שתף קטע נבחר

יעלון במגעים עם טורקיה: ישראל תצניע הדו"ח?

השר יעלון יצא לפגישות בניו-יורק לקראת פרסום הדו"ח על המשט. אם יושגו הבנות, אומרים בירושלים, אנקרה תוותר על התנצלות - וישראל לא תעשה רעש

נמשכים המאמצים להפוך את דו"ח פאלמר על המשט הראשון לעזה  למיותר:‏ השר משה (בוגי) יעלון ייצא הלילה (יום ג') לפגישות עם נציגים טורקים ופקידים אמריקנים בניו-יורק, לקראת פרסום הדו"ח בחסות מזכ"ל האו"ם ביום חמישי,‏ במטרה להגיע להבנות עם הטורקים,‏ המוטרדים מהביקורת נגדם בדו"ח.

 

הצדדים מנסים להגיע להסכמה, לפיה ישראל לא תידרש להתנצל בפני הטורקים על אירועי המרמרה. בתמורה, ישראל לא תבליט את הסעיפים הבעייתיים בדו"ח מבחינת הטורקים.‏ אפשרות אחרת היא הקמת קרן טורקית עבור הנפגעים על סיפון ה"מרמרה", אשר ישראל תעביר אליה כספים.

 

בירושלים אמרו כי אם יושגו ההבנות,‏ ישראל תסייע לטורקים להפוך הדו"ח ללא רלוונטי,‏ בעיקר על-ידי הימנעות מביקורת ויחסי ציבור, לחלקים הכוללים ביקורת רבה על הקשר בין טורקיה ל-IHH,‏ והמעורבות ביציאת המשט.‏ גורמים מדיניים אמרו, כי אם יושגו הבנות עם הטורקים בתיווך אמריקני,‏ הדבר יסייע להרגעת הרוחות בין ירושלים לאנקרה.

 

במקביל, גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי בישראל מעוניינים לשפר היחסים עם טורקיה ולקבוע פגישה בדרג בכיר עם מקבילים טורקים.‏ בשל היחסים הביטחוניים בין המדינות,‏ שר הביטחון הוא הדמות הישראלית הראשונה עליה מדברים בישראל,‏ כמי שיכול ומוכן להיפגש עם בכירים טורקים.‏ השר אהוד ברק התבטא בנושא ואמר שהוא מעוניין בפיוס, "כי יש לנו עניין ממדרגה ראשונה".

 

ובעוד שבישראל נערכים למשט השני, נערכות גם הכנות למטס, שאמור

להגיע בסוף השבוע לנתב"ג. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל על השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', את האחריות לטיפול במטס, בהשתתפות פעילים פרו-פלסטינים שיגיעו מאירופה לנתב"ג.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ההחלטה התקבלה, מתוך שאיפה לתאם בצורה המיטבית את פעולות משרדי הממשלה והגופים המקצועיים, האמונים על אכיפת החוק והסדר".


פורסם לראשונה 04/07/2011 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. יצא לארה"ב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים