שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ועדת הכספים: מדוע מביאים עובדים מסרי לנקה?
  מנכ"ל התאחדות הקבלנים מוטי כידור: "החלטת הממשלה להביא עובדים מסרי לנקה שגויה אחרי הניסיון הכושל שהיה איתם בחקלאות". רכזת העובדים הזרים באוצר: אילו בענף הבנייה בישראל היו משלמים לעובדים את השכר הממוצע הנהוג במדינות העולם היו בו יותר ישראלים
  יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, דרש היום (ב') ממשרד הפנים להסביר לוועדה תוך שבוע "מדוע המדינה מקדמת הבאת עובדים זרים שאינם מתאימים לענף הבנייה הישראלי ואינם רצויים לקבלנים, ומדוע המדינה בכלל מעורבת בעניין ולא מתירה את הבאת העובדים לקבלנים שאמורים להעסיק אותם". 

   

  הוועדה הגיבה על החלטת הממשלה מאתמול (א') להגדיל זמנית את מכסת העובדים הזרים לענף הבנייה. גפני הדגיש כי "השיקולים להבאת עובדים מסרי לנקה בניגוד לרצון העוסקים בענף תמוהים". 

   

  חברי הוועדה התמרמרו על "ההתערבות הבוטה של הממשלה בבחירת ארץ המוצא של העובדים. הממשלה איננה יכולה לאלץ את הקבלנים לקלוט עובדים שהם לא מעוניינים בהם".  

   

  מנכ"ל התאחדות הקבלנים, מוטי כידור, אמר כי החלטת הממשלה להביא עובדים מסרי לנקה, שגויה אחרי הניסיון הכושל שהיה איתם בחקלאות: "הקבלנים מעוניינים בהבאת עובדים שכבר יודעים לבנות כנהוג בישראל כמו עובדי הבניין מסין, טורקיה ורומניה".  

   

  "יש לנו צורך ב 15-20 אלף עובדים"

  עוד טען שהמכסה המוגבלת של העובדים הזרים היא רק מחצית מהמספר הנדרש כדי לעמוד ביעדי תוכנית הדיור הלאומי
  של בניית 50 אלף יחידות בשנה. "לשם כך יש לנו צורך ב 15-20 אלף עובדים מקצועיים".  

   

  חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) קראה לפתוח את ההסכם בין האוצר ומשרד הפנים להתאחדות הקבלנים בכל הנודע לארצות המוצא של עובדי הבניין המיובאים מחו"ל. ח"כ גאלב מג'אדלה (עבודה) גילה בהקשר זה כי פנה אתמול למבקר המדינה בבקשה לבדו מידע שהגיע לידיו אשר מעלה חשד להתנהלות לא תקינה של משרד הפנים בתחום זה.  

   

  באשר להחלפת העובדים הזרים בישראלים בענף הבנייה אמר מנכ"ל התאחדות הקבלנים כי גם בעניין זה המדינה עושה בקושי חצי עבודה. "הממשלה אישרה הכשרת 2,000 ישראלים בלבד בגלל העלות היקרה של הכשרתם כשהצורך שלנו הוא לפחות ב-10,000 ישראלים", אמר כידור.

   

  רכזת העובדים הזרים באגף התקציבים באוצר, קרן טרנר, אמרה כי אילו בענף הבנייה בישראל היו משלמים לעובדים את השכר הממוצע הנהוג במדינות העולם, היו בו יותר ישראלים. בינתיים הגדלת מכסת העובדים הזרים "נובעת מהאיזון הדרוש בין הצורך להאיץ את הליכי הבנייה לבין האינטרס של עידוד העסקת עובדים ישראלים בענף".

   

  יו"ר גפני סיכם בעניין זה בדרישה לאוצר להכין תוך חודש תוכנית להכשרת עובדי בניין ישראלים בהיקף רחב. "דוקא בענייין זה שלא כמו בייבוא העובדים הזרים, המדינה תריכה הליות מעורבת ואף לתקצב הכשרת כמה שיותר עובדים ישראלים", אמר גפני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים