שתף קטע נבחר

tumblr - בין בלוג לרשת חברתית

נמאס לכם מפייסבוק? לא אוהבים את גוגל פלוס? בכלל רוצים בלוג, ולא לעשות פוק כל היום? תכירו את טאמבלר, רשת חברתית - או פלטפורמת בלוגים - לאנשים כמותכם

טאמבלר היא פלטפורמת בלוגים שיכולה לזקוף לזכותה שני הישגים: היא כוללת יותר בלוגים מהאתר וורדפרס, וקצב הגדילה שלה הוא הגבוה ביותר בתחום. לשם השוואה, גם ווררדפרס וגם טאמבלר מחזיקים עכשיו מעל לעשרים מיליון בלוגים. טאמבלר עקף את וורספרס בכמה עשרות אלפים. טאמבלר הוקם ב-2007, וורדפרס ב-2003. הגדילה המשמעותית ביותר נרשמה השנה - טאמבלר כלל רק 7 מיליון בלוגים בינואר והגיע לכמות הנוכחית באמצע יוני.

 

מה הופך את טאמבלר לפופולרי כל כך? הוא פשוט. וורדפרס כבר מזמן אינה פלטפורמת בלוגים. מעצבי אתרים עושים במערכת שימוש כדי לבנות אתרים מלאים. יש לוורדפרס אלפי תוספים, מאות תבניות, ומערכת מורכבת שקשה להשתלט עליה. כאשר מנסים לבצע את הפעולה הבסיסית ביותר, כתיבת פוסט, וורדפרס מציעה כלי עריכה הזהים לכלי העריכה במעבד תמלילים. זה טוב למי שרוצה שליטה מוחלטת במראה האתר והתוכן שלו, זה גם מרתיע אנשים. טאמבלר הולכים בדרך של אפל: אין הרבה אפשרויות, ואלו שקיימות מעוצבות בקפידה כדי לתת חוויה מדוייקת.

 


 

למרות הפשטות של טאמבלר, יש לו הרבה מאוד כוח. הוא מעודד פוסטים קצרים, הוא אידיאלי לעבודה עם תמונות ומשמש גם אמני, וגם שחקניות פורנו (לא בטוח לפתוח בעבודה). תמצאו שם מעצבים, אבות שמציירים על שקיות האוכל של הילדים שלהם, וסתם בלוגים מוזרים.

 

זה מתחיל בהרשמה פשוטה

הכנסו לטאמבלר ובחרו בהרשמה. ספקו את האימייל, בחרו בססמה ובשם שתרצו לכתובת האתר. השם הזה יצורף לכתובת tumblr.com. לדוגמה תוכלו לבחור בשם megiv19 והכתובת שלכם תהייה megiv19.tumblr.com. זהו זה, אתם בפנים ונמצאים במה שמכונה Dashboard. כאן תוכלו לראות את הפוסטים שלכם, לבחור בתבניות עיצוב ולפרסם תוכן חדש.

 


    

הפרסום פשוט ונוח

טאמבלר מבינה שבלוג צריך להציע דבר אחד פשוט - דרך מהירה וברורה לפרסם פוסטים. הכנסו למערכת של טאמבלר ותוכלו לבחור אם אתם רוצים לפרסם: טקסט, תמונה, קישור, ציטוט, קטע קול או וידאו. כל בחירה מוצגת בצורה ברורה על ידי צלמית יפה ופשוטה. רוצים לפרסם קישור לאתר מדליק? בחרו באפשרות הקישור, הדביקו את הקישור לשדה הטקסט שמתגלה ופרסמו. רוצים לפרסם תמונה? בחרו באפשרות המתאימה, בחרו בתמונה ופרסמו. בשילוב עם אפליקציה חדשה ומזמינה לאייפון, המערכת של טאמבלר עושה את החיים לקלים.

 

שימו לב שגם כלי העריכה השונים הם בסיסיים. אין פה שליטה מלאה במראה של כל אות וכל מילה, אבל לא באמת צריך את זה. המטרה היא לאפשר לכם ליצור תוכן טוב, במהירות ובקלות.

 


 

טאמבלר מאפשר לכם ליצור מספר לא מוגבל של אתרים תחת חשבון אחד. המשמעות היא שאתם נכנסים למערכת עם אימייל אחד וססמה אחת ומאותו רגע אתם יכולים לפרסם לכל אחד מהבלוגים שלכם. כל מה שצריך לעשות הוא לבחור מתוך תפריט את הבלוג המתאים. זו שוב דרך שונה מזו של וורדפרס, שם כל חשבון משויך לבלוג אחד.

 

העיצוב מהמם, אבל מוגבל

טאמבלר החל את הדרך עם כמות מוגבלת של תבניות עיצוב, כולן חינם. כן, תבניות אלו יפות פחות מאלו המוצעות בתשלום, אבל מדובר בבלוג פשוט ולכן בחירה בעיצוב פשוט יהיה הדבר הנכון לעשות. אם בכל זאת תרצו להשתולל, תוכלו לבחור מבין תבניות שעולות כמה עשרות דולרים. מספר התבניות - חינם או בתשלום -לא גדול.

 

המגבלה היא לא רק בכמות התבניות. בוורדפרס לכל תבנית יש עשרות אפשרויות שונות, בטאמבלר לכל תבנית יש כמות מוגבלת מאוד של אפשרויות עיצוב. לרוב תהייה זו אפשרות לשנות את צבע הרקע, או בחירה של פונטים שונים לכותרת ולגוף הטקסט. אם יש לכם ידע ב-CSS תוכלו לערוך שינויים עמוקים יותר. עבור המשתמש הישראלי הדבר החשוב לדעת הוא איך לשנות את כיוון הכתיבה כך שיתמוך ביישור לימין - כלי שלא קיים באופן מובנה במערכת.

 


 

 

טריק: איך מסדרים עברית בטאמבלר?

  • הכנסו אל ה-Dashboard;
  • בחרו באפשרות Customize Appearance;
  • כעת בחרו בלשונית Themes;
  • שם בחרו בתבנית שמעניינת אתכם;
  • כעת בחרו באפשרות Advanced;
  • בחלון שנפתח ישנו שדה עם הכותרת Add custom CSS;
  • בשדה הזה בתו את שורת הקוד שמפיעה בתמונה:

 


 

 

חלק מהתבניות לא יגיבו טוב לשורת הקוד הזו, אחרות יקבלו זאת בברכה. זו שורת קוד פשוטה שתאפשר גם למי שלא מבין ב-CSS לשנות את הבלוג כך שיתמוך בעברית. חשוב לשים לב שגם לאחר עדכון שורת הקוד, ה-Dashboard לא יתמוך בימין לשמאל אז אל תדאגו כשאתם רואים את הפוסטים שלכם מיושרים לשמאל.

 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים