שתף קטע נבחר

תוך שלושה עשורים - בגדי הים נעשו קטנטנים

טרנדים מתחלפים (ולפעמים חוזרים) ולצידם צצים חידושים והמצאות בגזרות ובצבעים. מה קרה משלהי המאה ה-19 ועד היום בגזרת בגדי הים? נברנו בארכיון והבאנו דוגמאות

בתחילת המאה ה-19 נשים הלכו לים עם שמלות ארוכות ולא הורשו לחשוף את גופן מטעמי צניעות. אשה שהלכה בלבוש חשוף, נחשבה כממיטת חרפה על משפחתה. בעשור האחרון של אותה מאה הופיעו בגדי הים הראשונים. הם נראו כמו שמלה קיצית מעל מכנסיים, שהגיעו עד הברך. ראו תמונות.  


השנה: 1890. שמלות במקום בגדי ים

 

בגדי הים צועדים בעקבות קדמת הנשים

בתחילת המאה ה-20 נשים מתחילות לקבל זכויות, וגם בגדי הים מקבלים ביטוי לכך. נשים וגברים כאחד פוקדים את החופים כשלגופם אוברולים. לאחר מלחמת העולם הראשונה הנשים, שלקחו חלק פעיל בעורף, היו משוחררות יותר וכך גם האופנה.


השנה: 1902. זכויות ואוברלים


1925. הנשים משתחררות, גם האופנה

 

שנות השלושים: הביקיני פורץ את דרכו

השינוי המשמעותי הגיע בשנות ה-30 וה-40. הביקיני מגיע בגזרות של מכנסיים קצרים בעלי מותן גבוה וחזיות. על חרטומם של מטוסי הקרב נישאים בגאווה דיוקנן של נערות טובות מראה בביקיני. 


שנת 1935. הביקיני והמותן


שנת 1940. נערות טובות לובשות ביקיני

 

ליז טיילור והמחוכים של דיור

בשנות ה-50 משיב כריסטיאן דיור את המחוכים לאופנה. בגדי הים נשיים וסקסיים יותר, לא מעט בזכות תחילתה של גזרת הסטרפלס. אופנת ההיפי שיק כובשת את סוף שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60. גזרת המיני נכנסת לעולם האופנה בסערה ואיתה לראשונה גזרת המותן הנמוכה - ראו כאן בצילום של אליזבת טיילור משנת 1948.

חידושים טכנולוגיים, המאפיינים את אמצע שנות ה-60 ושנות ה-70, מביאים איתם בדים אלסטיים יותר ובדי רשת המשתלבים בבגדי הים ויוצרים משחקים של שקיפות וגזרה הדוקה וחטובה.


1957. חידושים טכנולוגיים


1965. בדי רשת (שבשנת 2011 שוב באופנה)


1967. מותן נמוכה, בדים אלסטיים 


שנת 1971. המחשופים גדלים

 

רגע לפני פמלה אנדרסון

בשנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 בגדי הים חושפים רגליים ארוכות עד המותניים. מי לא זוכר את פמלה אנדרסון רצה על החוף בבגד ים אדום, בסדרה משמר המפרץ, שהדגימה מגמה זו בדיוק. בשנות ה-90 משתלטים הצבעים הזוהרים על החופים ומסנוורים אותנו בזהב, כסף ופאייטים.

 

השיא מגיע בשנות ה-2000, או אנחנו מגלים שבגדי הים הרבה יותר חושפניים, והביקיני שולט. האלי ברי, כהת העור הראשונה שזוכה באוסקר כשחקנית ראשית, מראה לעולם איך ביקיני אמור לשבת על הגוף.


שנת 2000. האלי ברי עם קצת ביקיני והרבה מחשוף


ויש גם תצוגת אופנה לבגדי ים. סלון בגדי הים בפריז (צילום: יפה עירון-קוץ)

 

כל הצילומים בכתבה: Getty Imagebank

 

הכתבה פורסמה במגזין סטילטו בגדי ים, מבית לאשה

 


 

עוד כתבות בלאשה

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליזבת טיילור. מודל היופי והביקיני
צילום: Image Bank
לאשה בפייסבוק
מומלצים