שתף קטע נבחר

ידלין: 'האביב הערבי' - יותר הזדמנות מסיכון

ראש אמ"ן לשעבר הציג עמדה אופטימית בנוגע לגל ההפיכות במדינות ערב: "מחלישות את הציר הרדיקלי נגד ישראל". הוא הדגיש כי האיום הקיומי על ישראל נותר איראן גרעינית

האלוף (מיל') עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר, השתתף היום (ג') בכנס של "המועצה לשלום וביטחון" בתל אביב. ידלין הדגיש כי "האיום הקיומי היחידי על ישראל נשקף מאיראן, אם היא תהיה גרעינית במובן הצבאי". הוא ציין כי לישראל אין יכול להשפיע על השינוי הפנימי באיראן, אך ביכולתה להשפיע על המועד בו תשיג נשק אטומי.

 

ידלין אמר כי גל המחאה בעולם הערבי בעל "יותר הזדמנויות מסיכון". לדבריו, "מה שקורה היום בעולם הערבי מחליש את הציר הרדיקלי שפעל כנגד מדינת ישראל". הוא ציין כי "בפעם הראשונה המפגינים בכיכרות בדמשק בבחריין ותימן – אינם מצביעים על ישראל כאשמה בכל".


"מאזן לא סימטרי עם איראן" (צילום: ירון ברנר)

  

ראש אמ"ן לשעבר התייחס לאפשרות שההפיכות יסתיימו בעליית משטר דיקטטורי ואמר כי "יש משהו בעת החדשה שמקשה לחטוף מהפיכות". ומה בנוגע לחוסר ההצלחה לחזות בישראל את ההתקוממויות במדינות ערב? "לחזות את העתיד זה אתגר קשה ביותר", אמר ידלין בהתייחסו לביקורת על כך שגורמי המודיעין לא חזו את ההפיכה במצרים: "נתקלתי במישהו שאמר שלא הצלחנו לנבא את הדחת מובארק כיוון שאנחנו לא קוראים שירה מצרית. השבתי לו: האם אתה יכול לנבא את עתיד השלטון בסעודיה על פי השירה הסעודית?".

 

האלוף במיל' התריע כי יש חוסר סימטריה במאזן האימה בין איראן לישראל.

"נשיא איראן אמר ב-2001 שישראל היא מדינה של פצצה אחת, ואיראן יכולה לספוג 3-4 פצצות כאשר היא תיכנס לעימות עם מדינה אחרת", הזכיר ידלין. הוא הדגיש: "אנחנו צריכים לזכור את האפשרות הזאת בהתמודדות מול איראן". הוא הדגיש כי איראן בעלת יכולת גרעינית תפגע בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. 

 

"לא השלימו עם קיומה של מדינת ישראל"

ידלין העריך כי אם איראן תשיג נשק גרעיני, מדינות נוספות במזרח התיכון יפעלו בעקבותיה. "איראן עם יכולת גרעינית תהיה אגרסיבית בהרבה", אמר ידלין והוסיף כי "תחת חסותה יפעלו ארגוני הטרור של איראן ביתר נחישות נגד ישראל ותהליך השלום".

 

הוא סקר את המצב המדיני ביטחוני ואמר כי "החדשות הרעות הן שמישהו מסתכל ומבין שסביבנו ההשלמה עם קיומה של מדינת ישראל לא התרחשה". לדברי ראש אמ"ן לשעבר, העורף הישראלי הוא נקודת תורפה משמעותית: "מאות טילים מכוונים על גוש דן, כאשר המענה מורכב ורב שכבתי".

 

"אין יותר מלחמות של שישה ימים או תקיפה משמונה מטוסים שמסדרת את המצב", אמר בהתייחסו למלחמת ששת הימים ולתקיפת הכור העיראקי. בשבוע שעבר התייחס ידלין בוועידת הנשיא בירושלים לתקיפה אפשרית באיראן. "לא טוב להודיע לאויבינו מה אנחנו מסוגלים או לא מסוגלים לעשות", הבהיר ראש אמ"ן לשעבר. לדבריו, "מדינת ישראל ידעה בעבר והיום לפתח פתרונות טכנולוגיים ומענה לאיומים, והיא צריכה לדעת גם להוביל מהלכים מדיניים לטובתה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידלין. "קשה לחזות את העתיד"
צילום: ירון ברנר
מומלצים