שתף קטע נבחר

טביעת הספינה ברוסיה: נהר של מחדלים

עשרות ילדים נלכדו ונהרגו, למשפחות הנספים באסון בוולגה יש הרבה אנשים להאשים באובדנם. הספינה "בולגריה" לא נבדקה במשך שנים, על סיפונה היו נוסעים במספר כמעט כפול מהמותר, והיא יצאה לשיט עם מנוע מקולקל

חקירה ראשונית של אסון ספינת התיור ברוסיה משלשום (יום א') קובעת כי היה אפשר למנוע אותו בקלות. גורמים רשמיים במוסקבה מסרו כי כלי-השיט היה גדוש בנוסעים מעבר לקיבולת המותרת וכי מנוע הספינה היה מקולקל. האסון התרחש בהפלגה בנהר הוולגה כשלושה קילומטרים מהחוף וכ-750 קילומטרים בקו אווירי ממוסקבה

 

129 מנוסעי האנייה "בולגריה" נספו בטביעתה מתוך 208 שהיו על סיפונה, אך רישיונה התיר לה לשאת עד 120 בני אדם. כמו כן, כלי-השיט נטה על צדו מתחילת ההפלגה, ככל הנראה בשל מיכלי ביוב שלא רוקנו. בנוסף, המנוע השמאלי כלל לא עבד. האנייה נבנתה ב-1955 בצ'כוסלובקיה, והיא שייכת לחברת תיירות מקומית.


מתקשים לעכל את האסון, 129 בני אדם נספו (צילום: AP)

 

לדברי, איגוד תעשיית התיירות הרוסי הספינה לא נבדקה או תוקנה במשך שנים. משרד התחבורה מסר כי יותר מ-100 כלי-שיט דומים, מתוך 1,568 רשומים, הם בני 100 שנה או יותר, כמו "בולגריה".

 

ניצולים סיפרו כי במזג האוויר הסוער שהתפתח נטתה הספינה על צדה הימני באחת הפניות, וגל שטף את הסיפון. לדברי בכיר במשרד לענייני חירום, תוך שמונה דקות היא טבעה. הספינה עשתה את דרכה מהעיירה בולגר לבירה האזורית, קזאן.

 

75 נוסעים חולצו ממימי הוולגה הסוערים, כמו גם 58 גופות שמתוכן חמש הן של ילדים. צוותי החילוץ וצוללנים שהתקבצו מהמחוזות הסמוכים הפסיקו את החיפושים, והתקוות למצוא ניצולים נגוזו.

 

אחד הניצולים האשים כי כלי-שיט אחרים שהיו בסביבת הספינה הטובעת סירבו לסייע לה. "שתי ספינות לא עצרו, על אף שנופפנו בידינו". שר התחבורה הרוסי, איגור לביטין, צוטט באומרו כי קברינטי הספינות שחלפו על פני האנייה הטובעת "יואשמו באופן החמור ביותר שיש".


יותר מ-100 ספינות תענוגות במצב ירוד רשומות ברוסיה (רויטרס)

 

מומחה סיפר לסוכנויות הידיעות כי המחסור במחיצות בתוך "בולגריה" גרם לכך שהיא היתה פגיעה לחדירת מים. "במקרה של תאונה, כלי-השיט הללו טובעים תוך דקות", טען דמיטרי וורופייב.

 

"דלתת הספינה היו מרותכות ונעולות"

הניצולים מהטביעה אמש בוולגה סיפרו לחוקרים כי חלק ניכר מהאנשים לא הצליח להיחלץ מהספינה כי דלתות ההצלה היו מרותכות ונעולות."כאשר לפתע הספינה החלה להימשך כלפי מטה המון נוסעים נכנסו לפאניקה וניסו להימלט לעבר הסיפון כדי לקפוץ לנהר אבל הדלתות היו נעולות!", מספר רוסלן, צעיר בן 24, שהצליח להינצל מהאסון.

  

"יציאת חירום אחת, דלתותיה היו מרותכות והיציאה השנייה נעולה. המים שחדרו לספינה שטפו איתם הכול. אנשים ניסו לסגור את עצמם בחדרים וקיוו ששם יישאר להם אוויר לנשימה, אך לחץ המים החזק ניפץ את החלונות. בסופו של דבר בחדר המוזיקה נכלאו כ-50 ילדים. אספו את כולם כ-15 דקות לפני האירוע כדי לתת שקט להורים. כאשר המים הכו בספינה, רובם נפלו על הרצפה כשהספינה התהפכה על צדה. אחד מצוות הבידור בחדר אמר לילדים להישאר בחדר והלך לברר מה קורה", סיפר רוסלן.

 

ניצולה אחרת, אנה, ייצגה את הרגש הכללי בקרב הרוסים, זעם: "הספינה לא הייתה צריכה לצאת בכלל. מזג האוויר היה רע, סוער. איך יהיה שיט ,לעזאזל? מתפקידו של רב החובל היה לאסור את היציאה לים, כדי למנוע אובדן חיי אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צוללן מחלץ גופת אשה
צילום: AFP PHOTO / TATARSTAN EMERGENCIES MINISTRY / HO
הספינה "בולגריה"
צילום: AFP
מומלצים