שתף קטע נבחר

שר פלסטיני: ישראל תעביר לנו 84 גופות מחבלים

השר הממונה על העניינים האזרחיים ברשות, חוסיין א-שייח, הצהיר שבקרוב יימסרו גופות טרוריסטים שפעלו מ-67' ואילך - כחלק מהסכם נרחב יותר. בישראל מאשרים שהמהלך נרקם, אך טוענים שטרם הושגה הסכמה. הערכות: מחווה לפני הרמדאן

מה עומד מאחורי הדיווח הפלסטיני על העברת גופות מחבלים? חוסיין א-שייח, השר הממונה על הענייניים האזרחיים ברשות הפלסטינית, אמר היום (ב') כי הנהגת הרשות הגיעה להסכמה עם ישראל על מסירת 84 גופות של פלסטינים שהשתתפו בפעולות טרור נגד ישראל משנת 1967. אותם פלסטינים קבורים בבתי הקברות הצבאיים בארץ המיועדים למחבלים.

 

גורם ישראלי אישר בשיחה עם ynet את ההעברה המתוכננת, וגם גורמי ביטחון אחרים אמרו כי התקיימו מגעים בנושא, וכי מהלך כזה הולך ונרקם. עם זאת, הם טענו כי טרם הושגה הסכמה.


טרקטור בבית קברות למחבלים לפני העסקה ב-2008 (צילום: אביהו שפירא)

 

א-שייח ציין בדבריו לתקשורת הפלסטינית כי ההסכמה הושגה אחרי משא ומתן ארוך בין ישראל לרשות. הוא הודיע כי צוותים מטעם הרשות יגיעו לבדוק את הגופות כדי להודיע למשפחות החללים על מסירתן בימים הקרובים. לדבריו, ייערכו בדיקות DNA לצורך זיהוי ודאי.

 

השר הפלסטיני ציין עוד שהרשות תקיים טקס רשמי בנוכחות הנשיא אבו מאזן ובכירי ההנהגה לרגל העברת הגופות. לדבריו תתקיים גם תפילה המונית, ולאחר מכן יועברו הגופות למשפחות החללים.

 

לדברי א-שייח, מדובר בשלב הראשון של הסכם עם ישראל בנוגע ל-102 גופות, אך הוא לא פירט מעבר לכך. ניתן להעריך

בזהירות שלנושא אין קשר ישיר לעסקת חילופי אסירים שבמסגרתה אמור לחזור לישראל החייל החטוף גלעד שליט, שנמצא בידי חמאס בעזה. על פי ההערכה, העברת הגופות - אם אכן תצא לפועל - היא מעין מחווה ישראלית לפני חג הרמדאן שיצוין בחודש הבא.

 

בעבר כבר השיבה ישראל גופות של מחבלים פלסטינים. החזרה של גופות מחבלים כאלה בוצעה ביולי 2008, במסגרת העסקה עם חיזבאללה שבה הושבו לישראל גופותיהם של החיילים אלדד רגב ואודי גולדווסר, שהריגתם וחטיפתם הציתה את מלחמת לבנון השנייה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקברים נפתחים?
צילום: אביהו שפירא
מומלצים