. בבתי החולים מאושפזות עדיין ארבע נשים שנפצעו קל באירוע. 

 

הטכנאי חשוד בהריגה וגרימת מוות ברשלנות כיוון שטיפל לכאורה באופן לקוי וחמור בצנרת הגז, כך נכתב בבקשת המשטרה שהגיש רב-סמל דניאל שריקי. "מדובר באירוע שלחשוד יש חלק דומיננטי בתוצאה", ציין. "החשוד הגיע לאירוע בתור מומחה, טיפל במה שטיפל, או לא טיפל, ולפי החשד נגרמה התוצאה הכבדה הזו. יש לו אחריות כבדה על כתפיו, כך אני רואה זאת". השופטת הסכימה כי שחרור החשוד עלול להביא לשיבוש תהליכי חקירה.

 

נתניה רעדה - כל הדיווחים ב-ynet:

 

גויטע, בעל עבר פלילי בנושאים של אלימות ורכוש, חשוד עתה בהריגה, גניבה, נזק לרכוש במזיד והחזקת סכין. הוא נעצר עוד לפני הפיצוץ בחשד לגניבת מתכות ושוחרר אתמול למעצר בית - עד שנעצר בעקבות האסון. השופטת ציינה כי מעצרו הוארך מפאת מסוכנותו.

 

"המשטרה מניחה שמי שנגע בצינור - גרם לאסון"

בבניין היו 20 בלונים של חברות רבות - שעם מרכז הגז, דור הגז, אמישראגז וסופרגז. היה גם צובר, מכל תת-קרקעי, של פזגז. לפי שעה לא ברור עוד בדיוק היכן נגרם הפיצוץ. לפי החברה, הטכנאי הוזעק לטפל בתלונה של אחת המסעדות על מחסור בגז.

 

בני משפחתו של הטכנאי הגיעו לבית המשפט כדי לחזק אותו, וסיפרו ל-ynet כי "הוא שבור". "האשמה כזו יכולה לגמור קריירה של בן אדם, לפגוע בו ובמשפחתו", אמר גיסו וטען כי המשטרה והתקשורת מיהרו לסמן אחראים למחדל. בתו ציינה ש"הוא אף פעם לא עשה טעות. לא יכול להיות שהתרשל". הגיס הוסיף כי "בעבודה קוראים לו 'רב תקן'. הוא לא מתפשר על בטיחות, ועובד אך ורק על פי התקנים. אסור היה להאשימו ברשלנות עוד לפני החקירה ובמיוחד כשידוע שהתרחשה חבלה מתוכננת לבלוני הגז". 

 

"מרשי טיפל היטב בתקלה" ציין פרקליטו של ישראל, עו"ד נתן שמחוני. "צריך לזכור שמדובר באדם שהוא טכנאי גז מוסמך 25 שנה, בעל ניסיון עשיר, שטיפל בנושא הזה כמו שטיפל בכל עבודותיו עד היום, באופן מקצועי ביותר.

 

"אין ספק שמדובר באירוע קשה, ולבנו כולנו עם המשפחות, אך זו לא השאלה - השאלה מי נושא באחריות לאירוע הזה, ובהקשר הזה מה שחשוב מבחינתנו, הוא שדניאל טיפל באירוע באופן ראוי על הצד הטוב ביותר. לכן אנו מבקשים מרשויות החקירה שיקדמו את החקירה ללא לאות, ואנו כולנו תקווה שכשהתמונה תוברר, תוברר גם חפותו".


בני משפחתו של הטכנאי, בדיון. "לא יכול להיות שהתרשל" (צילום: הדר כהן) 

 

"הוא לא מרגיש הכי נוח שבעולם", ציין הסנגור ביחס למצבו הנפשי של הטכנאי. "זה תענוג מפוקפק וסיטואציה לא פשוטה, כשיש תוצאה טרגית כזו. אך הוא סמוך ובטוח שידו לא קשורה לכך, שהוא

לא אחראי, ועדיין הוא מביע צער על התוצאה הכאובה הזו".

 

עו"ד תרצה קינן-שחר מהסנגוריה הציבורית, שמייצגת את גויטע, הוסיפה כי אין הוכחות לכך שחתך את צינור הגז. "עצרו אותו במקום ושחררו אותו , אני מניחה משום שלא היו לכך ראיות. המשטרה מניחה שמי שנגע בצינור הגז הוא שגרם לאסון, אבל אין לזה ראיות כרגע. עוד לא נתגלתה סיבת הפיצוץ ולכן אני סבורה שבהחלט יכול להיות שהנזק שנגרם לצינור שלא באחריות מרשי, תוקן", הוסיפה, "ויכול להיות שמשהו אחר בכלל גרם לפיצוץ הנורא. הוא טוען שהוא היה שם במקרה".

 

"פתאום שמענו פיצוץ אדיר"

עם אור ראשון, במהלך הסיור בתוך מה שהיה עד אתמול מסעדת שיפודים ובית הכנסת "ויקח עמרם", נחשפו ממדי ההרס האדירים כתוצאה מפיצוץ הגז. מצד אחד, שברים של צלחות, שולחנות וכסאות מרוסקים. מצד שני, תשמישי קדושה רבים, בהם ספרי תורה גדולים.


מפנים את ההריסות, הבוקר (צילום: ג'ורג' גינסברג) 

 

חלק מהתושבים שהתגוררו בבניין ולא נפגעו הגיעו במהלך הלילה לאתר ההרס,

ובליווי חיילי הפיקוד ניסו לאתר מסמכים וציוד יקר ערך שהותירו אחריהם. אחד מהם, שנמצא מסתתר בתוך מקלט הבניין בו הוא מתגורר, סיפר ל-ynet: "כל המסמכים שלי, הדרכון והכסף נשארו שם ועוד לא מצאתי אותם. אין עליי כלום".

 

שני, שבילתה בפאב סמוך, נפצעה. "היינו בפאב ממש מתחת לבניין. פתאום שמענו פיצוץ אדיר. כל הפאב רעד והייתה המולה. אנשים ברחו משם ורצו לכל עבר. זה היה נראה לי כמו סרט אימה. ההדף היה מטורף. יש לי צפצופים באזניים ואני בקושי שומעת". בני אלירן, שפונה לבית החולים לניאדו, סיפר: "ראיתי בדרך הרבה אנשים על הרצפה".


פורסם לראשונה 17/06/2011 11:00

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירב קריסטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בין ההריסות בבניין
צילום: ג'ורג' גינסברג
הטכנאי, דניאל ישראל. "הוא שבור"
צילום: הדר כהן
החשוד הנוסף, רחמים גויטע
צילום: הדר כהן
מחפשים אחר נעדרים
צילום: ג'ורג' גינסברג
הבניין ההרוס הבוקר
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים