שתף קטע נבחר

שנה אחרי פטירתו: ספר חדש לרב מרדכי אליהו

חולה שנמצא בסכנה? עשרה פרקי תהילים, מתן צדקה ואמירת "התרת נדרים". שם לתינוק? לא כזה שמתאים לשני המינים. קשיים במציאת בן זוג? להתפלל בליל הושענא רבא. ספר חדש מקבץ סגולות וברכות של הרב אליהו, בכתב ידו

הרב מרדכי אליהו איננו, אך תורתו ממשיכה להתקיים: שנה לאחר פטירתו של הרב הראשי לשעבר, אחד מגדולי התורה בדור האחרון, מוציאים תלמידיו לאור את הספר "ישועות מרדכי", שבו אוסף סגולות, תפילות והנהגות טובות, כפי שכתב אותם הרב בעצמו – בכתב ידו.

 

 

הרב אליהו היה לא רק פוסק הלכה גדול, אלא נודע גם כ"מקובל אלוקי" - כזה הבקיא בתורת הסוד והקבלה. מקורביו ובני משפחתו מספרים כי בשנה האחרונה, לאחר פטירתו, הם מוצפים בבקשות לעזרה וייעוץ על פי דרכו של הרב, שאותה ינקו "מכלי ראשון" - וכך נולד הספר.

 

מחבר "ישועות מרדכי" הוא אסף אהרוני-כהן, שהיה במשך 14 שנים אחד מעוזריו של הרב אליהו. לדבריו, לאחר פטירת הרב נותר הציבור כולו "כעדר ללא רועה", ולכן החליט ללקט כמאתיים "הנהגות טובות" שאליהן נחשף באותה התקופה ושרובן לא פורסמו, ולסדרם בספר.

 

סגולה לחולה הנמצא בסכנת חיים

אהרוני-כהן מספר כי במשך שנתיים וחצי רצופות כמעט, שהה לצד הרב אליהו בבית החולים וטיפל בו

במסירות, ובזמן הזה קיבל מהרב עשרות רבות של כתבי יד – סגולות, תפילות ועצות לחיים. שני בניו של הרב המנוח, הרבנים שמואל ויוסף אליהו, ביקשו ממנו להוציאם לאור, והסכמותיהם מופיעות בספר.

 

ב"ישועות מרדכי" 290 עמודים המחולקים לשבעה פרקים. בחצי הראשון - הנהגות הרב שבו מופיע צילום כתב ידו, לצד הרחבות ודברי הסבר שהמחבר שמע בעל-פה, ובחצי השני - מנהגים שלא הועלו על הכתב. גודל הספר הוא כשל סידור תפילה, כדי שהקורא יוכל להשתמש בו בבית הכנסת, ולשלב ממנו בתפילותיו.

 

ב"שער המנהגות", למשל, נכתב כי על פי הרב אליהו מותר לאישה יולדת להשתמש באפידורל לצורך הפחתת הכאבים בעת הלידה, אף שחווה המקראית, אשת אדם הראשון, נענשה על חטאה בגן-עדן "בעצב תלדי בנים". לדברי הרב, השימוש באפידורל אינו "התחכמות" עם אלוהים, והדבר מותר "ללא פקפוק".


מתוך הספר "ישועות מרדכי"

 

בפרק נוסף בספר – "שער הסגולות" – ישנו מתכון מדויק להצלת חולה הנמצא במצב סכנה: אמירת עשרה פרקי תהלים, מתן צדקה (ל"פדיון נפש"/"כפרות") והתרת נדרים. בדברי הרב המופיעים שם מובטח: "יעשו ג' דברים אלה ויראו ישועה".

 

עצה לשם טוב

ב"שער השמות" ישנה הדרכה בנושא שהרב אליהו היה מזוהה איתו במיוחד – מתן שם לתינוק או לאדם המבקש להחליף את שמו. בספר שתי רשימות של שמות "בסיסיים", המותרים ואסורים לקריאה, וכן כללים וקריטריונים לבחירת שם.

 

בין היתר, מורה הרב שלא לתת שמות של אנשים שהיו רעים, או שקרה להם מקרה רע, וכן לא שם בעל משמעות רעה. גם לא לתת לבנים שמות של בנות ולהפך, ולא שמות דו-מיניים, וכן לא להעניק שם שכולל בתוכו את שם ה' – א-ל או י-ה, אלא אם מדובר בשם תנ"כי.

 

עוד ב"ישועות מרדכי": תפילות לחתן ולכלה בזמן החופה, ולרווקים ורווקות המחפשים זיווגם. לבחור ובחורה החוששים טרם הפגישה הוא ממליץ לפתוח ספר תהלים, "ומהיכן שנפתח בתהלים יקראו עשרה מזמורי תהלים". הרב אף כותב כי ליל הושענא-רבא (כ"א בתשרי) "ידוע כלילה המסוגל מאוד לתפילה על כל דבר, ובפרט על הזיווג. ולכן מי שמתעכב בשידוך, יתפלל ויבקש בלילה הקדוש זה על הזיווג, ובעזרת ה' תפילתו תתקבל במהרה".

 

תפילה לחייל - עם גיוסו

בספר מובאת אף עמדת הרב בדבר היחס הנכון לחלומות, והדרכה בעניין יציאה מארץ ישראל לחו"ל.

יש גם תפילה לחייל, שעל פי הרב אליהו יש לאומרה לפחות פעם אחת - עם הגיוס - שהרי בעצם השירות בצה"ל מקיים כל חייל מצווה חשובה.

 

"השתדלתי להביא בספר זה מגוון רחב של דברים אשר יועילו לכלל הציבור, ויהיו בבחינת מזור ומרפא לכל דורש", מסכם העורך. "ידוע הדבר ומפורסם כי מורנו ורבנו החיש ישועה ומזור לאנשים על ידי תפילותיו וסגולותיו".

 

ביום ראשון הקרוב תתקיים במרכז הקונגרסים "בנייני האומה" בירושלים, העצרת המרכזית במלאת שנה לפטירת הרב מרדכי אליהו, בהשתתפות רבנים בכירים ואישי ציבור. למחרת, כ"ה בסיוון - הוא יום הפטירה - בשעות אחר הצהריים, צפויים אלפים רבים לעלות לקברו, בבית העלמין גבעת שאול בבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מרדכי אליהו
צילום: אלכס קולומויסקי
הספר "ישועות מרדכי"
עטיפת הספר
מומלצים