שתף קטע נבחר

מת הרופא שהרדים את אייכמן בארגנטינה

ד"ר יונה אליאן, שהשתתף במבצע ללכידת הפושע הנאצי, נפטר בגיל 88. בחייו העדיף לשמור על אנונימיות: "דעתו לא נוחה מהשימוש שעשה אז ביכולתו הרפואית", סיפר בנו

50 שנה לאחר משפט אייכמן, מת הרופא שסייע בלכידתו של הפושע הנאצי בארגנטינה. גופתו של ד"ר יונה אליאן, שהרדים את אדולף אייכמן בעת תפיסתו, נמצאה הבוקר (יום ו') בביתו בתל אביב. אליאן היה בן 88 במותו.

 

בנו, דן אליאן, גם הוא רופא שעובד כקרדיולוג במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, סיפר כי "הוא היה מאד חולה בזמן האחרון. היום, בזמן שהייתי בכנס מקצועי של רופאים בכנרת, קיבלתי הודעה מחברתו לחיים שחזרה הביתה ומצאה אותו מת".

 

יונה אליאן היה רופא מרדים בשיבא, כשנקרא ב-1960 לשמש רופא המשלחת שיצאה ללכוד את אייכמן במקום מחבואו בארגנטינה. "הייתי ילד בזמן חטיפת אייכמן", הוסיף בנו, "התחלתי לשמוע שמועות מאנשים אחרים ששאלו אותי אם זה נכון.

 

"אבא שלי כנראה השתתף בעוד דברים שעד היום אני לא יודע עליהם, ולא אדע כנראה. לאורך כל השנים הוא שמר על אנונימיות", העיד דן אליאן. "רק לפני שלוש שנים כשהיה טקס בכנסת שבו העניקו תעודות הוקרה, הוא הסכים שנבוא במקומו, וגם אז - רק באנונימיות".

 

הבן הסביר בראיון לפני כשנתיים לעיתון "הרפואה" של ההסתדרות הרפואית, מדוע העדיף אביו שלא להתפרסם בתור הרופא שהרדים את אייכמן. "לבני המשפחה הסכים להגיד רק משפט קצר, עליו הוא נוהג לחזור לאורך השנים, ועיקרו שדעתו לא נוחה מהשימוש שעשה באותו אירוע ביכולתו הרפואית ובניגוד לשבועת היפוקרטס.

 

"כל מאמצינו להדגיש את הצדק ההיסטורי בהעמדתו לדין של אחד מגדול צוררי העם היהודי, שקשה להגדירו 'בן אנוש' - נפלו על אוזניים אטומות", סיפר אז הבן. "רק לאחר מלאכת ריכוך ושכנוע, בעיקר של נכדתו החיילת, נאות אבי להסכים שאני אקבל את אות ההוקרה במקומו, בתנאי ששמו יישאר עלום".

 

סיפר לילדים שיוצא ל"נסיעת עסקים באילת"

ד"ר דן אליאן תיאר גם כיצד נפרד אביו ממנו כשיצא ל"נסיעת עסקים"

באחד הבקרים של חודש מאי בשנת 1960. "כשאני בן שמונה, מעיר אבי אותי ואת אחותי התאומה, נפרד מאיתנו לשלום באומרו שהוא יוצא בענייני עבודה למספר ימים לאילת.

 

"כשחזר, אחרי יותר משבוע, הביא לי מתנה - אקדח צעצוע, שהקת שלו עשויה משן פיל. זכור לי כמה שמחתי לקבל את המתנה ואיך אמרתי לו: 'איזה דברים יפים יש שם באילת'. לימים, התברר לי שאילת אכן מקום יפה, אך מוצאו של אקדח הצעצוע היה מבואנוס איירס שבארגנטינה", הוסיף.

 

הלווייתו של ד"ר יונה אליאן תתקיים ביום שני בבית העלמין במושבה כנרת, שם ייטמן ליד אשתו. הוא השאיר אחריו שני ילדים, שישה נכדים ונינה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייכמן במשפטו. התעלם מ"הצדק ההיסטורי"
צילום: לע"מ
כותרות העיתונים מימי המשפט
מומלצים