שתף קטע נבחר

הכשרה אנרגיה: פוטנציאל גז כמעט כמו ב"תמר"

מנכ"ל הכשרה אנרגיה הציג את תוצאות הסקרים הסייסמים ברשיונות "שרה" ו"מירה". כמות הגז גבוהה מהערכות הקודמות וכוללת סיכוי של 18% ל-151 מיליון חביות נפט. "אין לי ספק שאנחנו הולכים להיות הדבר הבא הכי חזק בישראל"

שחקן חדש בשוק הגז: רישיונות חיפוש הגז הטבעי "שרה" ו"מירה" מכילים 6.5 TCF (טריליון פיט מעוקב) של גז טבעי - כך הודיע היום (ה') מנכ"ל "הכשרת אנרגיה" אוהד מראני. מדובר בכ-184 BCM, (מיליארד מ"ק) שהם כ75% מהיקף הגז שקיים במאגר תמר. בהודעת החברה נאמר שההסתברות למציאת הגז ב"מירה" הם 63%, ואילו במאגר "שרה" יש הסתברות מציאה של 54%. 

 

 

דו"ח הרזרבות של המאגרים, שחובר על ידי חברת NSAI שמספקת שירותים לנובל אנרג'י ולשברון, התקבל היום בשעות הבוקר המוקדמות. "זהו יום חג לנו ולשותפים", אמר מראני. "התוצאות הסייסמיות הן מקסימות ואין לי ספק שאנחנו הולכים להיות הדבר הבא הכי חזק בישראל. ההמתנה הייתה משתלמת ביותר וזאת במטרה להגיע לתוצאות אופטימליות שדורשות קצת סבלנות". לדבריו, השותפים התעקשו לנקות "רעשים" בדו"חות המקדמיים כדי להגיע לתוצאה מדוייקת ככל שניתן. מראני מזכיר שהחתימה על חוזה להבאת אסדת קידוח לא הייתה נעשית אם מישהו בשותפים היה חושב שתוצאות הסקרים של הגז אינם טובים.

 

לוחות הזמנים של החברה כוללים קידוח אימות בתחילת ינואר הקרוב. "שני הרישיונות יקדחו אולם בשלב זה לא ברור היכן יערך הקידוח הראשוני", אומר מראני. לשם השוואה, מאגר "תמר" מכיל 247 BCM גז טבעי, שהם כ-8.7 TCF. "ברור לכולנו שיש נפט, השאלה רק כמה" אמר מראני כאשר הערכות היו להסתברות של 23% ב"שרה" ו-16% ל"מירה" למציאת נפט (18% בממוצע) בהיקף של 150.7 מיליון חביות.

 

מראני הסביר שהם לא שוללים שיתוף פעולה עם שותפויות הגז בעתיד למטרת ייצוא גז. "גם אני הייתי רגולטור, ולא מהזוטרים (מראני היה מנכ"ל משרד האוצר - ל"ג וש"ל). המדינה תעודד תחרות וזה בריא למשק שיהיו כמה קבוצות שימכרו גז טבעי לא רק ללקוחות גדולים דוגמת חברת החשמל או מפעלי ים המלח. נובל אנרג'י וקבוצת דלק  הם פרטנרים מצויינים. להערכתי יהיה בישראל מתקן גיזוז שייצא גז", אמר.

 

"לכולם יש אינטרס"

מראני הסביר שהגז והנפט כלוא בשמונה פרוספקטים שונים, מהם שישה גז טבעי ושניים נפט. עומק הקידוח מגיע בחלק מהמקומות ל-4,000 מטר. לדבריו, מבנה "מירה" קל יחסית עבור קידוחי אקספלורציה שנועדו לאושש את ההערכות התלת ממדיות. מבנה "שרה" דומה במבנה גיאולוגי לזה של מאגר "תמר".

 

"לכולם יש אינטרס שהגז יגיע כמה שיותר מהר", אומר מראני, וסירב להתחייב שהגז יגיע לפני סוף 2013 הסיבה לבהילות היא רצון לנצל את התמריץ שניתן ליזמים בתחום במסגרת מסקנות ועדת ששינסקי: חברה שתצליח להפיק גז עד סוף 2013 תזכה לתשואה של 200% טרם תחילת חישובי המס שהמדינה תגבה מהם. קידוח שיחל לעבוד מינואר 2014 ואילך יזכה לתשואה של 150% בלבד טרם תחילת חישובי המס שיעברו למדינה.

  

מו"מ לכניסה לרישיונות נוספים

שדות החיפוש "מירה" ו"שרה" נמצאים כ-40 ק"מ מערבית לחדרה, בסמוך לשטח הרישיון שבו נמצאה תגלית הגז "דלית". רישיונות "מירה" ו"שרה" מוחזקים על ידי: קבוצת הכשרת היישוב (54.2%); מודיעין (21%); אי.די.בי פיתוח (5.6%) ;אי פי סי (13.6%); חברת GGR ההודית (5%). 5.85% הועברו מצד ג' והעברתם כפופה לאישור הממונה על הנפט במשרד התשתיות. מראני מספר שהחברה מעוניינת להרחיב את תיק ההשקעות שלה בישראל ובחו"ל, והיא במו"מ לכניסה לרישיונות חיפוש נוספים.

 

בספטמבר האחרון פרסמה חברת IPC, שמחזיקה בכ-13.6% מרישיונות הקידוח "מירה" ו"שרה", תוצאות חלקיות של סקר התלת־ממדי לרישיונות אלו, שמהן עלה שמאגר מירה הכיל בין 3 ל5.45 TCF (טריליון פיט מעוקב) של גז טבעי ואילו מאגר "שרית" מכיל בין 1.05 ל1.89 TCF, כך שסך המאגר עלול להכיל 5.71 TCF.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסדת קידוח.
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים