שתף קטע נבחר

משרד המשפטים: הרב דב ליאור לא מעל החוק

בהודעה חריגה שפרסם משרד המשפטים, הוסבר הרקע למעצרו של הרב מקריית ארבע: "הוצע לרב להתייצב לחקירה באופן מכובד ושקט. ניסיונות אלה נענו בשלילה". המשרד גינה את ההשתלחויות האישיות במשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן

משרד המשפטים פרסם בצהריים (יום ג') הודעה חריגה, ובה הסביר את הרקע למעצרו של הרב דב ליאור: "במדינת חוק, בה נחקרו במשטרה נשיא מדינה, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, חכמי דת ואישי ציבור בכירים, אין איש מעל לחוק ואין איש רשאי לראות עצמו פטור מן החובה להתייצב לחקירת משטרה".

 

דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן, מסר שצו המעצר נגד הרב ליאור הוצא זה מכבר בידיעתם ובאישורם של היועץ המשפטי לממשלה,

פרקליט המדינה וצמרת הפרקליטות, בעקבות סירובו של הרב להתייצב לחקירה. "על אף האמור, התקיימו מגעים בין אנשי משרדנו מטעם היועץ המשפטי לממשלה לבין גורמים שונים, והוצע לרב להתייצב לחקירה באופן מכובד ושקט. ניסיונות אלה נענו בשלילה, ועל כן לא היה מנוס מלהוציא את צו המעצר".

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה, משה לדור, גינו את "ההשתלחויות האישיות שלוחות הרסן המושמעות נגד המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, המופקד מתוקף תפקידו על ריכוז תחום העבירות המשיקות לחופש הביטוי, כגון הסתה לאלימות ולגזענות, יהא מקור העבירות אשר יהא". הם אמרו כי "יש להצטער על הנסיונות החוזרים ונשנים לצבוע בצבעים פוליטיים פסולים את מלאכתו של עובד ציבור הגון, מסור ונאמן דוגמת עו"ד ניצן".


פעילי ימין הפיצו כרזה ברשת נגד שי ניצן (צילום: באדיבות הקול היהודי)

 

הרב ליאור נעצר אתמול בצהריים, כארבעה חודשים לאחר שהוצא נגדו צו מעצר. הוא חשוד בהסתה בעקבות דברי ההסכמה שכתב לספר השנוי במחלוקת "תורת המלך", שקרא בין היתר לאפשר הריגת גויים. הרב שוחרר אחרי חקירה קצרה ביאחב"ל, אך מעצרו עורר זעם בקרב פעילי הימין - שפתחו בהפרות סדר נרחבות בירושלים ובמוקדים אחרים.

 

כמעט כל תומכי הרב שוחררו

בעקבות המעצר יצאו תומכיו של הרב לרחובות בירושלים, בשומרון וגם בשדרות. הם חסמו לסירוגין את הכניסה לבירה, ולאחר מכן הסתערו על בית המשפט העליון וניסו לפרוץ אליו. בהמשך הפגינו מול בית המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן. בערב התכנסו מאות מפגינים בכניסה לעיר, וקיבלו בריקודים וצהלות את הרב ליאור. שני שוטרים הותקפו ונפצעו קל.

 

אנשי ימין ורבנים בכירים יצאו להגנתו של הרב ליאור. גם הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר, התבטאו נגד מעצרו. "אנחנו מצרים וכואבים על הפגיעה החמורה בכבודו של רב ודיין חשוב, מגדולי רבני ישראל וממנהיגי הצבור

הדתי", כתבו השניים - וציינו כי 
מחאתם הועברה גם לידי "מנהיגי הציבור והשלטון".

 

בהתפרעויות אתמול נעצרו 25 מתומכי הרב ליאור. הבוקר שוחררו 24 מהם בתנאים מגבילים, אך המשטרה הודיעה שתמליץ להעמידם לדין. חלק מהעצורים שוחררו למעצר בית בישיבה שבה הם לומדים או בביתם עד ליום ראשון, וחלקם הורחקו מירושלים לתקופה של 20 יום. על כולם נאסר להשתתף בהפגנות בשלושת השבועות הקרובים. עצור אחד נוסף נמצא עדיין בחקירה, ובהמשך יוחלט כיצד לנהוג בו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב נישא על כתפי תומכיו, אמש
צילום: נועם מושקוביץ
הרב דוב ליאור עם תומכיו. כמעט כל העצורים שוחררו
צילום: נועם מושקוביץ
מפגינים למען הרב ליאור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים