שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ברשימת הגופות: המחבלים ממקסים וקפה הלל

  שר פלסטיני טען כי ישראל הסכימה להעביר לרשות 84 גופות מחבלים. ברשימה נמצאים כאלה שישבו בכלא הישראלי וגם כמה מהאחראים על פיגועים רצחניים, ביניהם המחבלת המתאבדת ממסעדת מקסים, המפגע מקפה הלל והמחבל מצריפין

  המחבלת ממסעדת מקסים, המחבל מקפה הלל, המפגע מהטרמפיאדה בצריפין והמחבלת מקניון עפולה. בין 84 שמות הגופות, שטען שר ברשות כי ישראל הסכימה להעביר לשטחיה, נמצאים גם כמה מהאחראים על הפיגועים הרצחניים ביותר, רובם בתקופת אינתיפאדת אל-אקצא. ברשימה נמצאת הנאדי ג'ארדאת, שביצעה את פיגוע ההתאבדות במסעדת מקסים בחיפה, ב-4 באוקטובר 2003, בו נרצחו 21 איש.

   

  חודש לפני כן אירע הפיגוע בקפה הלל בירושלים, בו נרצחו שבעה בני אדם. גופת ראמז אסלים, שהתפוצץ בבית הקפה, צפויה גם היא לעבור לרשות, ביחד עם גופתו של איהאב אבו סלים, שהתפוצץ בטרמפיאדה בצריפין. הוא שוחרר מהכלא ב-6 במרץ 2003, חצי שנה אחר כך הוא ביצע את הפיגוע, וגרם למותם של שמונה, רובם חיילים וחיילות. ברשימה נמצאת גם גופת היבה דראגמה, המחבלת המתאבדת בקניון בעפולה ב-19 במאי 2003. בפיגוע זה נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו 70.


  זירת הפיגוע בטרמפיאדה בצריפין. 8 בני אדם נרצחו (צילום ארכיון: יריב כץ)

   

  בנוסף, תועבר גופתו של חסן אבו זיד, פעיל הג'יהאד האיסלאמי, בן 20, שפוצץ עצמו במרכז השוק בחדרה באוקטובר 2005. בפיגוע נרצחו חמישה בני אדם וכ-30 נפצעו. כמה שבועות קודם לכן שוחרר המחבל מהכלא בישראל. בין הגופות, נמצא נסים ג'עברי, אחד משני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשני אוטובוסים בבאר-שבע, באוגוסט 2004. בפיגוע

  הכפול נרצחו 16 בני אדם ויותר מ-100 נפצעו.

   

  עוד ברשימה גופותיהם של האחים עאדל ועמאד עוודאללה, מראשי הזרוע הצבאית של חמאס, שהפכו לסמל המאבק בקרב פלסטינים רבים וחוסלו על-ידי צה"ל בשנת 1998. כמו כן, גופתו של סרחאן סרחאן, המחבל שביצע את הטבח בקיבוץ מצר בנובמבר 2002, בו נרצחו חמישה בני אדם, בהם רויטל אוחיון ושני ילדיה הקטנים מתן ונועם.

   

  ברשימת הגופות מופיע שמו של עבדאללה בדראן, שפוצץ עצמו בכניסה למועדון "הסטייג'" בטיילת בתל-אביב בפברואר 2005. בפיגוע נרצחו ארבעה בני אדם וכ-50 נפצעו. גם גופותיהם של מוחמד סאלם ואבראהים מסעוד צפויות להימסר לידי הרשות הפלסטינית. השניים ביצעו את פיגוע ההתאבדות הכפול בנמל אשדוד במרס 2004 ורצחו 10 בני אדם.


  זירת הפיגוע במועדון "הסטייג'". 4 הרוגים ויותר מ-50 פצועים (צילום: AFP)

   

  בנוסף, תימסר גופתו של פואד אל-קוואסמה, פעיל חמאס בחברון, שפוצץ עצמו ליד כיכר גורס וכך רצח את בני הזוג גדי ודינה לוי, תושבי קריית ארבע. כחצי שנה קודם לכן, שוחרר קוואסמה ממעצר מינהלי, בניגוד להמלצת השב"כ.

   

  מוקדם יותר היום, מסר חוסיין א-שייח, השר הממונה על הענייניים האזרחיים ברשות הפלסטינית, כי הנהגת הרשות הגיעה להסכמה עם ישראל על מסירת 84 גופות של פלסטינים שהשתתפו בפעולות טרור נגד ישראל משנת 1967. אותם פלסטינים קבורים בבתי הקברות הצבאיים בארץ המיועדים למחבלים. גורם ישראלי אישר את ההעברה המתוכננת, וגם גורמי ביטחון אחרים אמרו כי התקיימו מגעים בנושא, וכי מהלך כזה הולך ונרקם. עם זאת, הם טענו כי טרם הושגה הסכמה

  בעניין.

   

  להעברת הגופות ככל הנראה אין קשר ישיר לעסקת חילופי אסירים שבמסגרתה אמור לחזור לישראל החייל החטוף גלעד שליט, שנמצא בידי חמאס בעזה. על פי ההערכה, העברתן - אם אכן תצא לפועל - היא מעין מחווה ישראלית לפני חג הרמדאן שיצוין בחודש הבא.

   

  בעבר כבר השיבה ישראל גופות של מחבלים פלסטינים. החזרה של גופות מחבלים כאלה בוצעה ביולי 2008, במסגרת העסקה עם חיזבאללה שבה הושבו לישראל גופותיהם של החיילים אלדד רגב ואודי גולדווסר, שהריגתם וחטיפתם הציתה את מלחמת לבנון השנייה.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  האנדי ג'ראדת. גם גופתה תעבור?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  מתן ונועם. נרצחו בביתם בקיבוץ מצר
  צילום: איי פי
  מומלצים