שתף קטע נבחר

הכנסת בתזזית: "חוק החרם" לקראת אישור

חרם על התנחלויות יוביל לסנקציות כבדות אם יאושר החוק שנתמך ע"י הממשלה. "איזון בין חופש הביטוי להגנה על המדינה", אומרים בקואליציה, ודורשים נוכחות מלאה. באופוזיציה מארגנים כנס מחאה: "חרדים לדמוקרטיה ולמעמדנו הבינלאומי"

דריכות רבה בכנסת לקראת ההצבעה על אחד החוקים מעוררי המחלוקת בקדנציה הנוכחית - "חוק החרם", שיעלה מחר (יום ב') במליאה לאישור סופי, קריאה שנייה ושלישית. חברי האופוזיציה כבר החלו לקדם מהלכים לטרפד את החוק, שמשמעותו איסור הטלת חרם מחמת קשר עם מדינת ישראל - כולל על חלקים ממנה, ובהם התנחלויות.

 

בין צעדי הנגד המתוכננים: כנס מחאה שיערך ביום ההצבעה, גיוס כללי של כל סיעות האופוזיציה שיפקדו את מושבי המליאה בהצבעה בנוכחות מלאה, וניצול היומיים שנותרו להפעלת לחצים כבדים על חברי קואליציה שעדיין מסתייגים מהחוק.

 

גם בקואליציה דריכות רבה. בימים האחרונים התקיימו שיחות רבות ובעיקר דרישה שעברה לכל החברים, בלי יוצא מן הכלל, להקפיד להישאר במליאה עד רגע ההצבעה. "ישנן לא מעט הסתייגויות של חברי כנסת המתנגדים", אמר גורם בקואליציה, "רשימת הנואמים תהיה כנראה ארוכה מאוד. יחד עם זאת, הדבר אינו משנה. הקואליציה לא תעזוב את משכן הכנסת לפני העברת החוק, גם אם ההצבעה תתקיים לפנות בוקר".


גם ראש הממשלה יידרש לבוא ולהצביע? (צילום ארכיון: AP)

 

את הצעת החוק שנתמכת על-ידי הממשלה יזם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), יחד עם מספר ח"כים נוספים. על פי ההצעה, יוזמה לחרם כלכלי, אקדמי או תרבותי על מדינת ישראל או גופים המצויים בשטחה ובשטחי יהודה ושומרון תוגדר כעוולה אזרחית ואותו גוף יוכל לתבוע פיצויים מיוזם החרם באופן שאינו תלוי בשיעור הנזק. בנוסף, מאפשר החוק לשר האוצר למנוע מאותם גופים המשתתפים בחרם על מדינת ישראל או על התנחלויות מלגשת למכרזים ממשלתיים.

 

120 דגלים שחורים

במסדרונות הכנסת ניכרת תסיסה לקראת ההצבעה. לפני כשבועיים אושר החוק בתום דיון סוער בוועדת חוקה ומשפט. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אמר אז כי החוק גבולי ונשען על מבנה רעוע - אך נראה כי ניתן יהיה להגן עליו בבג"ץ.

 

בימים האחרונים ועם פרסום מועד ההצבעה, הודיעה תנועת "שלום עכשיו" על העלאת קמפיין חדש על מנת להפעיל לחץ על חברי הכנסת ולהפיל את החוק,

 תחת הכותרת "הימין משתיק אותך". בנוסף, שלחו בימים האחרונים חברי התנועה כ-120 דגלונים שחורים לכנסת בצירוף דרישה מח"כים להצביע נגדו ומכתב ליו"ר הכנסת, רובי ריבלין, למנוע את קידומו.

 

"חוק החרם המוצע", כתב לח"כים מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, "פוגע קשות בזכותו הבסיסית של האזרח להביע את עמדתו בחופשיות ומעל הצעת החוק מתנוסס דגל שחור של הרס הדמוקרטיה. אישור החוק יהפוך את הכנסת למשטרת המחשבות של החברה הישראלית ויפגע אנושות בעקרון חופש הביטוי.


