שתף קטע נבחר

צילום: דבר צה"ל

המשט: הספינה האמריקנית הפליגה מיוון - ונעצרה

ל-ynet נודע כי בשעה 16:45 עזבה הספינה "תעוזת התקווה" את הנמל ביוון, בדרכה לנקודת המפגש בלב ים בדרך לעזה - מבלי שקיבלה אישור מהיוונים. כעבור 25 דקות היא נתפסה על-ידי משמר החופים היווני. הספינה מעוכבת בלב ים

מארגני המשט לעזה הודיעו בצהריים, כי הספינות יפליגו ביום שלישי , אך מסתבר כי יש שינוי בתוכניות - לפחות של אחת הספינות: אחר-הצהריים (יום ו') עזבה הספינה האמריקנית "תעוזת התקווה" את הרציף ביוון ויצאה לעבר נקודת המפגש בלב ים, ממנה אמורות לצאת הספינות לעבר עזה. לאחר 25 דקות בים עצר המשמר היווני את הספינה - ועדיין לא ברור האם תוחזר לאתונה.

 

המשט מתקרב - סיקור נרחב ב-ynet:

 

ל-ynet נודע כי בשעה 16:45 עזבה הספינה את הרציף. הספינה האמריקנית

 עוכבה על-ידי השלטונות היוונים, בשל טענות לבעיות טכניות. היום, למרות שלא קיבלו אישור מהיוונים, החליטו בספינה לעזוב את הרציף. 

 

אתמול קיימו האמריקנים מסיבת עיתונאים ובה הציעו לאנשי תקשורת מרחבי העולם לבוא ולבדוק את מטען הספינה, על מנת להיווכח שאין בה שום מטען בעל אופי אלים. הם אמרו כי על הסיפון יש "בעיקר אלפי מכתבים לילדי עזה". השמועות שנפוצו היו שהספינה מתכננת להפליג בזמן המסיבה ולעיני התקשורת, מה שלא קרה בפועל. אך אחר-הצהריים, כאמור, הפליגה הספינה ללב ים.


הפעילים האמריקנים "מעבירים את הזמן" ביוון

 

בשיחה עם ynet אישרו במטה האמריקני בניו יורק את הפרטים: "הם יצאו ב-16:45". האמריקנים הוסיפו לפני שהספינה נעצרה: "אנחנו מחכים לעידכון האם היוונים מנסים לעצור אותם". חוואידה עראף, אחת ממארגנות המשט, סיפרה בשיחה עם ynet כי הפעילים עוקבים במתח אחר הנעשה על הספינה האמריקנית. "ספינת המשמר היווני הגיעה סמוך אליהם. יש הידברות בין הצדדים. אנחנו ממתינים לראות מה יתפתח".

 

"תנו לנו לשוט לעזה"

בהמשך דיווחו הפעילים של הספינה, כי היא עומדת במקומה, בזמן שספינת משמר החופים צמודה אליה. לדבריהם, היוונים מבהירים להם שהם לא יכולים לצאת לים, אך בינתיים הם לא חוזרים על עקבותיהם. הנוסעים קוראים לעבר היוונים "תנו לנו לשוט לעזה".

 

משגרירות יוון בתל-אביב נמסר ל-ynet: "בהמשך להחלטת השר לענייני הגנה אזרחית, יציאתן של ספינות מנמלי יוון תחת דגל יוון ודגלי מדינות זרות, אל האזור הימי של עזה, נאסרה היום. על פי הוראת מפקדת משמר החופים, ננקטו כל האמצעים כדי לאכוף את ההחלטה".


הספינה האירית, בה נתגלתה תקלה בטורקיה

 

הספינה האמריקנית "תעוזת התקווה" אמורה להכיל כ-50 נוסעים, אנשי צוות ועיתונאים. ביניהם הטייס הסרבן יונתן שפירא, שנמנה על הצוות המשיט את הספינה. דקות לאחר ההפלגה, הנוסעים נופפו לשלום, ואחד מהם אף דיווח בשמחה: "עד כה לא עצרו אותנו, לא יודע כמה רחוק נגיע". אך אז נעצרה הספינה האמריקנית בידי צוות משמר החופים היווני. 

 

מוקדם יותר היום, אמרה אחת מדוברי הפעילים, גרטה ברלין, לסוכנות הידיעות רויטרס בשיחת טלפון מיוון כי הספינות יפליגו לאזור במהלך השבוע הבא, לכל המוקדם ביום שלישי. היא העריכה כי הן יגיעו לנקודת המפגש ביום רביעי או ביום חמישי.

 

"ישראל עושה כמיטב יכולתה כדי שלא נצא מהנמל", טענה - בהתייחס גם לחבלות המסתוריות שאירעו בשתיים מהספינות השבוע. לדבריה, "אנו רוצים לצאת לדרך ב-5 ביולי ולהגיע לנקודת המפגש לא יאוחר מ-6 או 7 ביולי. אנחנו נגיע עם מה שיש".

 

לאחר "החבלות" בספינות הטורקית והאירית, המשט, שנחשב לקטן יחסית, יכלול

 כלי שיט מארצות הברית, צרפת וקנדה. "היוונים משתפים פעולה עם ישראל", אמרה הדוברת והוסיפה כי ככל הנראה במשט ישתתפו תשע ספינות, במקום 15 כפי שתוכנן בתחילה.

 

אתמול בטקס סיום קורס טיס, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו ליציאת המשט השני לעזה, והצהיר כי צה"ל ישמור על הגבולות. "מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים", אמר. "יש ניסיונות בלתי פוסקים לערער על עצם קיומנו ועל שלמות גבולותינו. עם זאת, צה"ל ושאר כוחות הביטחון נענים לאתגר ומפתחים את יכולות ההגנה שלנו לגבהים ולטווחים שלא הכרנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילים בספינה האמריקנית
אחת הספינות במשט
צילום: AFP
מומלצים