שתף קטע נבחר

החשד: קצב שכר חוקרים שהטרידו מתלוננת

שני חוקרים פרטיים נעצרו בחשד שהטרידו את א' ממשרד התיירות ומקורביה בין ההרשעה לערעור. השיטות: התחזות ליוצרי סרטים וחיבור עם בעלה. קצב, שניים מאחיו וכן בנו נחקרו באזהרה בפרשה, מידת מעורבותם נבדקת

משפט קצב נגמר בהרשעה מהדהדת, אבל נראה כי סופו עוד רחוק: המשטרה חושדת כי קרוביו של הנשיא לשעבר - ואולי הוא עצמו - שכרו את שירותם של שני חוקרים פרטיים, שהטרידו על-פי החשד את א' ממשרד התיירות וכן עדים במשפט. כך הותר לפרסם הבוקר (יום ב').

 

על-פי החשד, שני החוקרים הפרטיים נשכרו בין הרשעתו בבית המשפט המחוזי בתל-אביב עד לערעור בעליון. קצב עצמו, אחיו ליאור ויורם וכן בנו נועם נחקרו אתמול באזהרה במשך שעתיים ביחידה הארצית לחקירות הונאה על הטרדת עדים, חשד להדחה בחקירה ופגיעה בפרטיות. החוקרים בודקים עד כמה היו מעורבים אישית בפרשה החדשה.

 

שני החוקרים שוחררו הלילה ממעצרם. בדיון שהתקיים בבית משפט השלום בראשון לציון עלה גם חשד שקצב עצמו הזמין את החקירה מבעל משרד חקירות גדול, ששכר את שירותיו של חוקר אחר בתיק הזה. החוקרים הפרטיים נפגשו עם בני

משפחת קצב. בין העבירות המיוחסות לשני החוקרים: הטרדת עד וחדירה לפרטיות. גורם בכיר במערכת אכיפת החוק אמר כי "על פניו, זו פרשה חמורה. נראה כי סיפור קצב לא ייגמר לעולם".

 

מטרת החוקרים הפרטיים - כך חושדים במשטרה - היתה להשיג ראיות חדשות שיערערו את אמינות המתלוננת והעדים. הם חשודים שהטרידו את א' ממשרד התיירות, את מקורביה, את חברתה של אחת העדות וכן פקידה בבית מלון שבו אירע אחד ממקרי האונס. בסוף השבוע נעצרו שני החוקרים על-ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה ושהו במעצר עד הלילה.

  

לטענת חוקרי יאח"ה, החוקרים עבדו בצורה מקצועית ביותר על מנת להשיג את אותן ראיות. כך למשל, הם הגיעו למקורבה בטענה שהם מתכוונים לעשות סרט. הם ניסו גם להתחבר אל בעלה של א' וגם אל חברה של אחת המתלוננות, שהעידה בעצמה בבית משפט.


יוצא הבוקר מביתו בקריית מלאכי (צילום: גדי קבלו)

 

גורמים במשטרה אמרו כי הם מרגישים חובה מוסרית ומשפטית לספק הגנה לעדים ולמתלוננים. "במקרה הזה נחצו כל הקווים האדומים, כשאחרי ההרשעה מתקיים מעקב אחרי עדים, הטרדה ופגיעה בפרטיות". אחד מעורכי דינו של קצב, מיקי חובה, אמר בתום הדיון כ "ההסכם של מי ממשפחת קצב עם החוקרים הפרטיים היה כדין ונעשה על פי חוק". עוד הוסיף חובה כי החוקרים נתבקשו לחקור, בין היתר, דברים שהמשטרה לא בדקה, וכי לא היתה כל כוונה להטריד".

  

"עצרו את הש.ג"

המידע הזה על הניסיונות להטריד את אותם עדים הגיע לידי חוקרי יאח"ה, והם החלו לאסוף ראיות נגד אותם חוקרים פרטיים. השניים הובאו לבית המשפט תחת מעטה איסור פרסום. סניגורו של אחד מהם, עו"ד רונן רוזנבלום, תהה בבית המשפט כיצד יכול להיות שמרשו עצור ואילו קצב עצמו משוחרר: "קשה לי לראות מדוע הוא יושב היום בחקירה. ברור לי שממה שעולה, הוא ביצע את משאלותיו של משה קצב. אני לא יכול להתעלם מכך שנראה לי שמאשימים את הש.ג בעניין הזה, זה לא מסתדר לי, עם כל הכבוד למשה קצב".

  

בהחלטתו קבע השופט רפי ארניה כי "החשוד שהוא בעל חברת חקירות פעל והעסיק אחרים במטרה להגיע לעדים במשפט הנשיא לשעבר קצב, לשנות את עדותם והכל כשערעורו של הנשיא לשעבר תלוי ועומד בפני בית המשפט העליון".

 

בלילה החליטו במשטרה לשחרר את שני החוקרים הפרטיים בתנאים מגבילים. במשטרה אמרו כי הם רואים בחומרה את הניסיון הזה להגיע אל עדי מפתח במשפט בצורה שכזו, ועל כן פעלו בצורה מהירה כנגד אותם חוקרים פרטיים ועצרו אותם. בתגובה לשחרור מרשו ממעצר, אמר עורך דינו: "מדובר במעצר שאינו מחויב המציאות. ספק רב אם ניתן לייחס למרשי עבירה כלשהי והשחרור שלו מדבר בעד עצמו".

  

עו"ד אלון רפפורט, המייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את החוקר השני: "אנחנו שמחים שהמשטרה הבינה כבר אתמול שאין בפעילות של הלקוח שלי כל עבירה פלילית. החקירה אמנם בראשיתה, אבל אני משוכנע שבמקרה הזה היא לא תוליד דבר".

 

יועץ התקשורת של קצב, אמנון שומרון, הבהיר כי "אנו פועלים על פי חוק ונעשה כל שביכולתנו להגיע לחקר האמת ולתיקון העוול שנעשה למשה קצב".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. חקירה באזהרה
צילום: גדי קבלו
עו"ד רונן רוזנבלום. "מאשימים את הש.ג"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים