שתף קטע נבחר

האם בית התנ"ך בתל-אביב ייסגר?

המוזיאון בבית דיזנגוף צפוי להיסגר, לאחר שהכנסת דחתה תיקון לחוק שתמך בפעילות המקום. ח"כ שטרית: "בושה שזורקים את בית התנ"ך החוצה". העירייה: "החוק קבע שעל המוזיאון לעבור, מוכנים לסייע באפסון עד למציאת חלופה"

מוזיאון בית התנ"ך בתל-אביב צפוי להפסיק את פעילותו: בתום דיון שנערך אתמול (יום ד') בכנסת נדחה התיקון ל"חוק בית העצמאות", שהיה עשוי למנוע את הוצאתו של מוזיאון בית התנ"ך מהמבנה. המשמעות המעשית של הדחייה היא שעיריית תל אביב תוכל לממש את תוכניתה להוציא את המוזיאון מתוך בית העצמאות, כשבינתיים אין לה מקום חלופי עבורו.

 

 

לפני שנתיים עבר בכנסת "חוק בית העצמאות" שמטרתו לשחזר ולשמר את בית דיזנגוף - מעונו של ראש עיריית תל אביב הראשון, מאיר דיזנגוף, והמקום שבו הכריז דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל. בסעיף האחרון של החוק נקבע כי במוזיאון בית העצמאות יוצגו פריטים של עמותת בית התנ"ך, שפועלת כיום בקומות העליונות של המבנה, למשך שנה - ואז יועברו למשכן מתאים בירושלים. ח"כ מאיר שיטרית הגיש הצעה לתיקון החוק ובו הוא מבקש כי מיקומו של בית התנ"ך יישאר במיקומו הנוכחי. אלא שההצעה נדחתה ביום רביעי ברוב של 30 מול 19.

 

צילום: באדיבות בית התנ

 

בית התנ"ך הוקם לפני 40 שנה בתוך בית דיזנגוף שברחוב רוטשילד על-ידי החברה לחקר המקרא. המוזיאון מכיל 400 יצירות אמנות, פריטים ארכיאולוגיים, ספרי תנ"ך עתיקים, תרגומים של התנ"ך ל-160 שפות, התנ"ך הקטן ביותר בעולם, פרטי יודאיקה ועוד.

 

"בית התנ"ך הוא המקום היחיד בעולם שבו מוצגת עצמאות ישראל מימי דוד בן-ישי ועד ימי דוד בן-גוריון" אומר עקיבא נוף, מנכ"ל בית התנ"ך, "אין עוד שום מקום שמציג את העצמאות התנ"כית שהייתה לעם ישראל. הוא מדגיש את הקשר בין התנ"ך למדינת ישראל, כפי שהוא בא לידי ביטוי בתחילתה של הכרזת המדינה".

 

לדברי נוף, כשחוק בית העצמאות נחקק ניתנה הצהרה על-ידי גנזך המדינה, שיש מקום במבנה להמשך קיומו של בית התנ"ך, על יסוד זה נחקק החוק, למרות שלא נאמר באופן ספציפי שאנחנו נישאר שם. הוא הוסיף כי "מישהו הגניב בסוף החוק סעיף ערטילאי על מעבר לירושלים, וזה בניגוד להצהרה המפורשת שיש בפרוטוקול שבית התנ"ך יישאר במקום"

 

"לאן הם יילכו?"

יו"ר המועצה הציבורית של בית התנ"ך, ח"כ מאיר שטרית: "מי שהכין את החוק לא התעקש שבית התנ"ך ייכתב בחוק, ועל בסיס זה רוצים לזרוק אותנו משם. לפני מספר חודשים ניסיתי לשכנע את חברי הקואלציה לרדת מזה. זה נשמע לי איום ונורא שהעיריה רוצה לרוקן את המבנה מהתוכן האמיתי שלו. אבל חבריי לשעבר בליכוד נהיו סמרטוטים והם מצביעים אוטומטית. פניתי לשרים ולחברי כנסת אבל אף אחד מהקואלציה לא היה מוכן להרים את הכפפה. זה אבסורד בעיניי שמנסים להוציא מתוך בית העצמאות את התנ"ך שהוא הבסיס לעצמאותנו. המשמעות כרגע שיזרקו אותם החוצה כי אין להם אופציה אחרת.

 

"אני חושש שאם יפנו אותם, רבים מהחפצים ילכו לאיבוד כי כרגע אין להם איפה לשים אותם. אני במקומם הייתי עומד ברחוב עם ספרי התנ"ך להכריז על בושתה של מדינת ישראל, שזורקים את בית התנ"ך החוצה"

 

מנהל בית התנ"ך, דני אופיר: "מטרת התיקון שהציע שטרית היא להבטיח את המשך קיומו של בית התנ"ך. אנחנו לא רוצים חסדים של אף אחד, אלא שיהיה מוסד ממלכתי שיציג את תולדות עם ישראל. אבל מסתבר שהתנ"ך הוא כבר לא בסדר העדיפויות של המדינה. אם לא ימצא לנו דיור חלופי, נזמין את ראש הערייה לטקס זריקת ספרי תנ"ך לרחוב"

 

"העמותה פועלת בניגוד לחוק"

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "חוק בית העצמאות שנחקק בשנת 2009 קובע כי על עמותת בית התנ"ך לפנות את הבית בתוך שנה - וניסיונתיה להישאר במקום מנוגדים

לחוק. לאורך השנים באה העירייה בדברים עם עמותת בית התנ"ך ואף איתרה עבורם מקום חלופי זמין וראוי לפעילותם, אולם, כפי שהתברר, לא הייתה לנציגי העמותה מלכתחילה כל כוונה להגיע להסכמה בעניין זה, אלא לפעול לעיגון אחיזתם בביתו של דיזנגוף.

 

"למרות זאת, העירייה הציעה למשרד ראש הממשלה להקצות זמן ומקום לטובת חוגים והרצאות בתחום התנ"ך שיתקיימו בבית העצמאות לאחר שישוקם. בנוסף, מוכנה העירייה לסייע באפסון מוצגי המוזיאון עד שתמצא העמותה מקום חדש להציגם. העמותה המפעילה את בית התנ"ך לא דואג לתחזוק נאות, ופועלת למניעת שיקום המבנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית התנ"ך
צילום: באדיבות בית התנ"ך
צילום: דודי ועקנין
ח"כ שטרית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים