שתף קטע נבחר

חמאס הכריז על שביתת רעב מחר בבתי הכלא

משרד האסירים של חמאס הודיע כי מחר ישבתו רעב האסירים בבתי הכלא בישראל במחאה על "העברת רבים ממנהיגי התנועה לתאים מבודדים". ועדת ההתנגדות העממית: נחטוף עוד חיילים כקלפי מיקוח

הצהרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על החמרת תנאי האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, קורמת עור וגידים וכבר הובילה לצעדי מחאה של אסירי חמאס, שהודיעו כי מחר ישבתו רעב. במקביל תקפו בחמאס את נתניהו על הצהרתו כאילו ישראל הסכימה להצעת המתווך הגרמני בפרשת שליט וטענו כי הוא "משקר" וכי "מטרתו היחידה היא לחפות על כשלונו".

 

את ההודעה על שביתת הרעב בת יממה פרסם משרד האסירים הפלסטיני של חמאס. מנהל ההסברה במשרד, ריאד אשקר, אמר כי "האסירים החליטו לנקוט במחאה נגד הנהלת הכלא בעיקר בשל בידוד של רבים ממנהיגי התנועה שהועברו לתאים נפרדים ומבודדים". במשרד קראו לחוטפיו של שליט, לעמוד על דרישותיהם ולא לסגת מהם.

 

אנשי הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, "גדודי נאסר סלאח א-דין", הודיעו בכרוז שיחטפו עוד חיילים ישראלים כדי שאלו ישמשו קלפי מיקוח לשחרור האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל. "חטיפת חיילים ישראלים היא אפשרות ראשונה במעלה במצב הקיים והעתידי, כל עוד יש אסירים פלסטינים בבתי הכלא הישראליים". ועדות ההתנגדות העממית הוא אחד מהארגונים שהשתתפו בחטיפתו של גלעד שליט.

 

לאחר שראש הממשלה הדגיש בדבריו את שלילת זכותם להשכלה גבוהה בכלא, נודע ל-ynet על הצעדים הנוספים המתוכננים במסגרת המהלך: הפרדת אסירים, בידוד ואף צמצום ביקורי המשפחות, הכול כדי להגביר את הלחץ על ארגון החמאס מתוך בתי הכלא.

 

על פי התוכנית הממשלתית, יופרדו אסירי החמאס כדי לנתק באופן מוחלט את הקשר ביניהם. בכירי הארגון הכלואים יפוזרו באגפים נפרדים או בבתי כלא שונים. בכל מקרה, אותם אסירים לא יוכלו לשהות באותו תא ביחד או בתאים הסמוכים אחד לשני. בנוסף, קיימת כוונה להושיב בבידוד חלק מהאסירים הפלסטינים.

 

עוד בתוכנית: הגבלה למינימום של ביקורי משפחות האסירים בבתי הכלא וצמצום הזכאות לבצע שיחות טלפון, זאת על רקע הנתונים המצביעים על קיום עשרות אלפי ביקורים בחודש להם זכאים האסירים כיום. לגבי סעיף מניעת הלימודים, הגדירה התוכנית כי הוא יחול רק על אסיר המתכוון להתחיל כעת בלימודיו. כל אסיר פלסטיני שכבר החל ללמוד, יהיה זכאי להמשיך במסלולו.

 

ביום חמישי האחרון, יומיים לפני ציון חמש שנים לנפילתו בשבי של גלעד שליט, אמר ראש הממשלה כי החליט "לשנות את מדיניות ישראל כלפי הטרוריסטים שיושבים בכלא הישראלי. אנחנו מחויבים לכבד את החוק הישראלי, את החוק הבינלאומי, את האמנות הבינלאומיות, אבל איננו מחויבים מעבר לכך", ציין נתניהו בפתיחת נאומו במושב הנעילה של "ועידת הנשיא" בירושלים.

 

"הצעדים יחזקו את עקשנות הפלסטינים" 

בתגובה לפרסום התוכנית, תקפו בחמאס את ישראל, אך דוברי הפלגים הפלסטינים הדגישו בראיונות שונים כי הצעדים הישראלים רק יחזקו את העקשנות הפלסטינית ואת העמידה בדרישות בנוגע לעסקה לשחרורו של גלעד שליט.

 

בפתח, לעומת זאת, העריכו שהתוכנית תפגע באינטרסים של התנועה. בשיחות סגורות הביעו גורמים פלסטיניים בכירים את חששם כי המהלך הישראלי יגביר בסופו של דבר את התמיכה בחמאס. הם הסבירו כי העימות התקשורתי בין חמאס לישראל יעלה את קרנה של התנועה בקרב הציבור הפלסטיני, שירגיש כי היא עומדת על שלה, גם במחיר של הרעת תנאיהם של האסירים.

 

אשרף אל-עג'רמי, מי שהיה השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, תקף בשיחה עם ynet את המהלך המתוכנן. "נתניהו

עושה שגיאה חמורה מאוד. אם הוא חושב שזה ייצור לחץ על חמאס או על משפחות האסירים, אז כנראה שהוא לא מבין את הלך הרוח בצד הפלסטיני".

 

לדברי עג'רמי, הקשחת התנאים הישראלית מתקבלת באהדה בקרב האסירים ומשפחותיהם, שדורשים מחמאס שלא להיכנע לישראל ולא להתפשר בעסקת שליט. "כל לחץ ישראלי יכול לעורר בלאגן בכלא, ואם הם ירגישו מקופחים אז הם יעשו מרד שישפיע על דעת הקהל הפלסטינית ויביא להקשחת עמדת חמאס".

 

בנוסף, טען עג'רמי כי לחץ כזה עלול לעודד את הארגונים הפלסטיניים להסלים את תגובתם. "ישנם ארגונים שירצו לעלות על גלי האהדה של תומכי חמאס, וינסו לבצע עוד חטיפות של חיילים ישראלים", אמר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בירושלים. מחויבים לחוק הבינלאומי
צילום: גיל יוחנן
הפגנת משפחות אסירי חמאס הכלואים בישראל
צילום: מתוך "מען"
מומלצים