שתף קטע נבחר

צילום: ג'ורג' גינסברג

חבר של אחת הנערות ההרוגות: "היינו מתחתנים"

שלוש החברות שנהרגו בפיצוץ הגז בנתניה יצאו לאכול, אחרי שיעור בבית חב"ד לקהילה הצרפתית. הרב סיפר שהיו במצב רוח מרומם. החבר הריח גז, ואז הגיע הפיצוץ. "מאז אני מחפש אותה. שעה לפני ההלוויה קיבלתי את הבשורה המרה"

בדמי ימיהן. כמה שעות אחרי שנהרגה בפיצוץ בנתניה, הובאה בצהריים (יום ו') למנוחות נערה בת ה-16 בבית העלמין ליד קריית השרון בעיר. יחד איתה נהרגו שתי נערות נוספות. הרוג הרביעי באסון הוא מוחמד אבו-עטה, בן 28, מכפר קרע שבוואדי ערה. חבר של הנערה שהובאה למנוחות סיפר שהיו להם כוונות להתחתן, ותיאר כיצד נפרדו דקות לפני האסון.

 

"הייתי יחד עם חבר נוסף והרחנו ריח חזק של גז. היא הלכה עם חברות שלה לכמה דקות ואז אירע הפיצוץ", אמר החבר. "מאז אני מחפש אותה. אמרו לי שהיא בבית חולים ושמעתי שמועות שהיא בחיים. רק כשעה לפני ההלוויה קיבלתי את הבשורה המרה".

 

נתניה רעדה - כל הדיווחים ב-ynet:

 

הוא הוסיף: "הכרנו לפני חצי שנה, היא הייתה בחורה מאוד טובה, אף פעם לא אמרה לא. אהבתי אותה מאוד, בחיים לא אהבתי שום בחורה כמוה. היה לנו קשר רציני ואם הדברים היו מתפתחים אני מניח שהיינו מתחתנים".

 

צילום: עופר עמרם

 

 

"נשמות קדושות, נשמות גדולות"

לפני שיצאו לאכול, שלוש הבנות היו כהרגלן בימי חמישי בשיעור בבית חב"ד לקהילה הצרפתית, שנמצא בסמוך לכיכר העצמאות. "בדרך

 כלל הן מחלקות נרות בימי שישי, אך הפעם הקדימו וכך מצאו את מותן", סיפר ל-ynet הרב יעקב מזוז.

 

מזוז אמר שהנערות היו חברות מאוד טובות, שבשנתיים האחרונות הפכו הנערות בית בבית חב"ד לקהילה הצרפתית בנתניה, אותו הוא מנהל. "מדובר בבנות שקטות, נשמות טובות ושהיו בעל רצון עז להתקרב לתורה יותר ויותר. אנחנו צריכים לדבר עם שאר הבנות ולחזק אותן כי הן שבורות לחלוטין".

 

אמש, לדבריו, "הבנות היו שמחות וסיימו את השיעור ב 9:30. אני זוכר שדיברתי עם כל אחת מהן, דיברנו על הקייטנה שאמורה להתקיים עוד שלושה שבועות והן היו כל כך שמחות לעזור. הן היו במצב רוח טוב ויפה. הן היו אמורות להדריך שם ולעזור, אבל לצערנו זה כבר לא יקרה".

 

הרב אמר עוד כי "מדובר בבנות צעירות, נשמות קדושות, נשמות גדולות. כל נתניה היתה בהלוויה, כל הקהילה הצרפתית של נתניה. כולם מכירים את בני המשפחה, הם טובים ושקטים".


חבריה של אחת ההרוגות מבכים את מותה (צילום: עופר עמרם)

 

"אמרתי לה לחזור מוקדם, והיא ניצלה"

סרז' פינקלשטיין, אביה של אחת מהנערות שבילו אתמול במרכז העיר, סיפר ל-ynet: "הבת שלי יצאה אתמול עם החברות שלה שנהרגו בבניין כדי לאכול פיצה. הן היו חמש חברות. אמרתי לה שתחזור הביתה ב-23:00, היא לקחה מונית והלכה הביתה. אחרי חצי שעה היה הפיצוץ  - החברות שלה נהרגו והיא ניצלה".

 

האב הוסיף כי "כל יום שישי ובחגים החברות מחלקות נרות לשבת, והיום היו צריכות גם לחלק, אבל לצערי הרב קרה האסון הזה. הבת שלי עדיין בהלם, כל הזמן בוכה. קשה לה לדבר". 

 

בני משפחת אחת ההרוגות סיפרו הבוקר כי "בערב היא יצאה לבלות עם חברות שלה ליד הבניין שהתפוצץ". לדברי אחד הקרובים, "אחרי ששמענו על הפיצוץ התחלנו להתקשר אליה, היא לא ענתה. גם התקשרנו לחברות שהיא יצאה איתן, כולן לא ענו גם. חששנו שהיא נפצעה, עד שקיבלנו את ההודעה מהמשטרה שהגיעה אלינו הביתה". הוא הוסיף כי "יש לה אח ואחות והיו לה הרבה שאיפות בחיים, תמיד אהבה לחלק נרות שבת לאנשים".

 

במקום האסון במרכז נתניה הסתיימו בשעות הצהריים עבודות החילוץ,

ונשלל החשש שיש לכודים נוספים. אלוף משנה יורם לב רן, מפקד בית הספר לחילוץ והצלה של פיקוד העורף, אמר ש"מכיוון שגז היה מהול באוויר עבדנו בצורה זהירה. השיטה הייתה להגיע לגובה הרצפה ולפנות דברים על מנת לא להשאיר לכוד. השתמשנו בכלבים מיוחדים, אמצעים שלנו והרבה עבודה ידנית משום שלא היה ניתן לעבוד עם טרקטורים וכלים כבדים".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר בצהריים לראש העיר נתניה, מרים פיירברג, והביע צער על האסון ועל האבדות בנפש. נתניהו הודיע כי הוא ממנה את מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, לסייע לעיריית נתניה לחזור לשגרה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס, קובי נחשוני ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברות מחוץ לבניין, הבוקר
צילום: עופר עמרם
ההריסות בנתניה, הבוקר
צילום: ג'ורג' גינסברג
הוצאת ספרי התורה מבית הכנסת
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים