שתף קטע נבחר

12 חופים נסגרו בשל זיהום מתחילת עונת הרחצה

בשבועות האחרונים נסגרו חופי רחצה בעכו, תל-אביב, באזור השרון וגם בקיסריה. בעמותת "צלול" טוענים כי נזקי הזיהום מסתכמים ב-250 אלף שקלים ביום

כחודש וחצי מאז פתיחת עונת הרחצה ומבדיקת ynet עולה כי לא פחות מ-12 חופי רחצה נסגרו בשבועות האחרונים לציבור בשל זיהום. בעמותת "צלול" טוענים כי מדובר בפתיחת עונת הרחצה ה"מזוהמת" ביותר מזה שנים.

 

מנתוני העמותה עולה, כי בחופי עכו נפתחה עונת הרחצה באיחור בשל זיהום שמקורו היה בתקלה במכון טיהור השפכים כרמיאל. אך זו היתה רק ההתחלה. במהלך חודש מאי, החודש שבו נפתחה עונת הרחצה, אסר משרד הבריאות את הרחצה בחוף גורדון בתל אביב, לאחר שבדיקות גילו כי המים מזוהמים. בבדיקות מעבדה, שבוצעו בקרבת החוף, התגלו ריכוזים מסוכנים של חיידקי קולי צואתיים.

 

כשבועיים לאחר מכן נסגר שוב חוף גורדון, הפעם לצד סגירת חוף אביב וחוף צ'רלס קלור בתל אביב - בשל זיהום שנגרם מגלישת ביוב לחוף וזיהום המים. חופים אלו נסגרו בחלקם כמעט למשך שבוע. על פי נתוני "צלול", מקור הזיהום עדיין לא נמצא. חוף נוסף נסגר בחודש זה בתל אביב, מפני שלא תוקנו בו נזקי הסערה.

 

במהלך חודש יוני שוב נאלץ הציבור להדיר רגליו מחופי רחצה מזוהמים: הפעם אותר זיהום בחופי עמק חפר, במכמורת, בית ינאי ובחוף נעורים שבשרון. משרד הבריאות אסר את הרחצה הציבורית בהם. כעבור מספר ימים, לאחר שמי החופים נמצאו בטוחים בבדיקות מעבדה, הותרה הרחצה.

 

מנתוני עמותת "צלול", עולה כי החקירה בנוגע לזיהומים אלה לא הגיעה למסקנה ברורה והרשויות מאשימות זו את זה. עם זאת, לא חלפו ימים רבים ובסוף השבוע האחרון הזהיר שוב משרד הבריאות שלא לרחוץ בחופים דור מרכז, דור דרום וחוף הקשתות שמצפון לקיסריה - גם הפעם בשל זיהום שהתגלה במים. במשרד הבריאות ציינו כי ימשיכו לבצע בדיקות ולעקוב אחר מצב הזיהום - ועד לרגע זה לא הותרה הרחצה.

 

נזק הזיהום: רבע מיליון שקלים ליום

"זוהי אחת מפתיחות עונת רחצה המזוהמות ביותר, לאחר שבשנים האחרונות היה נראה שחל שיפור במגמת סגירת החופים", ציינו בעמותה. לדבריהם, בשנתיים האחרונות חלה ירידה במשכי הזמן בהם החופים היו סגורים עקב זיהום. "בשנתיים האחרונות, החופים היו סגורים מקסימום ליומיים. הדבר העיד על תגובה מהירה מצד הרשויות המקומיות, שבשטחן אותר הזיהום, לאתר את מקורו ואת האחראים לו ולטפל בו ובהם. בניגוד למגמה כיום".

 

בדיקה כלכלית שערכה עמותת "צלול" מצאה, שהנזק שנגרם לציבור המתרחצים כתוצאה מסגירה לרחצה של חוף ים, נאמד ברבע מיליון שקל ליום. נזק זה כולל את הצורך לחפש אתר בילוי חלופי ואת עוגמת הנפש הנגרמת לאלו שבאים לנפוש בים. נזק זה, לדברי העמותה, לא כולל את ההפסד שנגרם לעסקים לאורך החוף, ביניהם בתי קפה, קיוסקים, שירותי חנייה ועוד ואת הנזק התדמיתי הקשה לחופי הרחצה הנסגרים בעקבות זיהום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף מכמורת. ארכיון
באדיבות עמותת צלול
מומלצים