חרם על מעלה אדומים יוביל לסנקציות? (צילום: רויטרס)

 

"רבים בציבור ובכנסת מתנגדים לחרם על ההתנחלויות וסבורים שמעשה זה פסול", הוסיף אופנהיימר, "אולם גם אלו התומכים בהתנחלויות, חייבים להשאיר את הוויכוח הציבורי הנוקב על מקומו ולהימנע מכפיית דעתם על ידי חקיקה אנטי-דמוקרטית בכנסת. ניתן לגנות ולתמוך בהחרמות מכל סוג, אך אין לאסור החרמת מוצר כלשהו על ידי מהלך חקיקתי בכנסת".

 

האמריקנים כן ואנחנו לא?

במועצת יש"ע לעומת זאת, חושבים אחרת, ואף טוענים שניתן היה להוסיף עוד סעיפים מסוימים להצעה. דני דיין, ראש המועצה, אמר אמש כי "החוק מחויב המציאות. במצב כיום, שבו החרם הוא אחת מן הדרכים למלחמה במדינת ישראל, יש צורך גם להתגונן. מדובר בחקיקה שכבר קיימת בארצות הברית בצורה מחמירה יותר ולא יכול להיות שישראל תפגר אחר אחריה בעניין הזה".

 

דיין ציין במיוחד את "סעיף רוואבי", שנוגע למכרזים הממשלתיים, בעקבות דיווחים על כך שחברות ישראליות שהשתתפו בבניית העיר הפלסטינית בשומרון, נדרשו להחרים התנחלויות.

 "לא יכול להיות שחברות ימכרו את אזרחי המדינה תמורת שקלים בודדים של יזם פלסטיני ובמקביל ימשיכו להרוויח ממדינת ישראל. מה שכן, חסרים לי צעדים נגד ישויות ומדינות שמחרימות את ישראל".

 

יוזם החוק אלקין הדגיש כי "לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תאפשר פגיעה במעמדה ובאזרחיה. החוק הזה הוא מוסרי מדרגה ראשונה ובא לתת מענה לתופעת החרמות המתפשטת לצערנו בזמן האחרון". לטענתו, "יצרנו בחוק איזון הולם בין חופש הביטוי לבין הגנה לגיטימית על מדינת ישראל תוך מתן פיצוי לנפגעי החרמות".

 

מן הצד השני, חברי הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה) זהבה גלאון וניצן הורוביץ (מרצ) היו בין הראשונים לצאת נגד החוק וכינו אותו "הזוי". לדברי פלסנר,

 "סיעות האופוזיציה מתגייסות כולן למנוע את החוק האנטי דמורקטי הזה. החברים יהיו באולם המליאה בנוכחות מלאה כדי להצביע נגדו ולא משנה באיזו שעה תתקיים ההצבעה.

 

"אנחנו נביע מחאתנו במסגרת כינוס מחאה ביום שני בצהריים ויוזמנו אליו גורמים מחוץ לכנסת שחרדים למעמדנו הבינלאומי", הוסיף פלסנר. "נוסף על כך נפנה ביומיים הקרובים לגורמים הדמוקרטיים שאני מאמין שעדיין קיימים בקואליציה כדי שיצביעו נגד החוק. גם שרים בליכוד שמתיימרים להיות שומרי הדמוקרטיה יקבלו פניות וכמו כן המפלגות החרדיות שחלק מחבריהן אמרו לי באופן אישי שהם מאוד מסתייגים מהחקיקה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אלקין. "מוסרי ממדרגה ראשונה"
צילום: דודי ועקנין
ח"כ פלסנר. "גיוס מלא באופוזיציה"
צילום: גיל יוחנן
דני דיין. "החוק חסר עוד סעיפים"
צילום: גיל יוחנן
יריב אופנהיימר. "משטרת מחשבות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים